Coinbilgi Akademi: Ethereum İstanbul Güncellemesine Saatler Kala Bilmeniz Gerekenler

Piyasa değerine nazaran en popüler ikinci kripto para Ethereum‘da önümüzdeki birkaç saat oldukça hareketli geçecek. Bu yıl devamlı büyük bir güncellenmeye hazırlanmaktan başka varlık gösteremeyen Ethereum’da gözler şu anda İstanbul güncellemesinde. Bu gece Türkiye saati ile 03:00 itibariyle Ethereum İstanbul güncellemesinin gerçekleşmesi umut ediliyor.

Ethereum (ETH) ağının her katılımcısı ve gözlemcisi beklenen İstanbul hard fork’u yaklaşırken kim bilir niçin İstanbul güncellemesine gereksinim duyulduğunu masaya yatırmak siz kıymetli Coinbilgi.net okuyucularına yarar sağlayabilir.

Ethereum İstanbul Hard Fork’u

Ethereum Istanbul, Ethereum ağında gerçekleşecek bir güncelleme olarak özetlenebilir. Bu güncelleme Ethereum ağındaki düşünce birliği için yeni kuralların uygulanacağı anlamına geliyor. “Hard” kelimesi, bu güncellemenin geriye dönük olarak uyumlu olmadığı anlamını taşıyor. Başka bir deyişle, Ethereum ağında İstanbul güncellemesi öncesindeki ağ sonlandırılacak. Bir ağ katılımcısı İstanbul gereksinimlerini karşılamadığı takdirde, bilgisayarı işlemleri doğrulayamayacak ve bu yüzden yükseltme işleminden sonrasında Ethereum ağındaki işlemlerde söz sahibi olma kabiliyetini kaybedecek.

Ethereum İstanbul Güncellemesi Ne Vakit?

Tıpkı önceki Ethereum hard fork’ları benzer biçimde, İstanbul da minimum üç kez ertelendi. 2019 yılının ilk günlerinden beri bu hard fork tartışılırken, ilk tarih 2019 yılının yazı olarak belirlenmişti. Sadece, Ethereum ağının çekirdeğini işleten Blockchain şirketi Parity‘den kaynaklı bir mesele, planlanan hard fork’un ertelenmesine niçin olmuştu. 8 Kasım’da, meydana getirilen ani duyuru ile hard fork’un 8 Aralık’ta günün erken saatlerinde #9069000. blokta çıkarılacağı açıklanmıştı. O gün geldi çattı ve güncellemeyle beraber Aralık ayının ikinci Pazar gününün Ethereum ağında yeni ve yenilikçi bir devrin başlangıcı olacağı tahmin ediliyor.

Ethereum Istanbul: Yenilikler

Ethereum İstanbul hard fork’u ile uygulanacak olan tüm yenilikler en önce değişik Ethereum geliştiricileri tarafınca Ethereum Geliştirme Önerileri (EIP) olarak sunuldu. İstanbul yükseltmesi ile beraber aşağıdaki altı EIP’ hayata geçirilecek:

EIP-152, bir Ethereum sözleşmesi kapsamında Equihash Proof-of-Work (PoW) algoritmasının doğrulanmasına izin verir. Özet olarak, bu, Ethereum ve ZCash arasındaki beraber çalışabilirlik için gereklidir.

EIP-1108, Ethereum ağı üstünde ikinci katman çözümleri oluşturmak için kullanılan Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (zk-SNARKS) önerisini içeriyor. Ağ ölçeklenebilirliği sağlayacak ve ağdaki gaz maliyetlerini düşürecektir.

Öteki iki EIP işlem kodlarıyla (opcodes) ilgili. (akıllı sözleşmeler icra eden Ethereum Virtual Machine’e verilen talimatlar). Bu önerilerle İstanbul güncellemesi sonrası Ethereum ağının dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarına karşı direncinin geliştirmesini sağlanacak.

Son olarak, EIP-2028 ve EIP-2200, bir işlemde kullanılan veriler için gereksiz bazı gaz maliyetlerini azaltacak.

Profesyonellerin İstanbul Görüşleri

Uzmanlar, Ethereum’daki İstanbul hard fork’unun beklentileri karşılayacağı mevzusunda çoğunlukla pozitif yönde. Hatta o şekilde ki bazı uzmanlar söz mevzusu güncellemenin Ethereum’un ilerlemesinde kaçınılmaz bir adımı olarak görüyor, şundan dolayı bu hard fork Ethereum’un ölçeklenebilirlik ve geliştirebilirlik sorunlarını üst düzey halde ele alıyor.

İçeriğimizin hazırlandığı 8 Aralık 00:05 itibariyle Ethereum, CoinMarketCap verilerine nazaran 148,55 dolardan işlem görüyordu. Ethereum hard fork’unun 3 saat içinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir