Bu Banka 30 Bin Çalışanının Bitcoin Satın Almasını Yasakladı

Danimarka’da mahkeme, Nordea Bank’in çalışanlarının Bitcoin’e (BTC) ve öteki kripto para birimlerine yatırım yapmasını önleme hakkına haiz bulunduğunu belirtti. Banka, emek harcama saati haricinde olsalar bile çalışanlarının kripto paralara yatırım yapmalarını yasaklayabilecek.

Nordea Bank

Uzun soluklu yasal mücadelenin peşinden davayı kazanan Nordea Bank, 30 bini aşkın çalışanının kripto para yatırımları mevzusunda söz sahibi oldu. Nordea Bank, çalışanlarının Bitcoin’e yatırım yapmasının bankanın itibarına zarar verebileceğini düşünüyor. Bu yüzden banka bu şekilde bir yasaklama yoluna gitti. Nordea Bank, çalışanlarını Bitcoin piyasasında lüzumlu finansal düzenlemelerin yapılmadığını ve muhtemelen kripto paraların kabahat faaliyetleri ile bağlantılı olduğu mevzusunda çalışanlarını uyardı.

Vaka 2018’e uzanıyor

2018 yılının Ocak ayında Nordea Bank 30 bini aşkın çalışanınabildiri göndererek kripto paraların oldukca riskli yatırım araçları bulunduğunu belirtmiş ve yasadışı kullanım alanlarına dikkat çekmişti. Böylece çalışanlarının kripto paralara yatırım yapmasını engellemeye çalışan Nordea Bank, ülkedeki sendikaların ayaklanması sonucunda mahkemelik olmuştu. Söz mevzusu sendikalardan Denmark’s Union for Financial Industry Employees’un lideri Şehir Petersen “İnsanların hususi yaşamlarına karışılamayacağı ve hususi bir fert olarak hareket etme ilkelerinden hareket ederek dava açtık” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir