Crypto Capital Başkanı, Kara Para Aklama Suçundan Tutuklandı

Panama merkezli ödeme işlemcisi Crypto Capital’in Bitfinex’e ve öteki büyük kripto para borsalarına bağlı başkanı Ivan Manuel Molina Lee Polonya polisi tarafınca tutuklandı.

WPolityce’in 24 Ekim’de gösterilen raporuna nazaran, Molina Lee’nin mahalli kara para aklama ve internasyonal uyuşturucu kartellerine karıştığından şüpheleniliyor.

Uyuşturucu kartellerinin parasını aklamak

Rapora nazaran, Molina Lee, Wrocław’daki savcılık tarafınca gösterilen bir tutuklama emri ile gözaltına alındı. Molina Lee’nin daha ilkin Polonya Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca ele geçirilen 350 milyon dolar ile bağlantılı olduğu bildiriliyor.

Ele geçirilen bu fonlar Crypto SP’ye aitti. Raporda, Crypto Capital’e bağlı olduğu iddia edilen mahalli bir şirket olan Z O.O. Molina Lee’nin tutuklanmasının “Kolombiya uyuşturucu kartellerinin kripto para borsası yöntemiyle kara para aklaması ile ilgili olduğu” açıklandı.

Industry News Outlet Decrypt’e nazaran, Binance, Kraken ve BitMEX dahil olmak suretiyle başka birçok büyük kripto para işletmesi ve borsası da geçmişte Crypto Capital’in hizmetlerini kullandı.

850 milyon doların üstünde Bitfinex’in fonuna erişilemiyor

Cointelegraph’ın 21 Ekim’de yayımladığı habere nazaran, büyük kripto para borsası Bitfinex’in ana şirketi olan iFinex, Crypto Capital’e bağlı 850 milyon dolarlık fonlara tekrardan erişim sağlamak için bir bulgu başvurusu yapmış oldu

Talep, Polonya, Portekiz, Birleşik Krallık ve ABD Birleşik Devletleri’ndeki banka hesaplarında tutulan sözde erişilemeyen fonlarla ilgilidir.

Bitfinex’in Baş Mali İşler Müdürü Giancarlo Devasini, borsadaki eski ödeme işlemcisi Crypto Capital ile ilgili bir şahıs olan Ravid Yosef’ın, firmanın Bitfinex müşterilerinin fonlarını Avrupa ve ABD’deki birden fazla banka içinde aktardığını gösteren çeşitli belgeler sağladığını deklare etti.

New York Başsavcılığı 25 Nisan’da, Bitfinex’in 850 milyon dolar kaybettiğini iddia etti ve peşinden Tether’in Stablecoin operatöründen gelen açıklamayı  kapatmak için gizlice fon kullandı.

Ek olarak Bitfinex hissedarı Zhao Dong’un 9 Mayıs’ta yapmış olduğu açıklamada, borsanın ilk kripto para birimi sunumu için hem sert hem de yumuşak taahhütlerde $1 milyar dolar sağladığını da deklare etti.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir