Çinli Mühendis Şirketten 100 BTC Çaldı

Çin’de bir teknoloji şirketinde çalışan Zhong Mo adlı mühendis şirket bünyesinde bulunan Bitcoin’lerden 100 BTC çalarak tarihe geçti. Eylül ayında yaşanmış olan bu hırsızlık vakasında mühendis, sistem üstünde yapmış olduğu kontroller esnasında elinin altında olan 100 BTC’yi Çin haricinde değişik bir borsaya cüzdan hesabına aktarırken, bu sayede binlerce liraya haiz oldu.

Daha sonrasında sistemde yaşanmış olan hırsızlık olayın kapatmak adına tüm sistemi tekrardan başlatan ve kayıtlara bunu yansıtmamak adına her türlü seçeneği deneyen ve kayıtları silen Zhong Mo, bu aşamada kendisini ele verdi. Yetkililer tarafınca meydana getirilen kontroller 100 BTC’nin tamamlanmamış olduğu, sadece daha sonrasında 90 BTC‘nin şirket hesabına geri yüklendiği, sadece net kıymet mevzusunda uyumsuzluk olduğu sistemlere yansıdı.

10 BTC Yitirdi, 90 BTC Yatırdı

Yapmış olduğu işin boyutunun oldukça büyük bulunduğunu anlayan ve daha sonrasında borsa hesabı üstünden firmanın hesabına geri BTC aktarmak isteyen Zhong Mo, bu aşamada Bitcoin’de yaşanmış olan kıymet artışı sonrasında 100 BTC’den %10 oranında yitik yaşadı ve 10 BTC yitirdi. Şirket 10 BTC’nin eksikliğini hissedip mühendis hakkında dava açtı. Mühendisin 3 yıl hapis cezası alması ve cezanın ertelenmesin olanaksız olduğu açıklandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir