Bitcoin’in Geleceği Nasıl?

Kripto para birimi, kriptografi olarak malum gelişmiş şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulan ve yönetilen dijital bir para birimidir. Kripto para, 2009’da Bitcoin’in yaratılmasıyla teknik bir kavramdan sanal bir gerçekliğe sıçradı. Bitcoin, sonraki yıllarda ciddi bir gelişme gösterdi. Bitcoin, önceki iki ayda 10 kat arttıktan sonrasında, Nisan 2013’te 266$ üstün dereceli seviyeye ulaştı. Bu durum ise mühim yatırımcıların ve medyanın ilgisini çekti. . Bitcoin zirvede 2 milyar doların üstünde bir piyasa değerine sahipti. Sadece kısa bir süre sonrasında %50’lik bir düşüş, genel olarak kripto para birimlerinin ve bilhassa de Bitcoin’in geleceği hakkında şiddetli bir münakaşaya yol açtı. Doğrusu, bu alternatif para birimleri sonunda geleneksel para birimlerinin yerini alacak mı? Bigün dolar ve euro şeklinde her yerde kullanılacak mı? Yoksa kripto para birimleri fazlaca geçmeden alevi sönecek olan geçici bir moda mı? Aslen yanıt gene Bitcoin’de yatıyor.

Kripto Para’nın Geleceği

Bazı iktisat analistleri, kurumsal para piyasaya girdikçe kriptoda büyük bir değişikliğin olacağını tahmin ediyor. Dahası, kripto paranın Nasdaq üstünde dalgalanma olasılığı var, bu da blok zincirine ve geleneksel para birimlerine alternatif olarak kullanımlarına daha çok güvenilirlik katacak. Bazıları, kriptonun gereksinim duyduğu her şeyin doğrulanmış bir borsa yatırım fonu (ETF) bulunduğunu tahmin ediyor. Bir ETF, insanların Bitcoin’e yatırım yapmasını kesinlikle kolaylaştıracaktır. Sadece gene de bir fonla otomatikman oluşturulamayabilecek kriptoya yatırım yapma talebinin olması gerekir.

Bitcoin’i Idrak etmek

Bitcoin, para birimi basımı, işlem işleme ve doğrulama şeklinde tüm işlevlerin ağ tarafınca toplu olarak gerçekleştirilmesini elde eden eşler arası teknolojiyi kullanan merkezi olmayan bir para birimidir. Bu merkeziyetsizlik, Bitcoin’i hükümet manipülasyonundan yada müdahalesinden arındırmaktadır. Öteki bir tarafı ise, işlerin sorunsuz bir halde yürümesini sağlayacak yada bir Bitcoin’in kıymetini destekleyecek merkezi bir otorite olmamasıdır. Bitcoinler, karmaşık algoritmaları çözmek ve sayıları sıkıştırmak için kuvvetli bilgisayarlar gerektiren bir “madencilik” süreciyle dijital olarak oluşturulur. Bitcoin üretimi, 2140’ta ulaşılması beklenen bir düzey olan 21 milyon ile sınırlandırılacaklar.

Bitcoin Gelecekte Iyi mi Görünüyor?

Bitcoin için gelecekteki görünüm fazlaca tartışılan bir mevzudur. Finans medyası, sözde kripto-analistleri bir taraftan çoğalmaya devam ediyor. Harvard Üniversitesi Iktisat ve Kamu Politikası Profesörü Kenneth Rogoff, kripto savunucuları arasındaki “ezici hissin kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunun önümüzdeki beş yıl içinde patlayarak 5-10 trilyon $ ‘a yükselebileceğini” öne sürüyor.

Rogoff: “Fizyolojik altından değişik olarak, Bitcoin’in kullanımı işlemlerle sınırlıdır. Bu da onu balon benzeri bir çöküşe karşı daha savunmasız hale getirir. Bunlara ek olarak, kripto para biriminin enerji yoğun doğrulama süreci, merkez bankası şeklinde güvenilir bir merkezi otoriteye dayanan sistemlerden  fazlaca daha azca verimli”.

Artan İncelemeler ve Önlemler

Bitcoin’in merkeziyetsizlik ve işlem anonimliğinin temel yararları, onu kara para aklama, uyuşturucu ticareti, kaçakçılık ve tabanca tedariki dahil olmak suretiyle bir takım yasa dışı etkinlik için tercih edilen bir para birimi haline getirmiştir. Bu, kuvvetli düzenleyici kurumların ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), SEC ve hatta FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) şeklinde öteki devlet kurumlarının dikkatini çekti. Mart 2013’te FinCEN, sanal para borsalarını ve yöneticileri para hizmeti işletmeleri olarak tanımlayan kurallar yayınladı. Ek olarak bu tarz şeyleri hükümet düzenlemesi kapsamına getirdi. O senenin Mayıs ayında DHS, Mt. Gox (en büyük Bitcoin borsalarından ) Wells Fargo’da kara para aklama karşıtı yasaları çiğnediğini iddia etti.
Ve 2018 Ağustos ayında, New York Finansal Hizmetler Departmanı, bir çok Bitcoin ile ilgilenen, kara para aklamayı önlemek ve tüketicinin korunmasını sağlamak için önlemlerini soran 22 gelişmekte olan ödeme şirketine mahkeme celpi yayınladı.

Kripto Geleceğinde Bizi Neler Bekliyor?

Kripto para birimlerinin şu anda karşı karşıya olduğu sınırlamaların bazıları – mesela bir kişinin dijital servetinin bir bilgisayar çökmesi ile silinebilmesi yada sanal bir kasanın bir bilgisayar korsanı tarafınca yağmalanması şeklinde – teknolojik gelişmelerle zaman içinde aşılabilir. Üstesinden gelinmesi daha zor olacak olan şey, kripto para birimlerini alt üst eden temel paradokstur – ne kadar popüler olurlarsa, o denli fazla düzenleme ve hükümet incelemesi çekecekler, bu da varoluşlarının temel öncülünü zedeliyor.

Kripto para birimlerini kabul eden traderların sayısı giderek artarken gene de hâlâ azınlıkta bulunuyorlar. Kripto para birimlerinin daha yaygın bir halde kullanılabilmesi için ilk olarak tüketiciler içinde yaygın bir kabul görmeleri gerekir. Bununla beraber, geleneksel para birimlerine kıyasla göreceli karmaşıklıkları, teknolojik olarak uzman olanlar haricinde bir çok insanı caydıracaktır.

Ana akım finansal sistemin bir parçası olmayı hedefleyen bir kripto para biriminin, birbirinden fazlaca değişik kriterleri karşılaması gerekebilir. Matematiksel olarak karmaşık olması gerekir ki bunun sebebi dolandırıcılık ve bilgisayar korsanı saldırılarından kaçınmak içindir. Sadece kripto paranın bununla birlikte tüketicilerin anlaması için de kolay olması gerekir. Merkezi olmayan sadece kafi tüketici korumaları ve korumasıyla vergi kaçırma, kara para aklama ve öteki alçakça faaliyetler için bir kanal oluşturmadan kullanıcının anonimliğini koruması önemlidir. Bunlar karşılanması zor kriterler olduğundan, birkaç yıl içinde en popüler kripto para biriminin, sıkı bir halde düzenlenen itibari para birimleri ile günümüzün kripto para birimleri içinde kalan niteliklere haiz olması mümkün müdür? Bu olasılık uzak görünse de, şu anda önde gelen kripto para birimi olarak, Bitcoin’in karşılaşmış olduğu zorluklarla başa çıkmadaki başarısının yada eksikliğinin gelecek yıllarda öteki kripto para birimlerinin servetini belirleyebileceği mevzusunda fazlaca azca kuşku var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir