Bitcoin’leri çalınan BitFunder borsasının sahibi tutuklandı

ABD federal yetkilileri, artık faaliyetlerine son veren BitFunder isminde kripto para borsasını ve kurucusunu dolandırıcılıktan suçlu buldu.

Hakkaniyet Bakanlığı, BitFunder’in kurucusu “Ukyo” rumuzuyla da malum 37 yaşındaki Jon E. Montroll‘ü yalan söyleyerek jüriyi yanıltmak, adaletin tecellisine engel olmak ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nu (SEC) 6,000 Bitcoin‘in çalınması hadisesiyle ilgili yanlış ifadelerle oyalamak suçundan tutukladı.

Ek olarak SEC’in Montroll’e yönelttiği suçlamalar içinde yatırımcıları güvenli olmayan kayıt dışı borsalara yönlendirmek de yer aldı.

İki çevrimiçi Bitcoin servisini yönetiyordu

Montroll’ün çalındığını iddia etmiş olduğu 6,000 Bitcoin, günümüz kuruyla ortalama 64 milyon dolara denk geliyor. 

Savcılıktan meydana getirilen açıklamada Montroll’ün toplamda iki tane Bitcoin borsasını yönettiği bilgisi verildi. WeExchange‘in Avustralya ayağını ve kendi kurduğu BitFunder borsasını işleten Montroll; WeExchange’i Bitcoin deposu ve döviz bürosu olarak kullandı. BitFunder’de ise sanal olarak kripto para alım ve satım işlemleri yürütüldü.

Hackerlar 6,000 Bitcoin çaldı!

İlk olarak 2012 yılının Aralık ayında halka oluşturulan BitFunder sitesi, kaynak kodlarında keşfedilen bir güvenlik açığından dolayı hackerlerin 2013 Temmuz’unda 6,000 tane Bitcoin çalmasından dolayı kepenk indirdi.

Bu siber soygun o denli pahalıya mal oldu ki, Montroll’ün kişisel servetinden aktardığı paralar dahi yatırımcıların zararını gidermeye yetmedi. 

Bitcoin’lerin iyi mi çalındığına dair tutarsız ifadeler verdiği için savcıların şüphelendiği Bitcoin borsası yöneticisi hakkında oluşturulan daha halen daha sürüyor. Yargı giymesi halinde Montroll 30 yıla yakın hapis yatabilir.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir