Blockchain Teknolojisine İlgi Artıyor

Blockchain zincir teknolojisini kullanmak isteyen ülkelerin sayısında artışlar yaşanıyor. Bazı Asya ülkelerinin şimdiden bazı adımlar atmaya ve devlet dairelerinde blockchain teknolojisini kullanmaya başlamaları, İskandinav ülkelerinin blockchain zincir teknolojisini kullanmaya başlamaları ile beraber birçok ülkede bu teknolojiye duyulan ilginin ana odağı kısmında. Zincir teknolojisine duyulan bu ilginin en fazla sebebi hükümetlerin evrak ve benzeri kağıtlar için harcamış olduğu paralar değil, ağır çlaışan sistemler ve tek bir tuş ile tüm bilgilere tek bir sistem üstünden ulaşılmasına olanak tanıyan bir teknoloji olması.

Hükümetler İlgileniyor

Hususi şirketlerden daha oldukça hükümetler blockchain teknolojisi ile ilgileniyor. Cenup Kore, Çin ve İngiltere bu devletlere örnek ülkelerden bir tek birkaç tanesi olsa bile Türkiye dahil gelecekte tüm ülkelerin blockchain teknolojisine geçebilecek olduklarını ve sistemlerini bu teknoloji ile yönetebilecek olduklarını söylemek zor olmaz.

Bu değişen teknolojinin arkasında olan gücü gören hükümetler ve sistemin tam anlamı ile iyi mi çalıştığını anladıklarında daha çok alanda ve sistemde real olarak bu teknolojiyi kullanmaya başlayabilirler. İsviçre, Cenup Kore, ABD, İngiltere bu mevzuda öncü olabilecek ülkeler iken Ortadoğu vatanlarında de Suudi Arabistan, Katar ve benzeri Arap ülkelerinin blockchain teknolojisini kullanmaya başlayabilecek bulunduğunu öngörmek mümkün.

  • Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri genelinde hususi firmalar ve hükümetin blockchain teknolojisi üstünde bazı emek harcamalar düzenlemiş olduğu ve bu mevzuda ilerleme kaydedildiği biliniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir