Çin’in Hükümet Destekli Medya Organından Heyacanlandıran Bitcoin Makalesi: İşte Detaylar

Çin Hükümeti Bitcoin ve Blockchain açılımına hız kesmeden devam etmek istiyor benzer biçimde görünüyor. Çin devlet medyasının önde gelen gösterim organlarından Xinhua, Bitcoin temalı bir yazı paylaştı. Bitcoin fiyatı Xinhua‘nın bu hamlesine hemen hemen tepki vermemiş olsa da Çin’in gelecek yıllarda kripto paralar üstünde ciddi bir tesir yaratabilir.

Çin Devlet Medyası Bitcoin’i Konuşuyor

Pazartesi günü Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi gösterim organı olan Xinhua “Bitcoin: Blockchain Teknolojisinin İlk Başarıya ulaşmış Uygulaması” başlıklı bir yazı paylaştı. Söz mevzusu yazı uygulanan kısıtlamalara karşın Çinli yatırımcıları bir kez daha heyecanlandırdı.

Yazı tam sayfa olarak Sino Global Capital’den Matthew Graham tarafınca Twitter’da paylaşıldı. Graham’ın tercümanına bakılırsa, parça Bitcoin’e somut olmayan bir para birimi olarak, tırnak içinde “para birimi” olarak bahsediliyor. Xinhua makalesinde ek olarak, kripto para madenciliğinden ve Blockchain teknolojilerinin iyi mi çalıştığından da bahsediyor.

Xinhua’nın okuyucu kitlesi ile ilgili somut istatistikler olmasa da hükümet destekli medya organının on milyonlarca okuyucusu olduğu tahmin ediliyor.

İlk Kez Değil…

Bu, Çin medyasının ve büyük şirketlerin/bankaların ilk kez Bitcoin’e övgüde bulunmuş olduğu ilk durum değil. Bu senenin başlarında, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Bitcoin temalı bir yazı yayımlamıştı.

Blockstream’in CSO’su Samson Mow tarafınca paylaşılan okunaklı ve kaba çevirisine bakılırsa, Çin’in en büyük dört devlet bankası Bitcoin’in iyi mi çalıştığını, kripto para birimlerinin fiyatının niçin arttığını ve BTC’nin naturel olarak niçin kıymet taşıdığını açıklıyor.

Bir tek bir yıl öncesi düşünüldüğünde, gelinen noktanın oldukça mühim olduğu aşikar. Zira kripto para piyasasına ve bilhassa Bitcoin’e Çinli yatırımcıların büyük bir ilgi beslediği biliniyor. Gelecekte Bitcoin’in ülkede yasal bir zemine oturtulması bugüne dek asla görülmemiş hatta tahmin dahi edilemeyecek fiyat seviyelerini görmemizin müjdeleyicisi olabilir.

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Gelişimleri:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir