Boğa Piyasası Nedir? Kripto Para ve Bitcoin Boğa Piyasası

Boğa piyasası, fiyatların yükseldiği yada yükselmesinin beklendiği bir finansal piyasanın durumudur. “Boğa piyasası” terimi çoğu zaman borsaya atıfta bulunmak için kullanılır. Sadece gene bu terim tahviller, emlak, para birimleri ve emtialar şeklinde alınıp satılan her şeye uygulanabilir. Menkul kıymet tutarları tecim esnasında esasen devamlı olarak yükselip düşmüş olduğu için, “boğa piyasası” terimi tipik olarak menkul kıymet fiyatlarının büyük bir kısmının yükseldiği uzun dönemler için ayrılmıştır. Boğa piyasaları aylarca hatta senelerce devam etme eğilimindedir.

Boğa Piyasalarını Idrak etmek

Boğa piyasaları iyimserlik, yatırımcı itimatı ve kuvvetli sonuçların uzun süre devam etmesi gerektiğine dair beklentilerle karakterizedir. Pazardaki trendlerin ne vakit değişebileceğini tutarlı bir halde anlamak zor olsa gerek. Zorluğun bir kısmı, ruhsal etkilerin ve spekülasyonun kimi zaman piyasalarda büyük bir rol oynayabilmesidir.

Bir boğa piyasasını tanımlamak için kullanılan belirli ve evrensel bir tarif yoktur. Bununla beraber, kim bilir bir boğa piyasasının en yaygın tanımı, hisse senedi fiyatlarının çoğu zaman %20’lik bir düşüşün peşinden ve ikinci bir %20’lik düşüşün peşinden  %20 arttığı bir durumdur. Boğa piyasalarını anlamak zor olduğundan, analistler çoğu zaman bu fenomeni sadece gerçekleştikten sonrasında tanıyabilirler. Yakın tarihte kayda kıymet bir boğa piyasası, 2003 ile 2007 arasındaki dönemdi. Bu süre zarfında, S&P 500, önceki bir düşüşün peşinden mühim bir marj arttı; 2008 mali krizinin yürürlüğe girmesiyle beraber, boğa piyasası hareketinin peşinden büyük düşüşler yeniden yaşandı.

Boğa Piyasası İle İlgili Temel Noktalar

  • Boğa piyasası, finansal piyasalarda bir varlığın yada menkul kıymetin fiyatının devamlı yükseldiği bir dönemdir.
  • Boğa piyasasının yaygın olarak kabul edilen tanımı, hisse senedi fiyatlarının her biri %20’lik iki düşüşün peşinden %20 artmasıdır.
  • Traderlar, boğa piyasalarından kâr elde etmek için satın alma ve tutma ve geri çekme şeklinde çeşitli stratejiler kullanır.

Bir Boğa Piyasasının Özellikleri

Boğa piyasaları çoğu zaman iktisat güçlendiğinde yada aslına bakarsanız kuvvetli olduğunda gerçekleşir. Gayri safi yurtiçi hasıla (Gross Domestic Product-GDP) ve işsizlikte bir düşüş ile paralel olarak olma eğilimindedirler. Çoğu zaman şirket kârlarındaki artışla aynı zamana denk gelirler. Yatırımcı itimatı de bir boğa piyasası periyodu süresince tırmanma eğiliminde olacaktır. Hisse senetleri için genel talep, piyasanın genel havasıyla beraber pozitif yönde olacaktır. Ek olarak boğa piyasalarında halka arz faaliyetinin miktarında genel bir artış olacaktır.

Bilhassa, yukarıdaki faktörlerin bazıları öbürlerinden daha kolay ölçülebilir. Kurumsal kârlar ve işsizlik ölçülebilirken, mesela piyasa yorumunun genel tonunu ölçmek daha zor olabilir. Menkul kıymetler için arz ve talep tahmin görecek: arz zayıf, talep kuvvetli olacak. Yatırımcılar menkul kıymet almaya istekli olurken, oldukca azı satmaya istekli olacak. Bir boğa piyasasında, yatırımcılar kâr elde etmek için (hisse senedi) piyasasında yer almaya daha isteklidir.

Boğa ve Ayı Piyasaları

Boğa piyasasının tersi, düşen fiyatlar ile karakterize edilen ve tipik olarak karamsarlıkla örtülmüş bir ayı piyasasıdır. Bu terimlerin kökeni hakkında yaygın olarak kabul edilen inanç, pazarları tanımlamak için “boğa” ve “ayı” kullanımının, hayvanların rakiplerine saldırma biçiminden geldiğini göstermektedir. Bir boğa boynuzlarını havaya doğru iterken, bir ayı pençelerini aşağı doğru kaydırır. Bu eylemler, bir piyasanın hareketi için metaforlardır. Eğilim yükselirse, bu bir boğa piyasasıdır. Eğilim düşerse, bu bir ayı piyasasıdır.

Boğa ve ayı piyasaları çoğu zaman dört aşamadan oluşan ekonomik döngü ile çakışır: genişleme, zirve, daralma ve çukur. Bir boğa piyasasının başlangıcı, çoğu zaman ekonomik genişlemenin önde gelen bir göstergesidir. Gelecekteki ekonomik koşullara ilişkin kamuoyu hissiyatı hisse senedi fiyatlarını yönlendirdiğinden, pazar, Gayri safi yurtiçi hasıla (Gross Domestic Product-GDP) büyümesi şeklinde daha geniş ekonomik önlemler yükselmeye başlamadan ilkin bile sık sık yükselir. Benzer şekilde, ayı piyasaları çoğu zaman ekonomik daralma gerçekleşmeden ilkin ortaya çıkar. Tipik bir ABD durgunluğuna bakıldığında, GDP düşüşünden birkaç ay ilkin düşen bir borsada görülüyor.

Bir Boğa Piyasasından Iyi mi Yararlanılır?

Boğa piyasasından yararlanmak isteyen yatırımcılar, yükselen fiyatlardan yararlanmak için erken satın almalı ve zirveye ulaştıklarında satmalıdır. Dip ve zirvenin ne vakit gerçekleşeceğini belirlemek zor olsa da, kayıpların bir çok asgari düzeyde olacak ve çoğu zaman geçicidir. Aşağıda, yatırımcıların boğa piyasası dönemlerinde kullandıkları birkaç mühim stratejiyi inceleyeceğiz. Bununla beraber, piyasanın durumunu şu anda mevcut haliyle değerlendirmek zor olduğundan, bu stratejiler en azından bir dereceye kadar risk de ihtiva eder.

1. Satın Al ve Tut

Yatırım yapmadaki en temel stratejilerden biri, belirli bir menkul kıymeti satın alma ve potansiyel olarak daha sonraki bir tarihte satmak için elinde tutma sürecidir. Bu strateji, yatırımcının itimatını gerektirir. Şu şekilde ki fiyatının artmasını beklemiyorsanız, niçin bir menkul kıymete tutunasınız? Bundan dolayı, boğa piyasaları ile beraber gelen iyimserlik, al ve tut yaklaşımını beslemeye destek verir.

2. Artırılmış Satın Alma ve Tutma

Artırılmış satın alma ve tutma, kolay satın alma ve tutma stratejisinin bir varyasyonudur ve ek riskler ihtiva eder. Artırılmış satın alma ve tutma yaklaşımının arkasındaki dayanak, bir yatırımcının, fiyatı artmaya devam etmiş olduğu sürece belirli bir menkul kıymetteki varlıklarına eklemeye devam etmesidir. Hisse senetlerini çoğaltmak için yaygın bir yöntem, bir yatırımcının evvel belirlenmiş bir miktarın hisse fiyatındaki her artış için ek durağan(durgun) oranda hisse satın alacağını önermektedir.

3. Geri Çekilme

Geri çekilme, bir menkul kıymetin fiyatındaki genel eğilimin tersine döndüğü kısa bir dönemdir. Bir boğa piyasası esnasında bile, hisse senedi fiyatlarının yalnızca yükselmesi ihtimaller içinde değildir. Aksine, genel eğilim yukarı doğru devam etse bile, minik düşüşlerin de meydana geldiği daha kısa süreler olması muhtemeldir. Bazı yatırımcılar bir boğa piyasasında geri çekilmeleri izler ve bu dönemlerde satın almak için hareket eder. Bu stratejinin arkasındaki fikir, boğa piyasasının devam ettiğini varsayarsak, söz mevzusu menkul kıymetin fiyatının hızla yükseleceği ve geriye dönük olarak yatırımcıya indirimli bir alım fiyatı sunacağıdır.

4. Full Swing Ticareti

Bir boğa piyasasından kazanç sağlamaya çalışmanın kim bilir en agresif yolu, full swing ticareti olarak malum süreçtir. Bu stratejiyi kullanan yatırımcılar, daha büyük bir boğa piyasası bağlamında değişimler meydana geldikçe maksimum kazançları sıkıştırmaya çalışmak için kısa satış ve öteki teknikleri kullanarak oldukca etken roller alacaklardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir