Craig Steven Wright Kimdir?

Craig Steven Wright, Ekim 1970 doğumlu Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi ve iş adamıdır. İş adamı Wright, kendisinin Bitcoin’i oluşturan ekibin ana parçası ve Satoshi Nakamoto takma adının arkasındaki kimlik bulunduğunu iddia etmesiyle bilinmektedir. Gelin bu iddialar doğru mu, bu yazımızda beraber inceleyelim.

Bu yazımızda Craig Steven Wright’ın İlk Yılları, Sonraki Kariyeri, Dolandırıcılık İddiaları, Bitcoin Ekibi, Yasal Problemler ve Hakaret Davaları adlı başlıklarımızı bulabilirsiniz. İyi okumalar.

İlk Yılları

Wright (Yazının ilerleyen bölümlerde adının baş harflerinin kısaltması olan CSW diye de adlandırılacaktır) 1987 senesinde Brisbane’deki Padua Koleji’nden mezun olmuştur. Wright Charles Sturt University’de sözleşmeli bir akademisyen olarak çalışmıştır ve “Informasyon Sistemleri Risklerinin Ölçümü” üstünde çalışan bir araştırmacı olarak vazife almıştır.

Wright 2003 senesinde verilen teoloji, karşılaştırmalı dinler ve klasik emekler üstüne doktora yaptığını belirtse de; bu doktorayı hangi kurumda yaptığını belirtmemiştir. Wright Charles Sturt University’de bilgisayar bilimlerinde doktoraya haiz bulunduğunu iddia etse de (LinkedIn hesabında 2015 tarihindeki profilinde bu şekilde belirtmişti); Forbes’a gore doktora değil, bir tek iki yüksek lisans derecesine haiz olduğu belirtilmiştir. Wright nihayet Şubat 2017’de, CSU’dan doktora derecesini almıştır.

Wright birkaç kitap yazmış ve bazı kitaplarda da ortak yazar olmuştur. CSW, Yeni Cenup Galler’deki Birleştirici Kilise’sinin de mütevelli heyetindedir.

Sonraki Kariyeri

Wright informasyon teknolojisi dahil olmak suretiyle çeşitli şirketlerde çalışmıştır. OzEmail , K-Mart ve Avustralya Menkul Kıymetler Borsasının yanı sıra; bir güvenlik danışmanı olarak da Mahindra&Mahindra’da çalışmıştır. 1999’da hayata geçen, muhtemelen dünyanın ilk online casino’su olan Lasseter Online’ın mimarisini tasarladığını iddia etmektedir. Ek olarak muhasebe şirketi BDO Kendalls’ın da Informasyon Sistemleri yöneticiliğini yapmıştır.

2004 senesinde Wright, Yeni Cenup Galler Yüksek Mahkemesi tarafınca, mahkemeye saygısızlıktan mahkum edilmiştir. 2003 senesinde çekilme etmiş olduğu DeMorgan Informasyon Güvenliği Sistemleri’nin müşterilerine yaklaşmasını engellemiş olan bir ihtiyati tedbiri ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek, 28 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. İtiraz ettikten sonrasında karar, 2005 senesinde istinaf mahkemesinde, 2006 senesinde ise Avustralya Yüksek Mahkemesi’ne meydana getirilen itirazda onanmıştır.

Wright teknolojisi şirketi Hotwire Preemptive Intelligence Group’un (Hotwire PE) CEO’luğunu yapmıştır.  Düzenleyici kaynaklı zorluklar karşılaşan Denariuz Bankası, dünyanın ilk Bitcoin tabanlı bankası olarak Wright tarafınca kurulmuş ve 2014 senesinde Avustralya’daki ilgili Vergi Dairesince kapatılmıştır.

Dolandırıcılık İddiaları

Aralık 2015’te Wired ve Gizmodo tarafınca yürütülen iki paralel soruşturma sonucu, Wright’ın Bitcoin’in mucidi olabileceği öne sürülmüştür. Bununla beraber müteakip raporda, Wright’ın fazlaca kapsamlı bir dolandırıcılığın içinde olduğu mevzusunda endişeler bildirilmiştir.

Wired’ın iddialarını yayınlamasının akabinde saatler içinde, Wright’ın New South Wales’teki evine ve işyerlerinin olduğu Yeni Cenup Galler’deki yere Avustralya Federal Polisi tarafınca baskın düzenlendi. AFP’ye gore, baskın Avustralya Vergi Dairesi soruşturmasının bir parçasıydı.

2 Mayıs 2016’da BBC ve The Economist tarafınca, Wright’ın Bitcoin’in gelişiminin ilk günlerinde oluşturulan şifreleme anahtarlarını kullanarak dijital olarak bildiri imzaladığını iddia eden makaleler yayınladı. Anahtarlar Satoshi Nakamoto tarafınca yarattığı malum Bitcoin bloklarına, ayrılmaz bir halde bağlıdır.

Aynı gün www.drcraigwright.net web sitesinde gösterilen bir yazıda Wright, Satoshi ile ilişkilendirilmiş ve bir şifreleme imzası eklenmiş bir bildiri göndermiştir. Güvenlik araştırmacısı Dan Kaminsky blog’unda, Wright’ın iddiasının bir aldatmaca bulunduğunu söylemiş oldu ve Bitcoin geliştiricisi Jeff Garzik de, Wright tarafınca halka açık olarak sunulan kanıtların hiçbir şey kanıtlamadığını belirtmiştir. Jordan Pearson ve Lorenzo Franceschi-Bicchierai, “Wright, Satoshi tarafınca 2009 senesinde meydana getirilen bir Bitcoin işleminden kalma, eski bir imzayı yine kullandı.” demişti.

BBC ile yapmış olduğu röportajın başlarında Wright “muhteşem bir iddiaya muhteşem bir kanıt” göstermeyi vaat etmiştir. Hemen hemen orijinal Satoshi teknik incelemesine ilişkin yazarlığı yada malum erken geliştiricilerle ortaklık hakkında doğrulanabilir bir kanıt sunmamış ve iddialarını kanıtlayacak tek kanıt parçasını, orijinal Satoshi Nakamoto GPG’yi sunamamıştır. 5 Mayıs 2016 Perşembe günü, blogunu kapatmadan kısa bir süre ilkin Wright, bir haber merkezine “Craig Wright, İngiltere’de cezai suçlamalarla ve ciddi hapis cezası ile karşı karşıya” yazan bir e-posta bağlantısı gönderdi. Wright, “Bitcoin yaratıcısı olarak terörist fonların kaynağıyım ya da dünyaya gore ben bir sahtekârım. En azından bir sahtekar bile ailesini görebiliyor. Benim ise yapabileceğim bir şey yok.” dedi.

Bitcoin Ekibi

Wright, Finder’a 2019’da Bitcoin’in yaratılmasının bir grup emek harcaması bulunduğunu, projeyi sürdürdüğünü ve ondan sonra Dave Kleiman ve Hal Finney’in de bu ekibe dahil bulunduğunu söylemiş oldu.

Wright Bitcoin Whitepaper’ı (kurum beyannamesi) için ve Nisan 2019’da Bitcoin 0.1 kodu için ABD’de telif hakkına başvurdu. Wright Financial Times’a bunun  “Satoshi Nakamoto takma adıyla, Bitcoin yaratıcısı Craig Wright’ın ilk kez bir devlet kurumu tarafınca tanınması anlamına geldiğini” belirtti. ABD Birleşik Devletleri Telif Hakkı Dairesi bu durumun Wright’ın belirttiği netice anlamına gelmediğini açıklayan bir basın açıklaması ile izah etti ve bu “Telif Hakkı Bürosu davacı ve takma adlı yazarın içinde kanıtlanabilir bağlantı olup olmadığını araştırmak anlamına gelmez.” diye de belirtti.

Yasal Problemler

Şubat 2018’de Dave Kleiman Gayrimenkul, ABD’nin Florida Eyaleti Bölge Mahkemesi’nde Wright’a karşı  5.111.266.427.50 ABD Doları değerinde, Bitcoin haklarına ve Craig’in onu dolandırdığına ilişkin bir dava açtı.

Ağustos 2019’da hakim Bruce Reinhart, Wright’ı ilk Bitcoin varlıklarını listelemeye zorlamak için bir ara karar verdi ve bu kararın amacı olarak da Kleiman Gayrimenkul’ün, Wright’ın 2009-2013 yılları arasındaki Kleiman ile ortaklaşa kazmış olduğu Bitcoin’lerin yarısına haiz olmasını belirtti. Wright’ın “mahkemenin kararlarına uymaması ve kasıtlı ve fena niyetli” olması da sonucu etkileyen unsurlardandı.

Wright’a ek olarak ortaklığın fikri mülkiyetinin yarısını aktarması ve Kleiman’ın davacı sıfatında olması sebebiyle makul oranda vekalet ücretlerini ödemesi hükmedildi. Reinhart, mahkemenin Wright’ın Satoshi Nakamoto olup olmadığına karar vermesi gerekmediğini ve bu sonucu vermeyeceğini, ek olarak Wright’ın ne kadar oranda Bitcoin sahibi bulunduğunu da karar vermediğini söylemiş oldu.

Reinhart, “Dr.Wright’ın tavrının hakikatı söyleyen biriymişçesine etkilemediğini” söylemiş oldu ve Wright’ın ifadesini reddetti:

“Dr.Wright’ın hikayesi bir tek kayıttaki öteki kanıtlarla desteklenmedi, ortak gerçek yaşam deneyimini öne sürerek kendisine meydan okuyor. ”

Hakaret Davaları

Mayıs 2019’da Wright, Bitcoin’in mucidi bulunduğunu reddeden ve ona sahtekar diyen insanları dava etmek için İngiltere’deki karacılık yasasını kullanmaya başladı. Wright ek olarak kendisini bir sahtekar olarak adlandıran; Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, erken bir Bitcoin girişimcisi ve savunucusu olan Roger Ver ve podcas sunucusu Peter McCormack hakkında da yasal işlemde bulunmuş oldu. Sadece sahtekarlık iddiaları bu isimlerle sınırı olan değil, aslen birçok insan tarafınca Craig Steven Wright’ın (namıdiğer CSW) iddiaları, bilhassa de medya ve kripto para birimi topluluğunun bir çok tarafınca yanlış olarak kabul edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir