Brezilya’da Yetkililer Kara Paraları Bitcoin İle Akladı

Rio de Janeiro bölgesinde bulunan yetkililerin hapishaneler başta olmak suretiyle bazı alanlarda kripto paraları kullanarak kara para akladıkları ve devletin hapishaneler için oluşturduğu 22.4 milyon dolarlık fon içinden bir kısmının yetkililer tarafınca Bitcoin aracılığı ile aklandığını deklare etti.

Hükümet tarafınca olayın üstüne gidilmesi ile beraber birçok yetkilinin gözaltına alındığı, bununla ilgili soruşturmalar kapsamında Bitcoin’in kara par aklamak için onlarca kere kez kullanıldığı ortaya çıkarıldı. Brezilya eski hapishane başkanı Cesar Rubens Monteiro Carvalho ile eski polis şefi Marcelo Martins hakkında tutuklama sonucu çıkartıldığı öğrenildi.

Bitcoin Hükümet Krizlerini Tetikliyor

Brezilya’nın kısa sürede yaşanmış olan bu vakalar dolayısı ile kripto paraları engellemesinin gündeme gelebileceği, bununla ilgili yeni yasalar üstünde hükümet tarafınca çalışmaların başladığı biliniyor. Kripto paraların engellenmesine sıcak bakmayan yetkililerin, Cenup Kore örneğinde olduğu şeklinde memurlar ve yakınları için kripto paraları engellemesi ve disiplin cezalarını arttırmasına pozitif yönde bakılıyor. Zira Brezilya’da gasp, uyuşturucu ve mafya vakaları sık yaşanırken, ülkenin bazı bölgelerinde tek dolaşmak değil gruplar ile dolaşmak dahi olanaksız olabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir