Çatallanma (Fork) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Kripto para birimleri finans dünyasını tamamen değiştirmektedir. Başlangıçta, paraya merkezi olmayan bir dijital alternatif olarak tasarlanmış Bitcoin vardı. Zaman içinde, başka özelliklere haiz kripto para birimleri ortaya çıktı. Bu yeni para birimleri bazıları bir “fork” (çatallanma) sonucu olarak ortaya çıktı.

Çatallanma, kullanıcı tabanı yada geliştiriciler bir kripto para birimi hakkında temel bir şeyin değişmesi gerektiğine karar verdiğinde ortaya çıkar. Bu, Ethereum’da olduğu şeklinde büyük bir hack sebebiyle yada Bitcoin ve Bitcoin Cash’de yaşandığı şeklinde topluluk içinde temel bir ihtilaf sebebiyle olabilir.

En geniş anlamıyla çatal, bekletme protokolünde yazılımın bir işlemin geçerli olup olmadığına karar vermek için kullandığı bir değişikliktir.

Bu, blokzincirdeki neredeyse her sapmanın çatal olarak kabul edilebileceği anlamına gelir. Bununla beraber, iki ana çeşit vardır: Hard fork ve soft fork.

Çatallanma Iyi mi Çalışır?

Bir blok zincirindeki bir çatal, yalnız Bitcoin’de değil herhangi bir kripto teknolojisi platformunda meydana gelebilir. Bunun sebebi, blok zincirlerinin ve kripto para biriminin, hangi kripto platformunda olurlarsa olsunlar temelde aynı şekilde çalışmasıdır. Blok zincirlerindeki blokları, belleği hareket ettiren kriptografik anahtarlar olarak düşünebilirsiniz. 

Bununla beraber, tüm madencilerin yeni kurallar ve zincirdeki geçerli bir bloğu neyin oluşturduğu mevzusunda aynı fikir olması gerekir. Bu yüzden, bu kuralları değişiklik yapmak istediğinizde, protokoldeki bir değişim yada sapma bulunduğunu belirtmek için “onu çatallaştırmanız” gerekir. Geliştiriciler hemen sonra tüm yazılımı yeni kuralları yansıtacak şekilde güncelleyebilir.

Bitcoin’e benzer isimlere haiz çeşitli dijital para birimleri, bu çatallanma süreciyle ortaya çıktı: bitcoin cash, bitcoin gold ve ötekiler.

Sert Çatallar ve Yumuşak Çatallar

Sert çatallar ve yumuşak çatallar, bir kripto para birimi platformunun mevcut kodu değiştirildiğinde, yeni sürüm oluşturulurken ağda eski bir sürümün kalması anlamında esasen aynıdır.

Yumuşak çatal ile, kullanıcılar güncellemeyi benimsedikçe yalnızca bir blok zinciri geçerli kalacaktır. Oysa bir hard fork ile hem eski hem de yeni blok zincirleri yan yana bulunur, bu da yazılımın yeni kurallara gore emek harcaması için güncellenmesi gerektiği anlamına gelir. Her iki çatal da bir bölme oluşturur, sadece sert çatal iki blok zinciri oluşturur ve yumuşak çatalın bir netice vermesi amaçlanır. 

Sert ve yumuşak çatallar arasındaki güvenlik farkları göz önüne alındığında, neredeyse tüm kullanıcılar ve geliştiriciler, bir yumuşak çatal işini yapabilecek şeklinde görünse bile, bir sert çatal ister. Bir blok zincirindeki blokların elden geçirilmesi çok önemli oranda hesaplama gücü gerektirir. Sadece sert çataldan kazanılan gizlilik, yumuşak çatal kullanmaktan daha mantıklıdır.

Sert Çatal (Hard Fork) Nedir?

Bir hard fork, biri önceki protokolü, diğeri yeni sürümü takip eden iki dal ile sonuçlanan bir blockchain ağının protokolünde köktencilik bir değişikliği ifade eder.

Bir hard forkta, orijinal blok zincirindeki token sahiplerine yeni forkta da token verilecek, sadece madencilerin doğrulamaya devam etmek için hangi blok zincirini seçmesi gerekiyor. Buna ek olarak herhangi bir blok zincirinde bir hard fork oluşabilir ve yalnız Bitcoin’de değil.

Sert çatal, bir blok zincirinin en yeni sürümünün düğümlerinin artık blok zincirinin eski sürümlerini kabul etmemesidir. Bu, blok zincirinin önceki sürümünden kalıcı bir sapma yaratır.

Koda yeni bir kaide eklemek, esasen blok zincirinde bir çatal oluşturur: bir yol yeni, yükseltilmiş blok zincirini takip eder ve öteki yol eski yol süresince devam eder. Genel olarak, kısa bir süre sonrasında, eski zincirdekiler, blok zinciri sürümlerinin güncelliğini yitirdiğini yada ilgisiz bulunduğunu fark edecek ve süratli bir halde son olarak sürüme yükseltilecektir.

Yumuşak Çatal (Soft Fork) Nedir?

Yumuşak çatal yalnız yazılım protokolüne bir değişikliktir. Eski düğümler yeni blokları geçerli olarak tanıyacağından, yumuşak çatal geriye dönük olarak uyumludur. Bu tür bir çatal, tüm düğümlerin yükseltmesini ve yeni sürümü kabul etmesini gerektiren bir sert çatalın aksine, madencilerin yalnızca çoğunun yeni kuralları uygulamak için yükseltme yapmasını gerektirir.

Yeni işlem türleri çoğu zaman yumuşak çatallar olarak eklenebilir ve yalnızca iştirakçilerin (mesela, gönderen ve alıcı) ve madencilerin yeni işlem türünü anlamasını gerektirir.

Yeni yumuşak çatallı kurallara haiz tüm bloklar da eski kuralları takip ettiğinden, yumuşak çatallar düşünce birliğini sağlamak için  herhangi bir düğüm gerektirmez. 

Yumuşak çatallar , geriye dönük uyumlu yeni ve yükseltilmiş işlevleri uygulamak için diğerlerinin yanı sıra bitcoin ve ethereum blok zincirlerinde kullanılmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir