Bitcoin Yeni Bir Kilometre Taşını Daha Geride Bıraktı

Dünya genelinde kurulu Bitcoin (BTC) ATM’lerin sayısı 6.000’i geride bırakarak yeni bir üstün derece elde etti. Dünyanın dört bir tarafındaki Bitcoin ATM’lerini takip eden ve onları platformunda listeleyen CoinATMRadar’ın verileri dünya genelinde kurulu 6,004 ATM’nin bulunduğunu ve bunların ortalama %65’inin ABD’de bulunduğunu gösteriyor.

ABD Bitcoin ATM’lerinde Üstün dereceli Kırdı

Ek olarak CoinATMRadar’a nazaran bu ay 108 yeni ATM daha kuruldu. Veriler dünyanın dört bir yanında günde averaj 11 Bitcoin ATM’sinin kurulduğuna işaret ediyor. Dünya genelinde kurulan makinelerin dörtte üçünden fazlası Şimal ABD’da.  Tüm Bitcoin ATM’lerinin ortalama %20 Avrupa’da ve %2’si ise Asya’da. ABD, 3.924 ATM’ye ev sahipliği yapıyor, Kanada 653, Birleşik Krallık 272 ve Avusturya ise 189 Bitcoin ATM’sine haiz.

Bitcoin ATM Çılgınlığı

Dünya genelinde toplam sayı Haziran ayından bu yana ortalama 1.000 arttı, bu da endüstrinin mühim bir gelişme kaydettiğini gösteriyor. Kimi zaman BTM olarak da adlandırılan Bitcoin ATM’leri, kullananların BTC satın almalarına izin verirken, makinelerin %35’inden fazlası ise çift yönlü doğrusu hem alım hem de satım işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Ekim ayının ortalarında, bu şekilde bir makine BTM şirketi Bitstop tarafınca Miami Internasyonal Havaalanı’na kuruldu. Firmanın ortak kurucusu ve baş strateji sorumlusu Doug Carillo, Bitcoin’in gezginler için yararlı bulunduğunu deklare etti:

“Giderek daha çok insan, kolaylık ve güvenlik için nakit para yerine Bitcoin ile gezi etmeyi tercih ediyor. Miami Internasyonal Havaalanı, müşterilerimizin yurt içinde yada yurt haricinde gezi ederken Dolar’ı Bitcoin ve tersi için uygun bir halde değiştirebilmeleri için muhteşem bir yer. ”

Gene de, hepimiz Bitcoin ATM’lerinin popülerliğinden memnunmuş benzer biçimde görünmüyor. O şekilde ki ABD İç Gelir Servisi Ceza Soruşturma Şefi John Fort, Bitcoin ATM’leri ve kioskları yardımıyla insanların vergi kaçırdığını ve kara para akladığını iddia ediyor.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir