Bu Ülke Avrupa Birliği Ortaklığında Kripto Para Ödemelerini Yasallaştırdı

Ukrayna’da, milletvekilleri internasyonal kara para aklama karşıtı (AML) standartlarına sıkı bir halde uyum gösteren ve  kripto para ödemelerini yasallaştıran yeni bir yasa tasarısını kabul etti.

Bireysel kripto para ödemeleri artık yasal

Forklog’a nazaran, Ukrayna’nın yasama kolu olan Verkhovna Rada üyeleri, internasyonal kara para aklama karşıtı önlemleri (AML) en iyi şekilde uygulayarak ülkede kripto para ödemelerini yasallaştıran yeni bir tasarıyı kabul ettiler. Yeni kabul edilen mevzuatın bir parçası olarak, kripto paralar artık Ukrayna’da mülk olarak sınıflandırılmaya başlandı. Böylece, kripto para sahipleri dijital varlıklarını yasallaştırılmış tecim, ödemeler, yatırımlar ve transferler için bir değişiklik aracı olarak kullanılabilecek.

AB’den destek

Kripto para ödemelerinin yasallaştırılması, ülkenin bir Belarus merkezli kripto para borsası ile olan ortaklık kurmasının peşinden geldi. Geçtiğimiz günlerde Dijital Dönüşüm Bakanlığı yapmış olduğu bir duyuruyla ortaklığı duyurmuştu. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı genel olarak ödemeler ve kripto paraların benimsenmesi mevzularında yasal bir çerçeve oluşturmak için Belarus’un deneyiminden yararlanmayı amaçlıyor.

Tasarıyı hazırlarken, Ukraynalı milletvekillerinin Avrupa Birliği (AB) kripto para uzmanları ile ortaklık yaptıkları bildirildi. Ukrayna hükümeti, yeni yasaların kabul edilmesiyle beraber AB’den 500 milyon avroya kadar maddi yardım sağlama umudu içinde.

Göreve başlamasından bu yana, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, dijital para ve Blockchain teknolojilerine karşı pozitif bir duruş sergiledi. Raporlar, Zelensky yönetiminin Blockchain teknolojisinin benimsenmesini ülkedeki sistemik yolsuzlukla mücadeleye giden bir yol olarak gördüğünü belirtiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir