Cream Finance (CREAM) Nedir?

Cream.Finance Compound’un bir çatalına dayalı, blok zincirinden bağımsız, merkezi olmayan eşler arası bir kredi verme platformudur. Cream, yetersiz hizmet alan varlıklara algoritmik para piyasaları sağlayarak yetersiz hizmet verilen varlıklar içinde likidite köprüsü sağlar. Kullanıcılar, desteklenen herhangi bir varlığı tedarik edebilir ve sağlanan bu varlıkları, desteklenen öteki varlıkları ödünç almak için güvence olarak kullanabilir. Cream, Ethereum ağında başlatılmıştır ve yakında Binance Smart Chain’de de satışa sunulacak.

CREAM‘in odak noktası, stablecoin’ler, (USDT, USDC, BUSD, yCRV, yyCRV, vb.), yönetişim token’ları (COMP, BAL, YFI, LEND, CRV, CREAM) benzer biçimde DeFi ekosistemiyle ilgili ve mühim olan token’ları listelemektir. CREAM token’ları, C.R.E.A.M. için yönetim token’ı görevi görür.

CREAM Nedir?

CREAM Finance (CREAM / Crypto Rules Everything Around Me) projesi geleneksel muadillerinden daha erişilebilir bir finansal sistem kurma vizyonuyla işe adım atmıştır. Dolayısıyla CREAM, kullanıcılarına verimli bir halde hizmet yelpazesi sağlamak için öteki Ethereum platformlarıyla bağlantılı olabilecek bir ekosistem yarattı. Potansiyel yüksek getirileri sebebiyle şu anda merkezi olmayan finans (DeFi) alanının en oldukca konuşulan yönü olan likidite madenciliği eğilimi, CREAM’in bu alandaki popülerliğini ve temelini oluşturmasına da destek oldu.

CREAM Finance’in Kurucusu Jeffrey Huang, tüm dünyada kripto para piyasasının açık ve kapsayan bir finansal sistem yaratma potansiyeline inanıyor. Huang’ın ekibi, akıllı sözleşmelerin yardımıyla bugün birçok kullanıcının gerekseme duyduğu oldukca sayıda ürün ve hizmeti birbirine bağlayacak bir DeFi ekosistemi oluşturdu.

CREAM Finance, borç verme, takas, ödeme ve varlık belirtme hizmetleri sağlamaya odaklanan bir DeFi ekosistemidir. Compound’un bir çatalı olarak oluşturulmuş, bununla birlikte merkeziyetsiz ve açık kaynaklı bir protokol çalıştırdığını iddia ediyor. Bu şekilde herhangi bir web katılımcısı, sistemi bir tek kullanmak yada stake etmek için değil bununla birlikte ağın gelişiminin de bir parçası olabilecek.

Finansal tabana yayılma, ekibin birincil hedefleri içinde bulunuyor. Ve amaç, her kullanıcının ve varlıklarının emniyetinden ve güvenliğinden taviz vermeden bunu başarabilmek. CREAM, Ethereum blok zincirinde kurulduğundan, Ethereum Sanal Makinelerini (EVM) çalıştırmak için kullanılabilecek akıllı sözleşmelerden yararlanabilir. Bu şekilde bir kurulum bununla birlikte CREAM projesinin öteki DeFi projelerine nazaran daha iyi şekillendirilebilirliğe haiz olmasını sağlar.

EVM’ler ek olarak topluluk kullanıcılarının ağ üstünde kendi merkezi olmayan uygulamalarını (Dapps) geliştirmelerine destek olabilir. Sadece şu anda topluluğun planlarına ilişkin oldukca azca detay var.

1 Eylül 2020’den bu yana, CREAM, yalnızca BSC ve öteki benzer zincirlerde mevcut olan işlem hacmi ve uygun maliyetli hizmetten yararlanmak için Binance Smart Chain’e (BSC) geçiş yapmış oldu. Ek olarak, Binance Chain ile meydana getirilen bağlantı, en büyük kripto para birimlerine erişimiyle onlara daha iyi likidite sağlayabilir. CREAM’in akıllı sözleşmeleri için meydana getirilen denetimlerle ilgili hemen hemen bir rapor yok. Sadece son yaptıkları bir açıklamaya nazaran, kısa süre ilkin lüzumlu platform geliştirmeleri üstünde emek vermesi için bir güvenlik danışmanı tuttular.

CREAM Token ve Likidite Havuzları

CREAM token, şu demek oluyor ki CREAM platformunun mahalli varlığı Uniswap ve Balancer’da mevcuttur. 20 Ekim 2020 itibariyle, CREAM token piyasa kıymeti, dolaşımdaki 149.928 CREAM arzı ile 4.6 milyon doların üstünde.  CREAM Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü. Yearn Finance’in (YFI) meteorik yükselişini kesinlikle öykünmek edemese de, yalnızca birkaç hafta pazarda bulunduktan sonrasında oldukca fazla ilgi görmüş olduğu için hala dikkate kıymet bir DeFi protokolü olarak kabul ediliyor.

Likidite madenciliği yada yield farming’e katılan kripto para kullanıcılarının sayısı giderek arttığı için, CREAM’in arkasındaki ekip de kendi likidite madenciliği programını başlattı. Ekip, ödül sistemlerindeki ve havuzlarındaki herhangi bir değişim yada güncellemeyle ilgili olarak ortam hakkında mühim istatistikler yayınlar. Böylece kullanıcılara hangi trade’leri yapacaklarına karar vermeleri için gerekseme duydukları detayları verir.

CREAM Swap Nedir?

Cream Swap, 8 Eylül 2020’de piyasaya sürülen otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM). Bu, kullananların güvence pozisyonlarını ayrılmadan değiştirmelerine olanak tanır. Bu, farmer’ların kripto para birimlerini dönüştürmek için Uniswap benzer biçimde token takas platformlarını kullanmaları ihtiyaç duyulan mevcut yield farming modelinde bir iyileştirme anlamına geliyor.

CREAM Iyi mi Kullanılır?

Kullanıcılar CREAM’de token tedarik edebilir ve ödünç alabilir. app.cream.finance adresine giderek bu tarz şeyleri yapmak mümkündür. Denetim paneli, sağlanan ve ödünç alınan token’ları gösterir. Ödül sayfası, kullananların şimdiye kadar kazandıkları CREAM ödüllerini ve bu tarz şeyleri iyi mi kazanacaklarına ilişkin detayları gösterir.

Cream Finance Iyi mi Çalışır?

Cream.Finance, aşağıdakileri içeren devamlı genişleyen hizmet ve özellik teklifleriyle bir çok DeFi protokolünden farklıdır:

  • Borç verme
  • Borçlanma
  • Likidite madenciliği
  • DEX benzeri hizmetler
  • Yönetim
  • Otomatik piyasa yapıcı (AMM) protokolleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir