BitTorrent Token Nedir, Nereden Alınır?

Tron ve BitTorrent Vakfı içinde ortak bir proje olan BitTorrent token, popüler dosya paylaşım protokolünü belirtme ve blok zinciri yardımıyla içerik dağıtımını ve bant genişliği kullanılabilirliğini geliştirme girişimi olarak 2019’un başlarında başlatıldı. Bu rehber yazımızda BitTorrent Token hakkında merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

BitTorrent Token Nedir?

BitTorrent, 100 milyondan fazla kullanıcıyla bir dosya paylaşım protokolüdür. Bundan dolayı, torrent teknolojisi ve daha geniş dosya paylaşım topluluğu kullanıcıları içinde bir ev adı haline geldi. TRON tarafınca satın alınmasının arkasından (140 milyon dolarlık bir anlaşmanın parçası olarak), bu duyuru edilen hedeflerden en azından bazılarını gerçekleştirmek amacıyla BitTorrent kripto para biriminin ve BTT tokeninin kısa sürede piyasaya sürülmesi izledi:

  • BitTorrent (BTT), içerik oluşturucular ve seyircileri içinde bir köprü haline gelmelidir . BTT ekibi, kripto para birimlerinin hem yaratıcıların hem de kullananların aracı olmadan bu tarz şeyleri satın almasına ve harcamasına izin verme potansiyeline inanıyor. Böylece kullanıcılar, katkıda bulundukları data işlem kaynaklarına yeni kıymet vermek için BTT tokenlarını kullanabilecekler ve işlem süreci fiat para birimlerinin kullanımını içermeyecektir.
  • Kripto Para teknolojisi, sansüre direnirken paylaşım ve işbirliğini teşvik etme mevzusunda uzun bir geçmişe haiz olan torrent kullanıcı topluluğuna aşina olmalıdır. BitTorrent tokenı, hedefleri “açıklığı teşvik etmek, sansürü reddetmek ve katılımcılarını ödüllendirmek” olan gelecekteki merkezi olmayan bir platformun kalbinde yatıyor. Torrent kullanıcılarının bu ilkelere yabancı olmaması icap ettiğini algılayan TRON, tüm bu kullanıcıları küresel düzeyde birbirine bağlaması ihtiyaç duyulan bir teknolojik altyapı sağlayıcısı olarak devreye girer.
  • BTT tokenlarının blok zincirini ana akım bir teknoloji haline getirmesi umut ediliyor. BitTorrent P2P ağını ve TRON blok zincirinin birleşik bir ekosistem benzer biçimde çalışmasını sağlamak, sonuçta blok zincirinin erişimini milyonlarca yeni kullanıcıya genişletmek ve blok zincirinin toplu olarak benimsenmesine destek olmak anlamına gelmelidir.
  • BTT token modeli, BitTorrent protokolünün yapısal eksikliklerini azaltma çabalarını birleştirmelidir. BTT projesinin ilk görevi, kullanıcılarına işbirliğini teşvik etmek için pazar odaklı teşvikler sunmaktır. Ortak amaç, BitTorrent sürülerinin ömrünü optimize etmek ve uzatmak için beraber çalışmalarını sağlamaktır .
  • BitTorrent tokenı, BitTorrent Hız modeline güç elde edecektir. Daha süratli indirmelere erişim karşılığında edinilen BTT tokenları sunulabilir. Hususi bir cüzdanda saklanacaklar ve merkezi olmayan bir değişiklik yöntemiyle TRON (TRX) tokenleri ile takas edilmeleri için destek verilecekler.

BitTorrent Protokolü ve TRON Beraber Iyi mi Çalışacak?

Teknolojik bakış açısından, BTT tokeni, özünde bulunan iki ana çözümün enerjisini birleştirmeyi amaçlamaktadır:

  • BitTorrent (BT) protokolü ve
  • TRON, tokenın kendisinin TRC-10 tokenına dayandığını ihmal etmeyin.

Bu iki teknolojiyi bir araya getiren şey, eşler arası teknolojiye (P2P) odaklanmasıdır.

Yeni başlayanlar için BitTorrent, dosya paylaşım sisteminin omurgası olarak P2P’yi kullanan bir yazışma protokolü olarak çalışır. Bundan dolayı, elektronik veri ve dosyaların web üstünden dağıtımı için popüler bir platformdur. Lokasyona bağlı olarak, P2P ağlarının toplu olarak gözlemlendiğinde tüm İnternet trafiğinin %43 ila %70’ini oluşturduğu söylenir . BitTorrent protokolü, video klipler, TV şovları, filmler, ses dosyaları, oyunlar vb. benzer biçimde daha büyük dosyaların dağıtımı için tercih edilen bir platform olarak kendini kanıtlamıştır.

Benzer şekilde TRON, P2P odaklı bir ağ teknolojisi olarak da çalışır. Amacı, ses ve video içinde ne olduğu dahil her türden verinin sınırsız depolanması ve yüklenmesi için küresel bir işletim sistemi haline gelmektir. Bu içerik türleri BT protokolünün temel dayanağı olduğundan, Tron’un kurucusu ve BitTorrent’in CEO’su Justin Sun, bu amaç ve teknoloji birliğini şu şekilde tanımlıyor :

“Tron ve BitTorrent’i bir jilet ve bıçak benzer biçimde düşünün. Merkeziyetsizçilik tarafınca yönlendirilen yeni bir web ekonomisi yaratmak için ikisine birden ihtiyacınız var. Web’de yeniliklerden ve uygulamalardan oluşan bir pazar sunmak için BTT’yi başlatıyoruz. “

BTT Token Iyi mi Çalışır?

BT protokolü, çeşitli çevrimiçi hizmet sağlayıcılarını bir araya getiren şeydir;

  • Paylaşılan dosyalar hakkında meta verileri takip eden ve torrentlere ağ geçidi görevi gören Torrent siteleri,
  • Eşleri tanıtmak için kullanılan seyirciler,
  • Sürülerde, BTT tokenlarını kabul eden hizmet sağlayıcılar tohumlar (bir torrentin parçası olan tamamen indirilmiş dosyaya haiz kullanıcılar) yada eşler (istenen dosyaların kısmi kopyalarına haiz kullanıcılar) olabilir.

BTT tokenının arkasındaki ekip, bu uzun süredir mevcud altyapıyı çalıştırmadaki mevcut uzmanlığı token tabanlı sisteminin işletimine uygulamayı vaat ediyor. BTT’nin, BitTorrent protokolü kullanıcıları ile servis sağlayıcılar ve talep edenler içinde mevcut data işlem kaynaklarını içeren daha kolay işlemler için köprü görevi görmesi umut ediliyor.

Gelecekteki ekosistemde çeşitli hizmetlerin sağlanmasını içeren tüm işlemler BTT tokenleri ile ifade edilecektir. Amaç, sağlanan hizmetler için geniş fiyat aralıklarını barındırmak için tokenlerin kendilerini olabildiğince geniş bir halde bölünebilir hale getirmektir. Token aktarımı, zincir içi / zincir dışı bir değişiklik yöntemiyle yapılacak ve hem hususi defter hem de genel TRON blok zincirini içerecektir.

Torrent kullanıcıları içinde token benimseme mevzusu hala yalnız spekülasyonlar ve tahminler alanında olsa da, BTT ekibi şu anda kullanımda olan ortalama 1 milyar cihazla BitTorrent ekosisteminin boyutuna güveniyor. BTT tokenının gelecekteki fiyat artışı, planlanan 990 milyar token arzından aygıt başına (teoride) yalnızca ortalama 990 BTT’ye haiz olarak sağlanacaktır.

Tokenler, Tron ekibi tarafınca düzenlenen aylık airdropların bir parçası olarak teslim edilecek . Şubat 2019’dan başlayarak, Tron’un yatırımcıları için ödül olarak her geçen yıl artan büyüklükleriyle Şubat 2025’e kadar koşmaları umut ediliyor.

BitTorrent Token (BTT) Nereden Satın Alınır?

Şuan için airdrop sürecinde olan BitTorrent Token’i yerli yada yabancı herhangi bir borsa üstünden satın alabilmek mümkün değil. Sadece TRX bakiyesine sahipseniz, airdrop sürecini takip ettiğiniz takdirde 1 TRX için 0.11 BTT’yi cüzdanınıza ekleme şansınız mevcut. Üstelik hiçbir şekilde ücret ödemeden.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir