BM’den Açıklama Kuzey Kore 2 Milyar Dolar Çaldı

Reuters’un ulaşmış olduğu BM gizli saklı raporuna gore Şimal Kore kitle imha silahları programlarının finansmanı için giderek daha programlı siber saldırılar gerçekleştiriyor. BM’nin, geçtiğimiz hafta tamamladığı raporda yer edinen iddialara dair soruları ise Şimal Koreli yetkililer yanıtsız bıraktı.

17 Değişik Ülke 35 Hack

Gizli saklı BM raporuna gore Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Genel Bulgu Bürosu çatısı altında etkinlik gösteren hacker’lar Kitle imha silahlarını geliştirme programı için ortalama 2 milyar dolar kaynak sağlamış oldu. Genel Bulgu Bürosu’nun Şimal Kore Askeri İstihbarat Kurumu’nun en yüksek konumu olduğu ise gelen bilgiler içinde.

İlginizi çekebilir: Bu Gelişme Sonrası Ripple Uçuşa Geçirebilir: XRP Resmen Kullanılmaya Başlandı

Güvenlik uzmanları, Şimal Kore’nin gelirlerini kripto para borsaları, kripto para madenciliği ve finans kurumlarından elde ettiğini ve 17 ülkeden minimum 35 hücum vakasının suç duyurusu edildiğini deklare etti.

BM uzmanları, Şimal Kore, geleneksel bankacılık sektörünün aksine kripto paraların takip edilmesinin zor ve daha azca devlet denetiminden yoksun olmaları sebebiyle bu alandan faydalanıyor.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir