Çift Harcama Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Çift harcama, bir dijital para biriminin iki kez harcanma riskidir. Bu risk, dijital para birimlerine özgü potansiyel bir sorundur şu sebeple dijital bilgiler, blockchain ağını ve onu manipüle etmek için lüzumlu informasyon işlem enerjisini anlayan bilgili kişiler tarafınca nispeten kolay bir halde tekrardan üretilebilir.

Fizyolojik para birimleri bu soruna haiz değildir şu sebeple kolayca kopyalanamazlar. Bir işleme dahil olan taraflar, fizyolojik para biriminin gerçekliğini ve geçmiş sahipliğini anında doğrulayabilir. Fakat dijital para biriminde işler değişmiş olur.

Dijital para biriminde, sahibinin dijital paranın bir kopyasını çıkarması ve orijinali korurken bir yatırımcıya yada başka bir tarafa göndermesi riski vardır.

Bu, başlangıçta en popüler dijital para birimi yada “kripto para birimi” olan bitcoin ile ilgili bir endişeydi. Zira yalnızca bir kez harcandığını doğrulayacak merkezi bir ajans bulunmayan merkezi olmayan bir para birimi. Bununla beraber, bitcoin, her işlemin gerçekliğini doğrulamak ve çift harcamayı önlemek için blok zinciri olarak malum işlem günlüklerine dayalı bir mekanizmaya haizdir.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Çift harcama, bir blockchain ağı bozulduğunda ve kripto para birimi esasen çalındığında gerçekleşir. Hırsız, yasal görünmesi için para birimi işleminin bir kopyasını gönderir yada işlemi tamamen silebilir.
  • Yaygın olmamakla beraber çift harcama yapılmaktadır. Bununla beraber, fazlaca daha ihtimaller içinde olan, kripto para biriminin uygun şekilde güvenli olmayan bir cüzdandan çalınmasıdır.
  • Çifte harcamanın en yaygın yöntemi, bir blockchain hırsızının ağa birden fazla paket göndermesi ve işlemleri asla gerçekleşmemiş benzer biçimde görünmesi için tersine çevirmesidir.

Çift Harcama Nedir?

Bitcoin, istisnasız tüm işlemlerin blok zincirine dahil edilmesini gerektirir. Bu mekanizma, bitcoinleri harcayan tarafın hakkaten onlara haiz olmasını sağlar ve ek olarak çift harcamayı ve öteki sahtekarlıkları önler. Doğrulanmış işlemlerin blok zinciri, ona daha çok işlem eklendikçe zaman içinde oluşturulur.

Bitcoin işlemlerinin doğrulanması birazcık süre alır şu sebeple süreç, yoğun sayı hesaplama ve büyük oranda hesaplama gücü kullanan karmaşık algoritmalar ihtiva eder. Bundan dolayı, blok zincirini kopyalamak yada tahrif etmek, bunu yapmak için ihtiyaç duyulan çok büyük informasyon işlem gücü sebebiyle son aşama zor olsa gerek.

Çift Harcamayla İlgili Blok Zincirinin Dezavantajları

Bilgisayar korsanları, blok zinciri güvenlik mekanizmasını aşma yada bir satıcıya düzmece bir işlem günlüğü ve bitcoin ağının geri kalanına başka bir düzmece işlem günlüğü göndermeyi içeren çift harcama tekniği benzer biçimde şekilleri kullanarak bitcoin doğrulama sistemini aşmaya çalıştılar.

Bu oyunlar yalnızca sınırı olan bir başarı ile karşılaştı. Aslına bakarsak, şimdiye kadarki bir çok bitcoin hırsızlığı çift harcamayı içermedi. Bunun yerine yaşanmış olan saldıların bir çok kullananların kafi güvenlik önlemleri olmadan bitcoin depolamasından kaynaklandı.

Çifte harcama için en büyük risk, bir kullanıcının bir kripto para biriminin dağıtılmış defterlerini korumuş olan informasyon işlem gücünün %50’sinden fazlasını denetim etmesi durumunda meydana gelebilen %51’lik bir hücum biçimindedir. Bu hücum yardımıyla kullanıcı blok zincirini denetim ederse, ilk işlemler asla gerçekleşmemiş benzer biçimde blok zinciri defterini tersine çevirerek cüzdanlarına birden fazlaca kez geçirme bitcoinlerini işleyebilecekler.

Bitcoin’de Çift Harcama Iyi mi Olabilir?

Bitcoin, en azından protokol beklendiği benzer biçimde kullanıldığında, çift harcama saldırılarını önlemek için dikkatlice tasarlanmıştır. Kısaca, bireyler işlemlerin bir blokta onaylanmasını beklerse, gönderenin bunu geri almasının kolay bir yolu yoktur. Bunu yapmak için, gerçekçi olmayan oranda hash gücü gerektiren blok zincirini “tersine çevirmeleri” gerekir.

Bununla beraber, onaylanmamış işlemleri kabul eden tarafları hedefleyen bir avuç çift harcama saldırısı vardır. Düşük kıymetli satın alımlar için, mesela bir yatırımcı, işlemlerin bir bloğa dahil edilmesini beklemek istemeyebilir. Yoğun bir fast-food restoranı, ağ her satın alma işlemini gerçekleştirirken muhtemelen ayakta kalamaz. Dolayısıyla, bir işletme “anında” ödemeleri mümkün kılarsa, kendilerini iki kat harcamaya açar. Birisi hamburger sipariş edebilir, parasını ödeyebilir ve peşinden aynı parayı derhal kendi adresine gönderebilir. Daha yüksek bir ücretle, bu yeni işlem büyük olasılıkla ilkin onaylanacak ve bu yüzden bir öncekini geçersiz kılacaktır.

Çift harcama yapmak için üç popüler yöntem vardır:

  • % 51 saldırılar : tek bir varlık yada müessese, hash oranının % 50’sinden fazlasını denetim etmeyi başardığında, bu da işlemlerin sırasını hariç tutmalarına yada değiştirmelerine olanak tanır. Bu şekilde bir hücum Bitcoin’de pek ihtimaller içinde değildir, sadece öteki ağlarda da olmuştur.

  • Yarış saldırıları: birbiriyle çakışan iki işlem, aynı fonlar kullanılarak arka arkaya yayınlanır sadece yalnızca bir işlem onaylanır. Saldırganın amacı, yalnızca kendisine yarar elde eden işlemi doğrulayarak (mesela, aynı parayı denetim etmiş olduğu bir adrese göndererek) ödemeyi geçersiz kılmaktır. Yarış saldırıları, alıcının onaylanmamış bir işlemi ödeme olarak kabul etmesini gerektirir.

  • Finney saldırıları: Bir saldırgan, bir işlemi ağda derhal yayınlamadan bir bloğa evvelinde mayınlar. Bunun yerine, aynı paraları başka bir işlemde harcıyor ve sadece o süre evvelinde kazılmış bloğunu yayınlıyor, bu da ödemeyi geçersiz kılabilir. Finney saldırıları, belirli bir vaka dizisinin gerçekleşmesini gerektirir ve ek olarak alıcının onaylanmamış işlemleri kabul etmesine bağlıdır.

Gördüğümüz benzer biçimde, blok onaylarını bekleyen bir yatırımcı, çifte harcamaların kurbanı olma riskini büyük seviyede azaltacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir