Büyük Gün Geldi Çattı: 18 Haziran’daki Libra Lansmanı Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Feysbuk bir yılı aşkın süredir gizliden gizliye geliştirdiği kripto para birimi Libra‘nın lansmanı yarın gerçekleştirilecek. Toplumsal medya devinin son günlerin gündemden düşmeyen kripto para birimi Libra’nın yarın kısaca 18 Haziran‘da beta sürümüyle piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Feysbuk’un Kripto Para Birimine Visa, Mastercard ve PayPal Desteği

Projeye ilişkin hemen hemen hiçbir detay paylaşılmamış olsa da Libra çoktan dünyanın en büyük şirketlerinin desteğini arkasına almayı başardı bile. Wall Street Journal‘ın raporuna bakılırsa Libra’ya Visa ve Mastercard şeklinde büyük finans kuruluşları ile PayPal, Uber, Stripe, Booking.com şeklinde teknoloji devleri destek verecek. Bu şirketlerin her biri Libra’nın gelişimini finanse etmek için ortalama 10 milyon dolar yatırım meydana getirecek. Ek olarak bu firmalar Libra’yı Feysbuk’tan bağımsız olarak yönetecek ortaklık, Libra Foundation‘ın bir parçası olacak.

Libra, Bitcoin’i Geride Bırakacak

Feysbuk’un kripto para birimi, ödeme sürecinde fiyat dalgalanmalarından meydana gelen tutarsızlıkları ve komplikasyonları önlemek amacıyla durağan(durgun) bir fiyata haiz olacak şekilde geliştirildi. Feysbuk’un kripto para biriminin ek olarak 1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle sektöre giriş yapacağı iddia ediliyor. Bu da demek oluyor ki stabil kripto para birimi Libra, CoinMarketCap‘te Bitcoin‘i geride bırakarak birinci sıraya oturacak. İlerleyen dönemlerde Libra’dan Bitcoin’e ana para akışı gerçekleşebilir. Feysbuk’un Libra projesi için birçok ülkeyle beraber çalıştığını da belirtmekte yarar var.

Bitcoin şeklinde kripto para birimlerinin aksine, Libra merkezi bir yapıya haiz olacak ve dağıtık ağlar tarafınca değil de bir grup tarafınca denetim edilecek. Feysbuk’un bu hamlesiyle kripto para piyasasındaki volatilite sorununa bir çözüm getiriyor.

Feysbuk’un yarınki Libra lansmanına ilişkin son olarak gelişimleri anı anına siz kıymetli okuyucularımıza bildireceğiz. Takipte kalınca…

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir