Bitcoin’e En Çok İlgi Asya Bölgesinde

Bitcoin en oldukca Asya bölgesi devletlerinde ilgi görüyor. Bunun sebepleri ve tesirleri ile beraber neticeleri da bir çok süre haberlere yansıyor. ABD’den derhal sonrasında Asya bölgesi dünyada kripto paralara en fazla ilgi gösterilen bölge olurken, bunun arkasında ise hükümetler ve vatandaşların gizlilik ile kar seçeneklerini oldukca dikkatli inceleyerek karar vermesi geliyor.

Asya bölgesinde başta Cenup Kore ve Japonya olmak suretiyle Çinliler tarafınca kripto paralara ilgi duyulmasının arkasında normal olarak tek niçin olarak bunlar yatmıyor. Kripto paralara ilgi duyulmasının sebebi olarak Şimal Kore problemi da gösteriliyor. Zira Şimal Kore’nin geçtiğimiz aylardaki tavrı dolayısı ile hep durağan(durgun) para olarak tanınan ve kıymeti hiçbir süre kaybolmayacak olan altına Asya bölgesinde oldukca fazla talep yağmıştı.

Netice: Gizlilik Sorunları ve Yasaklama

Asyalıların kripto paralara bu kadar fazla ilgi göstermesi ise kara para aklama ve vergi kaçırma sorunlarını de bununla beraber getirdi. Dünyanın en acımasız topluluklarından birisi olarak gösterilen Çin’de hükümet vatandaşlarını yakından izlemeye alırken, Cenup Kore‘de ise ihtimaller içinde vergi kaçırma ve benzeri sorunların engellenmesi adına memurlara ve memurların yakınlarına kripto paralara erişim ve kullanım yasağı getirildi. Asya bölgesinde gelecekte buna benzer oldukca daha katı önlemler alınacağı da kati.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir