Bitcoin Yeni Bir Dönüm Noktasına Ulaştı: Ocak 2018’den Sonra Bu Metrik Yeniden Yükselişe Geçti

Bitcoin kısa süre ilkin yeni bir dönüm noktasına ulaştı. 2020 yılına bir tek haftalar kalmışken Bitcoin cüzdan adresleri tüm zamanların en yüksek adres sayısı rekorunu kırdı.

Adreslerin artışı, ağ büyümesini ölçmek için en belirgin metriklerden biri olarak değerlendiriliyor. Bu standarda nazaran, Bitcoin’in temelleri kuvvetli görünüyor, önder kripto para birimi ulaşmış olduğu dönüm noktasıyla da bunu kanıtladı.

Bitcoin ağında şu an içinde 0 BTC olan 28.39M’lik bir adrese bulunuyor. Bu da Ocak 2018’de Bitcoin ağının 28.384M etken adrese ulaşmış olduğu vakit kırılan tüm zamanların rekorunu da geride bıraktığımız anlamına geliyor. Haberimizine mevzu olan öykü analist Alex Thorn (@intangiblecoins) tarafınca bildirildi.

Görebildiğiniz benzer biçimde, Bitcoin’in ağındaki adres artışı 2009’dan 2017’ye kadar tutarlı bir artış eğilimindeydi. 2018’deki hayal kırıklığı yaratan çöküşten sonrasında, etken adreslerin sayısı, bir çok Bitcoin’lerini satan birçok şahıs sebebiyle düştü. Bitcoin adreslerinin sayısı sadece yeniden 2018’in sonlarına doğru tırmanmaya başladı ve şimdi ise 2020’ye yaklaşırken yukarı yönlü yörüngesine devam etme yolunda aşama kaydediyor.

Toplam Kullanıcı Sayısını Belirlemek Zor

Thorn, toplam Bitcoin adreslerinin sayısının, etken olarak ağı kullanan insanların sayısını açıkça göstermediğini belirtiyor.  Yaygın olduğu suretiyle insanoğlu birden fazla adrese haiz olabileceğinden, bu durum, Bitcoin adresine haiz olan insanları anlamak için bir standart olarak değerlendirilmemeli. Kripto paralarını yöneten insanların birçok adrese ve borsa cüzdanlarına haiz olmaları sebebiyle toplam Bitcoin kullanıcısı sayısını doğru olarak anlamak neredeyse olanaksız.

Bununla beraber, Bitcoin adreslerindeki büyük artış, gene de pozitif yönde bir eğilime işaret ediyor. Ağdaki adresler, toplam kullanıcılarının doğru bir değerlendirmesi olmasa bile, yukarıda belirtilen veriler tek başına Bitcoin’in temellerinin aslen daha da güçlendiğini gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir