Bundeskbank: Kripto Paralar Yakından İncelenmelidir

Alman Bundesbank başkan yardımcısı Claudia Buch’ın kısa sürede ifade etmiş olduğu açıklamalar Almanya’da kripto para kullanıcılarının hem tepkisini, hem dikkatini çekti. Kripto paralar hakkında açıklamalarında sürekli olarak gelişen dünyada yeni kripto paralar ve yeni para birimlerinin çıktığını ve çıkabilecek bulunduğunu ifade etmiş olduğu belirtilen Buch’ın ”kripto paralar nerede ise finanse edilmediğinden dolayı geleceğe yönelik olarak tehdit olarak görmüyorum. Yalnız kripto paralar üstünden kara para aklama ve vergi kaçırma benzer şekilde işlemlere karşı önlemler alınmasını isterim” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Denetlemek Riskleri Bununla birlikte Getirecek

Sürekli olarak hükümetler ve banka yetkilileri başta olmak suretiyle ekonomi alanında kendisine yer kabul eden adların ”kripto paralar denetlenmeli” açıklamaları ise yatırımcıları kızdıran bir detay. Zira kripto paraların denetlenmesi durumunda ortaya çıkacak olan açık ve boşluklar dolayısı ile gizlilik azalacak, buda Bitcoin ve diğeri kripto para birimlerine yatırım oluşturan yatırımcının gizlilik açısından yatırımlarını geri çekmesine niçin olabilecek bir gelişme.

Kripto paralara yönelik olarak atılacak olan bu ve benzeri denetleme açıklamaları ve adımlarının Alman yatırımcıların hem ilgisini, hem tepkisini çekmesi ise yatırımcılar içinde dahi fikir ve düşünce farklılıklarını ortaya koyan bir detay.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir