Compound Coin Nedir? COMP Nedir?

Compound Coin (COMP), son zamanların mühim kripto para birimlerinden birisi. Bilhassa geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu çıkışla dikkat çeken COMP’un şu anda birçok yatırımcısı bulunuyor.

Compound (COMP), Compound topluluğunun ERC-20 varlığıdır; COMP token sahipleri ve temsilcileri protokoldeki değişimleri tartışır, önerir ve oylar. COMP’u direkt kullananların ve uygulamaların ellerine teslim ederek, gittikçe büyüyen bir ekosistem, protokolü yükseltebilecek ve protokolü gelecekte iyi yönetişimle toplu olarak yönetim etmeye teşvik edilecektir.

Ethereum’da algoritmik faiz oranı protokolü olarak, varlıklar herhangi bir aracı olmadan bireyler tarafınca tedarik edilebilir ve ödünç alınabilir. Faiz oranları, Ethereum ve aşırı teminatlandırma üstünde blok seviyesinde birleştirilir. Bireyler getiri elde etmek için varlıkları tedarik edebilirken, borçlular öteki varlıkları ödünç almak için güvence olarak kullanılan varlıkları sağlayabilir. Borçlanma/borç verme oranları algoritmik olarak piyasa dinamikleri tarafınca belirlenir. Mevduat ile beraber varlık arzı arttığında borçlanma/borç verme oranları düşer.

Compound (COMP) Nedir? Ne İşe Yarar?

Birçok DeFi protokolü benzer biçimde Compound da Ethereum ağı üstüne kurulmuştur. Compund açık erişilebilir akıllı sözleşmeler sunmaktadır. Compound, sistemde yer edinen kullanıcılara borç alma ve borç verme imkanı sunar. Borç alanlar kripto paralarını protokole kitler ve kredi alırlar. Borç verenler ise kredi verilmesini elde eden taraftır. Sistemde ödenen ve alınan faizler ise kripto paraların arz ve talep oranları üstünden belirlenmektedir. Sistemde üretilen her blokta faiz oranları oluşturulmaktadır. Kullanıcılar bu sistemi kullanarak aldıkları kredileri geri ödeyebilir, kilitledikleri varlıkları geri çekebilirler.

Compound Finance, özetlemek gerekirse bir DeFi kredi protokolüdür. Daha teknik terimlerle, algoritmik bir para piyasası protokolüdür. Bunu para için açık bir pazar olarak düşünebilirsiniz. Kullananların kripto para yatırmalarına ve faiz kazanmalarına yada bunlara karşı öteki kripto varlıkları ödünç almalarına olanak tanır. Platforma eklenen sermayenin depolanmasını ve yönetimini otomatikleştiren akıllı sözleşmeler kullanır. Herhangi bir kullanıcı Compound’a bağlanabilir ve Metamask benzer biçimde bir Web 3.0 cüzdanı kullanarak faiz kazanabilir. Bu yüzden Compound izinsiz bir protokoldür. Bu, kripto cüzdanı ve İnternet bağlantısı olan her insanın onunla serbestçe etkileşim kurabileceği anlamına gelir.

Compound’un Kurucusu Kimdir?

Compound’un kurucusu eski bir ekonomist olan Robert Leshner’dir.

Compound Niçin Faydalıdır?

Tedarikçiler ve borçlular, daha geleneksel bir ortamda yapacakları benzer biçimde şartları görüşme etmek zorunda değiller. Her iki taraf da, güvence ve faiz oranlarını yöneten protokolle direkt etkileşime girer. Varlıklar likidite havuzları isminde olan akıllı sözleşmelerde tutulduğundan, hiçbir karşı taraf fon tutmaz.

Compound tedarik ve borçlanma faiz oranları algoritmik olarak ayarlanır. Bu, protokolün bu tarz şeyleri arz ve öğrenci nazaran otomatikman ayarladığı anlamına gelir. Ek olarak, COMP token sahipleri ek olarak faiz oranlarında ayarlama yapma gücüne haizdir.

Compound Finance Tarafınca Hangi Varlıklar Desteklenir?

Compound için borç verme ve borçlanma amacıyla desteklenen varlıklar şunları ihtiva eder:

  • ETH
  • WBTC (Wrapped Bitcoin)
  • USDC
  • DAI
  • USDT
  • ZRX
  • BAT
  • REP
  • Ek belirteçler muhtemelen gelecekte eklenecektir.

cToken Nedir?

cToken’ın Compound sisteminin mahalli token’ıdır. Kullanıcılar bu token’lar ile faiz kazanabilir, paralarını öteki uygulamalara aktarabilir, tecim yapabilir ve para kazanabilirler. cTokens, protokoldeki bakiyenizi temsil eder ve vakit için faiz gerçekleşme eder. cTokens, ERC-20 standardına uygundur ve tıpkı öteki varlıklar benzer biçimde çalışır.
Bir cToken tutarak yada alarak, Compound protokolünden ödünç alabilirsiniz. Bir piyasa faiz kazandıkça, cToken, dayanak varlığın artan miktarına dönüştürülebilir hale gelir.

cToken’lar Iyi mi Faiz Kazanır?

Her pazarın kendi Arz faiz oranı (APR) vardır. Faiz dağıtılmaz; bunun yerine, basitçe cToken tutarak faiz kazanırsınız. cToken, döviz kuru üstünden faiz biriktirir – zaman içinde, her cToken, cüzdanınızdaki cToken sayısı aynı kalsa bile, temel varlık artan oranda dönüştürülebilir hale gelir. Piyasa piyasaya sürüldüğünde, cToken döviz kuru (bir cETH’nin kıymeti ne kadar) 0,020000’den adım atar ve Compound piyasa faiz oranına eşit bir oranda artar. Mesela, bir yıl sonrasında döviz kuru 0,021591’e eşit olabilir. Her kullanıcı aynı cToken döviz kuruna haizdir; Cüzdanınıza hususi olarak endişelenecek ve takip etmeyi gerektirecek hiçbir şey yoktur.

Her cToken, Etherscan’da görülebilir ve bu tarz şeyleri adresinizle ilişkili token’lar sıralamasında görüntüleyebilmeniz gerekir. cToken bakiyeleri Coinbase Wallet ve MetaMask’e de entegre edilmiştir; zaman içinde öteki cüzdanlar cToken desteği ekleyebilir.

cToken’lar Aktarma Edilebilir mi?

Evet, sadece dikkatli olunması gerekmektedir! cToken’ları aktararak, temel varlık bakiyenizi Compound protokolüne aktarmış olmuş olursunuz. Arkadaşınıza bir cToken gönderirseniz, bakiyeniz (Compound Arayüzde görülebilir) azalacak ve dostunuz bakiyesinin arttığını görecektir.

Compound’un Başka Ne Farkı Var?

Kullanıcının kilitli varlıkları ERC20 biçimine dönüştürüldüğünde, serbestçe taşınabilir, takas edilebilir ve öteki merkezi olmayan uygulamalarda (dapps) kullanılabilir hale gelirler. cToken kullanımı, DeFi hareketinin temel bir hususi durumunu temsil eder – değişik protokolleri değişik yapı taşları olarak birleştirme kabiliyeti – buna para legoları adı verilir.

Son Yorumlar

Compound, DeFi’deki en popüler borç verme ve borçlanma çözümlerinden biridir. Öteki birçok ürün, akıllı sözleşmelerini uygulamalarına entegre ettiğinden, Compound, DeFi ekosisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Yönetişim tamamen merkezden uzaklaştırıldıktan sonrasında, Compound DeFi’deki yerini çekirdek para piyasası protokollerinden biri olarak güçlendirebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir