BitMEX Nedir? BitMEX Nasıl Kullanılır?

BitMex, Bitcoin ve kripto para birimi ticareti sunan dünyanın en mühim kripto para borsalarından biridir. 2014 senesinde HDR Global Trading Limited, BitMEX’i kurdu ve o zamandan beri dünya genelinde mevcut olan en mühim Bitcoin tecim platformlarından biri olmak için meteorik bir yükseliş yaşadı.

HDR Global Trading Ltd ise eski bankacılık uzmanları Samuel Reed, Arthur Hayes ve Ben Delo tarafınca kuruldu. Seyşeller’de kayıtlı olan ve küresel olarak etkinlik gösteren şirket, türev ticarete ve bilhassa marj ticaretine kuvvetli bir başlangıç ​​yapmış oldu. BitMEX’in kurucularından önde gelen Ben Delo, bildirildiğine nazaran Birleşik Krallık’ta Bitcoin’den servet kazanan ilk milyarder.

BitMEX, 40 yılı aşkın bir deneyime haiz finans uzmanları tarafınca oluşturulmuştur ve kapsamlı bir API ve destekleyici araçlar sunar. BitMEX’in başarısını temel alan kurucu ekip, çağıl dijital finansal sistemi kapsayıcı ve güçlendirici bir sisteme dönüştürmek için daha geniş bir vizyonu takip eden bir tüm ortaklık şirketi olan 100x’i kurmuştur.

BitMEX’e Genel Bakış

BitMEX, Bitcoin’de alınıp satılan kaldıraçlı sözleşmeler sunan bir Peer-to-Peer tecim platformudur. BitMEX yalnızca Bitcoin’i işler. Altcoin sözleşmeleri alıp satıyor olsanız bile tüm kar ve zarar Bitcoin cinsindendir. BitMEX, itibari para birimini işlemez. BitMEX, yüksek oranda kaldıraçla ticarete izin verir.

BitMEX’in 5 ana gezinme sekmesi vardır:

Tecim: BitMEX’in alım satım panosu. Buradan işlem yapmak istediğiniz enstrümanı seçebilir, kaldıraç seçebilir, sipariş verebilir ve iptal edebilir, sözleşme detaylarındaki mühim detayları görüntüleyebilir ve pozisyon bilgilerinizi görebilirsiniz.

Hesap: Bu sekme, mevcut Bitcoin Kullanılabilir Güvence Bakiyeleri, Para Yatırma ve Çekme detayları, Tecim Geçmişi ve İştirak detayları benzer biçimde tüm hesap bilgilerinizi görüntüler.

Sözleşmeler: Bu, Fonlama Geçmişi, minimum sözleşme büyüklükleri, sunulan kaldıraç, vade sonu, Fonlama, dayanak referans Fiyat Endeksi verileri, Takas Geçmişi ve bir trader’la ilgili olan bilgiler içeren mühim bir sekmedir.

Referanslar: Bu, BitMEX’in eğitim köşesidir. Burada Vadeli İşlemler, Devamlı Sözleşmeler, BitMEX endekslerinin iyi mi hesaplandığı, pozisyonların iyi mi İşaretlendiği, Tasfiye’nin ne vakit ve iyi mi gerçekleştiği, BitMEX Ücretleri, Destek ve Borsayı anlamanıza destek olacak öteki bilgilendirici materyaller hakkında data edinebilirsiniz.

API: Burada, BitMEX ile bir API bağlantısı geliştirme ve sürdürme ile ilgili detayları bulabileceksiniz. BitMEX tam özellikli bir REST API ve kuvvetli bir akış WebSocket API’si sunmaktadır.

BitMEX Ne İşe Yarar?

BitMEX, Bitcoin Tecim Borsası anlamına gelir. Bitcoin’de alınıp satılan kaldıraçlı sözleşmeler sunan eşler arası bir tecim platformudur. Marjin ticareti, doğrusu kaldıraç ticareti, tecim piyasalarında kullanılan bir terimdir. Türev piyasası, tecim piyasasının başka bir şeklidir. BitMEX, kripto enstrümanları için türev bir piyasadır. Türev şu anlama gelir: “Tutarları öteki yatırım araçlarına bağlı olan bununla birlikte riskten korunmak ya da belirli bir düzey üstünde risk alarak gelir elde etmek için kullanılan finans ürünleri.”

Burada BitMEX’te, kripto türev enstrümanları marj ticareti üstünden alınıp satılır. Marj ticareti: Ek kripto para birimleri satın almak için aslına bakarsanız haiz olduğunuz kripto para birimlerini kullanarak kripto para birimi ödünç alma eylemine girme. Örnek olarak; “Diyelim ki Bitcoin’e 2000 dolarlık bir yatırım yapmak istiyorsunuz, sadece yalnızca 1000 dolarınız var. Şimdi fazladan 1000 dolar getirmek için, bunu 2:1 marjı ile ödünç alırsınız (bu, haiz olduğunuz her dolar için fazladan bir dolar yatıracağınız anlamına gelir. Bu kaldıraç yada extra marjdır).”

Basitçe söylemek gerekirse, BitMEX, kripto para tüccarları için marj ticareti ve kripto varlıklarının türevlerini birleştiren bir borsadır. Eğer marj ticaretini bilmiyorsanız ve tam olarak anlamadıysanız BitMEX ile ticarete başlamanız tavsiye edilmez. Şundan dolayı marj ticareti mali durumunuz için tehlikeli olabilir ve doğru şekilde yapılmazsa elinizdeki her şeyi kaybedebilirsiniz. Sadece doğru yapılırsa, oldukça yararlı olabilir.

Kısacası, USD yada öteki kripto para birimleri için gerçek BTC ticareti yapmazsınız, sadece kıymetini gerçek BTC ve altcoin varlıklarından alan Bitcoin ve altcoin sözleşmeleri için gerçek BTC ticareti yaparsınız. Bu sözleşmelere türevler denir.

BitMEX’te Desteklenen Kripto Para Birimleri

Şu anda, BitMEX yalnızca BTC kripto para birimlerinin yatırılmasını desteklemektedir, sadece değişik endeksler görebilirsiniz. Sadece bu, USD yada öteki mevduatları kabul etmiş olduğu anlamına gelmez. Türev yada vadeli işlem sözleşmesi ticareti perspektifi için, aşağıdaki para birimlerinin kripto para birimi sözleşmelerini satın alabilir / pazarlayabilirsiniz:

 • Bitcoin (XBT)
 • Cardano (ADA)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Ethereum (ETH)
 • Litecoin (LTC)
 • EOS (EOS)
 • Ripple  (XRP)

Not: BitMEX borsasında Bitcoin hala XBT ile gösterilir. 

BitMEX’te Güvenlik

BitMEX güvenliği, BTC’nin para yatırma ve çekme işlemlerine müsaade eden bir kripto borsası olduğundan birinci sınıftır. Güvenliğinin bazı mühim noktaları şu şekildedir:

 • BitMEX adresleri, birden oldukca anahtara haiz çoklu imzalardır.
 • BitMEX sistemleri, Amazon Web Hizmetlerinin birinci derslik güvenliğinden yararlanır.
 • BitMEX tecim motoru türünün ilk örneğidir. Büyük bankalar tarafınca yüksek frekanslı ticarette çoğunlukla kullanılan bir veritabanı ve vasıta seti ile yazılmıştır.

BitMEX Alan kişi Desteği

BitMEX satın alan desteği, bu alanda genel olarak göründüğünden daha iyidir. Aşağıda listelenen yazışma kanalları vasıtasıyla 7/24 satın alan desteği sağlarlar:

 • Destek Ticket Sistemi
 • Weibo
 • Wechat (kimlik: bitmex)
 • IRC (sunucu: irc.freenode.net #bitmex)
 • Telegram (Rus Dili)

Ödeme Metodları

BitMEX’i seçmenin mühim yararlarından biri, Bitcoin yatırmak yada çekmek için ücret talep etmemesidir. Platformun kabul etmiş olduğu tek ödeme şekli Bitcoin olduğundan bu bilhassa avantajlıdır. Bu yüzden, ilişkili tek maliyetler, blok zinciri yükünden hesaplanan ağ tutarına dayanmaktadır. Bir tecim hesabına yatırılabilecek minimum miktar 0.001 BTC’dir, sadece Bitcoin çekmenin sınırı yoktur.

Para alma süreci, süratli ve kolay bir arayüzle nispeten basittir. Para yatırma işlemleri günün 24 saati süratli bir halde yapılabilse de, tüm para çekme işlemleri şahsen belirli bir zamanda işlenir, bu da sürece bir güvenlik seviyesi ekler ve dolandırıcılık taleplerinin reddedilmesine ve azaltılmasına olanak tanır. İtibari para birimleri, ister para yatırma ister para çekme olsun, herhangi bir ödeme şekli için şu anda kullanılamıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir