Çin’in Kripto Parasına Yönelik Yeni Detaylar Ortaya Çıktı: Endişeler Giderildi Mi?

Özet

  • Dijital para birimi kullanıcılara gizlilik sağlayacak. Sadece bir dereceye kadar.
  • Analistler, hükümet destekli dijital paranın gelecek senenin başlarında çıkacağını tahmin ediyorlar.
  • Çin Halk Bankası’nın Blockchain emek harcamaları son haftalarda hız kazanmaya başladı.

Çin Hükümeti, merkez bankası destekli dijital parayla vatandaşlarının faaliyetlerini takip edeceğine dair endişeleri bir kenara attı. İddiaya bakılırsa, merkez bankası destekli dijital para birimi, yasadışı faaliyetlerde bulunmadıkları sürece kullanıcılarına “denetim edilebilir anonimlik” sunacak. Ülkenin merkez bankası Çin Halk Bankası (PBOC) Dijital Para Araştırma Enstitüsü Başkanı Mu Changchun söz mevzusu gelişmeyi doğruladı.

Anonimlik İsteyene Vereceğiz

Reuters’un haberine bakılırsa Singapur’daki bir konferansta konuşan Changchun, dijital para vasıtasıyla halkı izlemek istemediklerini  belirtt:

“Halkın talebinin itibari ve dijital paraları anonim bir halde kullanmak bulunduğunu biliyoruz.  Anonimlik isteyene anonimlik vereceğiz.”

Bununla beraber Changchun, vergi kaçakçılığı, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve öteki yasadışı faaliyetlerin Çin’in merkezi dijital para birimi kullanılarak yapılmasını önlemek için belli düzeyde kontrollerin yapılacağını da belirtti. Changchun’un bu açıklamaları, Çin’in merkez bankası destekli dijital parasını başlatacağına yönelik spekülasyonların arttığı bir zamanda geldi.

Öne Çıkanlar:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir