Bitcoin’e Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Önemli Şey

Bitcoin şu anda dünyanın en oldukça konuşulan kripto para birimi olarak öne çıkıyor. Bununla beraber, bir çok insan, bu yeni değişen teknolojinin bilgileri mevzusunda tam data sahibi değil.

Bitcoin Nedir?

Dijital dönemin dijital para birimi Bitcoin, kullanıcılarına belirli bir oranda anonimlik sağlıyor. Piyasaya sürülmesinden bu yana 11 yılda büyük bir popülerlik kazanması ise güvenli ve küresel bir para birimi olmasından kaynaklanıyor.

Bir çok insan tek bir Bitcoin’in yüzlerce dolar değerinde olabileceğine inanmakta güçlük çekiyor. Bu durum anlayışla karşılanabilir fakat Bitcoin’i öteki para birimlerinden ayıran özelliği toplam arzının 21 milyonla sınırlanıyor oluşu. Bundan dolayı, süre geçtikçe hem üretilebilecek Bitcoin’in sayısı kayda kıymet bir halde azalacak hem de Bitcoin madenciliği zorlaşacak.

Bitcoin’in en iyi özelliği ise dünyanın herhangi bir yerine oldukça düşük bir ücretle geçirme edilebilmesidir. Bitcoin, tekel yönetimlerden bağımsız bir halde etkinlik gösteriyor.

Bu roket bilimi değil!

Kripto para terimini daha yeni duyduysanız, Bitcoin’e yatırım yapmak size birazcık ürkütücü gelebilir. Fakat aslen öyleki değil. Kripto paraların emek harcama mantığını öğrenmenize destek olacak www.top10bitcoinrobots.com şeklinde sitelere göz atabilirsiniz. Ek olarak, siz kıymetli okuyucularımız için hazırlamış olduğumuz bu kılavuz Bitcoin satın almadan ilkin göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan en mühim 5 etken mevzusunda sizi aydınlatacak:

1- Ülkenizdeki Bitcoin yasal mı?

Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey kripto paraların ülkenizde yasal olup olmadıklarını denetlemek.

Bitcoin’den görevli hiçbir yönetim organı yok. Bundan dolayı bir çok hükümet Bitcoin’i kınıyor ve sert bir üslupla eleştiriyor. Ek olarak, daha çok insan Bitcoin kullanmaya başlarsa bu durum hükümet destekli fiat para birimlerinin kıymetini düşüreceğinden hükümetlerin bu mevzuda niçin yıkıcı bir tutum içinde olduğu daha net bir halde anlaşılabilir. Zira kara para aklama mevzusunda dünyanın dört bir tarafındaki finansal kurumlar Bitcoin’den daha büyük işleve haiz. Bundan dolayı hükümetlerle Bitcoin arasındaki aslolan problem yasa dışı kullanım alanları değil.

Zira dünyadaki birçok ülkenin Bitcoin ve öteki kripto para birimlerinin kullanımına yasak getirmesinin sebebi budur. Bitcoin mutlak başarıya ulaşırsa, finansal kurumlar işlevselliğini kaybedecek ve hükümetlerin gücü mühim seviyede azalacak.

Yatırım yapmadan ilkin Bitcoin’in ülkenizde yasal olup olmadığını bilmek oldukça mühim. Aksi takdirde, zor durumda kalabilirsiniz.

2- Bitcoin iyi mi çalışır?

İlk bakışta Bitcoin’in emek harcama mantığını idrak etmek birazcık zor, doğrusu bir teknoloji dehası bulunmadığınız sürece. Bir çok şahıs Bitcoin’e yatırım yapmaktan kaçınır bundan dolayı insanoğlu sürecin oldukça karmaşık bulunduğunu düşünüyorlar. Bununla beraber, Bitcoin’in aslolan mantığını anlamaya çalışırsanız, süreci kavramanın o denli zor olmadığını farkına varacaksınız.

Rahat bir halde açıklamak gerekirse, Bitcoin, Blockchain teknolojisi üstünde iş koşturmacasındadır. Blockchain, yeni Bitcoin’lerin kazılması da dahil olmak suretiyle, ilk günden bu güne Bitcoin’le meydana getirilen tüm işlemlerin tutulduğu dev gibi dağıtık bir defter olarak özetlenebilir. Meydana getirilen tüm işlemler dünyanın dört bir tarafındaki madenciler tarafınca onaylanır ve devasa bir deftere kaydedilir.

Blockchain, finansal kuruluşlar tarafınca tutulan fiziki defterlere benziyor. Tek fark, halk tarafınca muhafaza edilmesi ve bu kayıtların hepimiz tarafınca erişilebilir olması.

Blockchain, Bitcoin ağında hırsızlık ve çifte harcama yapılmasını önler. Ek olarak, kullanıcının sisteme itimat geliştirmesine destek verir.

3- Bitcoin’in volatil doğası

Bitcoin fiyatı her saat değişiyor. Aslen, tek bigün süresince %15 ila %30’luk yükselişler ve düşüşler yaşanabiliyor. Bitcoin fiyatı çeşitli piyasa faktörlerinden pozitif yönde ve negatif bir halde kolaylıkla etkilenebiliyor.

Bitcoin fiyatını etkileyen birincil unsur, arz ve talep dengesi. Rahat bir deyişle, Bitcoin satın alma talebi artarsa, Bitcoin fiyatı da artacaktır. Bununla birlikte, Bitcoin’lerini satmak isteyen daha çok insan var ise, fiyat kuvvetli bir halde düşecektir.

Bitcoin’in fiyatını kestirmek öteki finansal varlıklara (Dolar, Avro, Altın) nispeten daha zor. Bu öngörülemezlik sebebiyle, Bitcoin’e yatırım yapmak oldukça riskli hale geliyor. Bundan dolayı, kripto paraların volatil doğası hakkında tam bir bilginiz yoksa yatırım yapmayın. Kripto paralar sizi milisaniyeler içinde oldukça ciddi zararlarla karşılaştırma gücüne haiz.

Bitcoin hiçbir kurum tarafınca düzenlenmemektedir. Hisse senetleri şeklinde Wall Street’te işlem görmüyorlar. Bundan dolayı fiyat bir fazlaca düzensizdir ve fiyat devamlı dalgalanıyor. Bundan dolayı riskten korunmak istiyorsanız geleneksel yatırım araçları size daha cazip gelebilir.

4- Aksini duymuş olabilirsiniz, sadece Bitcoin anonim değil.

İnsanların zihinlerini Bitcoin’in işleyişiyle ve doğasıyla ilgili çeşitli teorilerle dolu. Bunlar içinde en yaygın yanılgı, birinin Bitcoin vasıtasıyla anonim olarak para aktarabileceği varsayımıdır. Sadece, bu durum Bitcoin’in doğasına aykırı.

Blockchain ağına erişimi olan hepimiz Bitcoin ile meydana gelen herhangi bir işlemi görebilir. Genel adresiniz hepimiz tarafınca görülebilir. Geçerli hesap bakiyeniz dahil, yaptığınız her işlem Blockchain internet sayfasında görünür.

Bundan dolayı anonim bir halde işlemler yapmak isteyenlerin, DASH şeklinde alternatif kripto para birimleri yönelmesi daha mantıklı bir tercih olacaktır.

5- Bitcoin’lerinizi iyi mi saklayacağınızı öğrenin

Her kıymetli varlık şeklinde, Bitcoin de hacker’ların ve dolandırıcıların ilgisini çekiyor. Tonlarca para yitirmek istemiyorsanız, Bitcoin’lerinizi bu kişilerden iyi mi koruyabileceğinizi öğrenmeniz oldukça önemlidir bundan dolayı cüzdanınızdaki Bitcoin’leri kaybederseniz sonsuza dek giderler. Onları geri almanın hiçbir yolu yok.

Bitcoin’e ciddi oranda yatırım yapıyorsanız, CoinBase şeklinde en yüksek güvenlikle inşa edilmiş elit çevrimiçi cüzdanları kullandığınızdan güvenilir olun. Bitcoinler yalnız tamamen denetim edebileceğiniz cüzdanlarda tutulmalıdır.

Tanınmış bir çevrimiçi cüzdan kullanmak bile kafi değildir. Cüzdanınızın başına bir şey gelmesi durumunda cüzdanınızın yedeklendiğinden güvenilir olmanız gerekir.Bitcoin’leri korumanın en iyi yolu onları donanım cüzdanında saklamaktır. Bir donanım cüzdanı hususi anahtarlarınızı hususi ve güvenli bir donanım aletine sabitler. Bu, cüzdanınızın dosyalarınızı bozmak için fena amaçlı yazılımlar kullanabilecek bilgisayar korsanlarından korunmasını sağlar. Şu anda mevcut en iyi donanım cüzdanları olarak Trezor ve Ledger Nano X olarak öne çıkıyor.

Bitcoin’e yatırım yapmadan ilkin bu 5 maddeyi takip edin. İşte Bitcoin’le uzun yolculuğunuz başlıyor! Herşey gönlünce olsun!

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir