Coinbase Kullanıcıları Google Drive ve iCloud’da Özel Anahtarları Yedekleyebilecek

Coinbase  kullanıcıları 12 Şubat’ta meydana getirilen resmi bir açıklamaya gore, hususi anahtarlarını Google Drive’da yada iCloud’da yedekleyebilecek.

Açıklamada Coinbase, kullananların anahtarlarını bir buluta yüklemelerine izin vermekle, yitik hususi anahtarlara karşı bir koruma sağlayacaklarını belirtti. Böylece kullanıcılar anahtarlarını kaybetmeleri durumunda fonlarına tekrardan erişim sağlayabilecek. Coinbase’in yapmış olduğu duyuru şu şekilde:

“Mobil cihazınızda üretilen ve gizlenen hususi anahtarlar, Blockchain üstündeki fonlarınıza erişmenin tek yoludur. Coinbase cüzdanı benzer biçimde ‘kullanıcı kontrollü cüzdanlar’ sahipleri kimi zaman anahtarlarını kaybeder yada 12 kelime kurtarma ifadesini güvenli bir yerde yedeklemezler, böylece fonlarını sonsuza kadar kaybederler.”

Şimdi ise, Coinbase cüzdan kullanıcıları bulut hesaplarında kurtarma ifadesinin şifreli bir kopyasını saklayabilir. Coinbase, kurtarma ifade anahtarının yalnızca kullanıcı tarafınca malum bir gizyazı ile kilidi açıldığından, bulut hizmetlerinin kullananların fonlarına erişimi olamayacağını belirtiyor. Yedekleme, yalnızca cüzdan mobil uygulaması vasıtasıyla erişilebilen AES-256-GCM şifrelemesi ile güvenli bir halde şifrelenir.

Bu ayın başlarında, Kanada menşeili kripto borsası QuadrigaCX, kurucusu Gerald Cotten’in ölümünden sonrasında alacaklı koruması için başvurdu. Cotten’ın, borsanın anahtarları ve soğuk cüzdanlarından görevli olan tek yönetici olduğu bildirildi ve ölümünden sonrasında kurum, dijital varlıklarında 145 milyon dolara erişemedi.

Bugün, Ernst & Young raporunda, Quadriga’nın alacaklı koruma davalarına gözlemci olarak adlandırılan ‘Big Four’ denetim firmasının, şifreli USB bellekler dw dahil olmak suretiyle Cotten tarafınca kullanılan birkaç elektronik aleti ele geçirdiğini ifşa etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir