Bu Ülkenin Vatandaşları Son İki Ayda 63 Milyon Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Venezuela’daki LocalBitcoins kullanıcıları, 2019’un ilk iki ayında 16.642 BTC satın alarak ortalama 160 milyar VES harcadı. Bugünün kuru ile hesaplarsak 16.642 BTC ortalama 25.16 milyar VES şu demek oluyor ki 63 milyon dolar değerinde.

Ülkedeki ekonomik istikrarsızlığın simgesi haline gelen Venezuela’daki LocalBitcoins kullanımındaki artışı yakından takip ettik. Bir senelik devamlı bir artışın arkasından, Bitcoin hacmi şimdi aylık ortalama 2.000 BTC’de sabitlenmiş şeklinde. Venezuelalıların 2018 senesinde aylık satın aldıkları Bitcoin sayısı ise 200 idi. Bu, bir yılda ortalama 10 katlık bir artış yaşandığı anlamına geliyor.

Hiper enflasyon, ülkenin para birimi Bolivar’ın ölümüne niçin oldu, esasen basılmış olduğu günlerde de  değersizdi. Böylece vatandaşlar, zenginliklerini koruyabilecekleri kıymet deposu arayışının bir sonucu olarak Bitcoin’e yöneldi.

Venezüella ekonomisinden Bitcoine akan servet fark edilmedi. Maduro Hükümetinin geleceği belirsiz olsa da, kendini geçici başkan duyuru eden Juan Guaidó için umutlar yüksek. Dünyanın büyük bir çoğunluğu tarafınca meşru başkan olarak tanınan siyasal karşıcılık lideri, Maduro’nun Petro adlı kripto para birimini bir aldatmaca olarak nitelendirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir