Çin’in Kripto Parası Ne Zaman Piyasaya Sunulacak?

Mahalli bir Blockchain yatırımcısı Çin’in önümüzdeki altı ay ila bir yıl içinde yeni dijital para birimini piyasaya süreceğine kati gözüyle baktığını bildirdi. 20 Kasım’da CNBC’ye verdiği röportajda Blockchain odaklı risk sermayesi fonu Proof of Capital’in kurucu ortağı Edith Cheung, Çin’in dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin artık oldukca yakın bulunduğunu deklare etti. Edith Cheung  “Kesinlikle önümüzdeki altı ila on iki ay içinde kullanıma sunulacağını düşünüyorum” dedi.

Ne Vakit Piyasaya Sürülecek?

Ülkenin merkez bankası Çin Halk Bankası ilk olarak toplumsal medya devi Feysbuk’un stabil kripto para birimi Libra’yı tanıtmasının derhal arkasından kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmeye oldukca yakın olduklarını duyurmuştu. Hatta PBOC cephesinden meydana getirilen açıklamada Çin’in söz mevzusu para birimi üstünde 2014 yılından beri çalmış olduğu belirtiliyordu. Ortalama 5 senelik çalışmanın arkasından Çin’in dijital para projesinde sona gelindi sadece söz mevzusu dijital paranın ne vakit piyasaya sürüleceğine ilişkin herhangi bir detay paylaşılmadı.

ABD Elini Acele Tutmalı

Edith Cheung ek olarak kendi kripto para birimini piyasaya sürecek ilk ülke olan Çin’e karşı öteki ülkelerin de ellerini acele tutmaları icap ettiğini belirtti. “Hakikaten ABD’nin acil etmesi icap ettiğini düşünüyorum; en azından dijital USD için kuvvetli bir fikir ve politikaya haiz olmaları gerekiyor ”dedi.

Gene bu ayın başlarında bir öteki kripto para profesyoneli Çin’in kripto parasını 3 ay içinde piyasaya süreceğini iddia etmişti.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir