Bitmain 4 milyar dolar operasyon geliri açıkladı!

Araştırma şirketi Bernstein’in analistleri, Bitcoin madencileri ve madencilik havuzları için kuvvetli donanımlar üreten Çinli Bitmain şirketinin geçtiğimiz 2017 senesinde 4 milyar dolar civarında operasyon geliri elde ettiğini deklare etti.

CNBC‘de yer edinen haberde ise Bitmain’in gelişme hızı, ekran kartı üreticisi Nvidia ile kıyaslandı. Bilinmiş olduğu suretiyle Nvidia, daha oldukça yüksek donanım gerektiren oyunlar için ürettiği ayrışık ekran kartı modelleriyle biliniyor. Sadece son dönemde madencilerin Nvidia’nın kuvvetli modellerine olan ilgisi, firmanın stoklarının neredeyse tükenmesine yol açmış durumda.

Bitmain, Nvidia’yı solladı!

Şirketten resmî bir izahat yapılmadığı için Bernstein analistleri Bitmain’in brüt kar marjını yüzde 75 olarak tahmin ediyor. Yüzde 64’lik operasyon geliri de ortalama 4 milyar dolara karşılık ediyor.

Oysa senenin aynı döneminde Nvidia’nın geliri 3 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti. Şu demek oluyor ki Bitmain, 2017 yılını Nvidia‘dan fazlaca daha kârlı bir halde kapatmayı başarmış oldu.

Pazar Bitmain’in elinde

Antminer adını verdiği madencilik riglerini üreterek sektörü tek başına domine eden Bitmain, Bitcoin kazım zorluğunun her geçen gün artmasıyla eş zamanlı olarak daha kuvvetli donanımlar üretmeyi de sürdürüyor. “Altına atak başladığında kürek satan kazanır” sözünün doğruluğunu teyit edercesine, Bitcoin’in fiyatı ne olursa olsun kazanan taraf hep Bitmain oluyor.

Kripto para borsalarında yaşanmış olan düşüş ve çıkışlardan asla etkilenmeyen Bitmain, CPU ile kazılan öteki bir çok kripto para birimleri için madencilik çözümleri de sunuyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir