Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin kripto para biriminde kullanılan protokolün yaratıcıları tarafınca kullanılan addır. Satoshi Nakamoto adı Bitcoin ile neredeyse eş anlamlı olmasına karşın, adın temsil etmiş olduğu fizyolojik şahıs asla bulunamamış ve birçok insanoğlunun değişik bir şahıs yada bir grup insan için bir takma ad olduğuna inanmasına niçin olmuştur.

Mühim Not: Satoshi Nakamoto gerçek bir insan olmayabilir! İsim, anonim kalmak isteyen Bitcoin’in yaratıcısı yada yaratıcıları için bir takma ad olabilir.

Bu yazımızda Satoshi Nakamoto’nun Esrarengiz Kişiliği, Satoshi Nakamoto’nun Geçmişi, Gerçek Nakamoto için Ihtimaller içinde Adaylar, Satoshi’nin Bitcoin’i şeklinde başlıklarla detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto’nun Esrarengiz Kişiliği

Satoshi Nakamoto, kripto para birimindeki en esrarengiz karakter olarak kabul edilir . Bugüne dek, ismin tek bir kişiyi mi yoksa bir grup insanı mı ifade etmiş olduğu belirsizdir. Malum tek şey, Satoshi Nakamoto’nun 2008 senesinde kripto para birimlerinin gelişimini hızlandıran bir yazı yayınladığıdır.

Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi adlı makalede, eşler arası bir ağın çift ​​harcama sorununa bir çözüm olarak kullanılmasını açıklanmıştır. Dijital bir para biriminin yada token’ın birden fazla işlemde çoğaltılabilmesi problemi fizyolojik bir para biriminde bulunmaz; şundan dolayı fizyolojik bir satmaca yada coin doğası gereği, tek bir yerde bulunabilir. Fizyolojik alanda dijital bir para birimi olmadığından, bir işlemde kullanılması para biriminin bir başkasının elinden alınmasını gerektirmez.

 Mühim Çıkarımlar

Satoshi Nakamoto, orijinal Bitcoin teknik incelemesinde geçen addır ve Bitcoin’i buluş eden kişinin tanınan kimliğidir.
Satoshi Nakamoto’nun değişik bir şahıs yada Bitcoin’i buluş eden kişiler için bir takma isim olması muhtemeldir.
Çift harcama problemiyle savaşım çözümleri, geçmişte dijital para biriminin sahibi tarafınca harcanıp harcanmadığını doğrulayacak güvenilir, üçüncü taraf aracıların kullanımını içermekteydi. Bir çok durumda, bankalar şeklinde üçüncü taraflar, mühim bir risk oluşturmadan işlemleri etkin bir halde ele alabilir.

Sadece bu üçüncü taraf üçüncü tarafa güvenilemiyorsa, dolandırıcılık riskiyle sonuçlanır. Üçüncü tarafın kaldırılması sadece işlemlere kriptografi yapılarak gerçekleştirilebilir.

Nakamoto, işlemlere merkezi olmayan bir yaklaşım önerdi ve sonuçta blok zincirlerin yaratılmasında doruğa ulaştı. Bir blok zincirinde bir işlemin vakit damgaları, emek harcama kanıtına dayalı olarak önceki vakit damgalarının sonuna eklenmiş olur ve değiştirilemeyen tarihsel bir kayıt oluşturur.

İşlemlerin kaydı sistemdeki birçok düğümde dağıtıldığından, fena bir kişinin defteri kebirleri kendi avantajlarına tekrardan yazması için sistemi yeterince denetim altına alması olanaksız değilse bile zor olsa gerek. Blok zinciri kayıtları güvenli tutulur şundan dolayı bu tarz şeyleri tersine çevirmek için ihtiyaç duyulan hesaplama gücü miktarı ufak ölçekli saldırıları engeller.

Satoshi Nakamoto’nun Geçmişi

Satoshi Nakamoto 2009 senesinde yazılımın ilk sürümü üstünde çalışan Bitcoin’in ilk günlerinde yer aldı. Nakamoto’nun Bitcoin’e iştirakı 2010 senesinde bitti. Nakamoto ile her insanın son yazışması, başka bir Bitcoin geliştiricisine “başka şeylere geçtiğini” söyleyen bir e-posta ile sonlandı.

Gerçek Nakamoto İçin Ihtimaller içinde Adaylar

Kripto para birimleri sayı, popülerlik ve şöhret bakımından arttıkça Nakamoto’nun kimliği mevzusunda mühim spekülasyonlara yol açtı.

Nakamoto’nun kimliği kanıtlanabilir bir kişiye yada kişilere atfedilmemesine karşın, Nakamoto’nun kontrolü altındaki ortalama 1 milyon olduğu kabul edilen Bitcoin’lerin değerinin 5 milyar doları aşabileceği tahmin edilmektedir. Mümkün olan maksimum Bitcoin sayısının 21 milyon olduğu göz önüne alındığında, Nakamoto’nun toplam Bitcoin varlıklarının %5’lik hissesi mühim bir piyasa gücüne haizdir.

Birçok insan “gerçek” Satoshi Nakamoto olarak öne sürülmüştür, sadece hiçbirinin hakikaten Nakamoto olduğu kanıtlanmamıştır.

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto Kaliforniya’da, Mart 2014’te bir Newsweek makalesinde Leah McGrath Goodman tarafınca Bitcoin’in yaratıcısı olarak adlandırılan bir akademisyen ve mühendistir.

Hal Finney

Bitcoin, cypherpunk hareketinin ürünüdür ve bu hareketin temel direklerinden biri 2014 senesinde ölen Hal Finney’dir. Finney, lansmandan ilkin ve sonrasında Bitcoin topluluğunda aktifti ve Finney, bir işlemde Bitcoin alan ilk şahıs oldu.

Nick Szabo

Finney şeklinde, Szabo da erken dönem bir cypherpunk’tı ve o çevredenbirçok insanla arkadaştı. 2005 senesinde, üçüncü tarafların güvenine bağlı olmayacak “Bitgold” adlı dijital para birimini varsaydığı bir blog yazısı yazdı.

Craig Wright

Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki şahıs olarak aday gösterilen renkli karakterlerden biri, Avustralyalı bir akademisyen ve işadamı olan Craig Wright’dır. Wired ve Gizmodo’daki iki yazı Wright’ın Bitcoin’in arkasındaki şahıs olabileceğini öne sürdü sadece daha sonraki araştırmalar, detaylı bir aldatmaca olabileceği sonucuna vardı. Gene de hala Bitcoin’in arkasındaki adam bulunduğunu iddia ediyor.

Satoshi’nin Bitcoin’i

Bitcoin’in blok zincirinin analizi, hangi adreslerin muhtemelen Satoshi Nakamoto olabileceğini bulmaya destek oldu. RSK Labs’ın baş bilim adamı Sergio Demián Lerner’in zincir analizine bakılırsa Satoshi’nin 700.000 ila 1 milyon içinde Bitcoin var. Bu adresler 2009 senesinde Bitcoin’in başlangıcına kadar uzanıyor. Seneler süresince, bazı oldukça erken adreslerden Bitcoin taşındı ve birçoğu, başka bazı madenciler etken olsa da, her seferinde bunun Satoshi olup olmadığını tahmin etmeye çalıştı. Şimdiye kadar, bu çözümleme bu işlemlerin her birinin büyük olasılıkla Satoshi adreslerinden olmadığını ve Bitcoin’in hala uykuda bulunduğunu göstermiştir.

Son olarak 21 Mayıs 2020’de çeşitli blok zincirleri izleyen ve @whale_alert isminde olan büyük işlemleri bildiren bir twitter hesabı bunu tweetledi:

“40 #BTC (391.055 USD) ihtimaller içinde #Satoshi’nin haiz olduğu cüzdandan (2009’dan beri hareketsiz) bilinmeyen cüzdanına aktarıldı. Bu işlemdeki paralar Bitcoin’in varlığının ilk ayında çıkarıldı.”

Bu derhal Twitter’da bir dalgalanmaya niçin oldu. @Bitcoin adlı Twitter kullanıcısı bu durumla ilgili “boğa, yansız yada ayı mı olur?” diyen bir anket tweet’i attı. İlk başta düşüş eğilimi vardı. Bigün sonrasında, cevaplayanların %34’ü boğa bulunduğunu, %35.6’sı yansız bulunduğunu ve %30’u düşüş gösterdiğini söylemiş oldu. Blok zinciri üstündeki göstergeler bunun Satoshi’den başka biri olduğuna işaret etse de, birçok twitter kullanıcısı Satoshi’nin Bitcoin hisselerini sattığında korkmaya başlamış şeklinde görünüyordu. Korku ve belirsizlikle, bazıları Bitcoin’lerini satıp satmayacaklarını sorarken, bazıları da derhal satabileceklerini söylemiş oldu.

Ötekiler, bu adreslerin muhtemelen Satoshi olmadığını ya da satmak için bir borsa yerine başka bir adrese taşınmış olabileceğini açıklamaya çalıştılar. Birçoğu ek olarak Satoshi’nin Bitcoin’i taşımak mı yoksa Bitcoin merkeziyetsiz olduğundan mı satmak istediği ve niçin bir kişinin -Satoshi olsun ya da olmasın- eylemlerinin ilgili olması icap ettiğinin mühim bulunduğunu sordu.

Ne olursa olsun, Bitcoin’in fiyatı bu haber çıktıktan derhal sonrasında %4 düştü ve bu pazarların ne kadar uçucu bulunduğunu kanıtlamış ve doğru olmasa bile haberlerin bu pazarı sallayabildiğini bir kez daha altını çizdi. Ek olarak Bitcoin’in merkeziyetsiz olmasına karşın, tek bir önder yada denetim noktası olmadan, topluluğun yaratıcıları ile hala  takıntılı bulunduğunu, bu kişinin yada kişinin hareketlerinin sistem üstünde bir miktar kontrole haiz olabileceğini gösterdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir