Cyrptopia Hack Saldırısında Çalınan Kripto Para Miktarı Belli Olmaya Başladı!

Geçtiğimiz haftalarda Yeni Zelanda merkezli kirpto para borsası Cryptopia’nın hacklendiğini sizlere aktarmıştık. Vakayla ilgili soruşturma başlatan Yeni Zelanda polisi Cryptopia hack saldırısında çalınan Ethereum ve altcoin miktarlarını ortaya çıkartmaya başladı. İşte Cryptopia hack saldırısında çalınan Ethereum ve Altcoin miktarları.

Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası Cryptopia’nın hacklenmesi gündeme bomba benzer biçimde düşmüş ve soruşturma sonuçlanan kadar borsa işlemlere kapatılmıştı. Borsada zarar tespit emekleri derhal başlatılmış ve ilk bilgilere gore borsada 2.5 milyon dolar civarında bir zarar olduğu açıklanmıştı. Sadece ortaya çıkan yeni bilgilere gore Cyrptopia’da çalınan kıymet 16 milyon civarında. Blockchain çözümleme platformu olan Elementus’a gore bu miktar Ethereum blockchain’i çözümleme edilerek elde edil. 

Şu demek oluyor ki aslen 16 milyon dolarlık sayı bir tek Ethereum ve ERC-20 token’larını kapsadığı için saldırının aslen daha büyük bir ziyanı olabileceğini gözler önüne seriyor. Elementus bununla beraber, saldırının güvenlik açısından da rahatsız edici bir analize yol açtığını belirterek, saldırının iyi mi gerçekleştiğini incelemek için pek oldukça probleminin gündeme gelmesi icap ettiğini belirtiyor.

Cryptopia Hack Skandalı!

Araştırmaların devam etmiş olduğu Cryptopia saldırısının peşinden saldırının aslen pek oldukça boyutunun olduğu tespit edildi. Cryptopia saldırganları ilk beş gün içinde 3.570.124 dolarlık ETH ve 2.446.212 dolarlık Dentacoin ve 1.148.144 dolarlık Centrality olmak suretiyle 16.002.108 dolar değerinde Ethereum token’i satın aldı. Zarar aşağıdaki tabloya ise şu şekilde yansıdı. 

Çalınan bu fonları değişik Binance başta olmak suretiyle değişik borsalara taşıyan saldırganlar 882.632 dolarlık nakte çevirme planı yapmış oldu. Plan şu şekilde görüntülendi.

Yaşanmış olan bu hack saldırısının peşinden konuşulacak pek oldukça şey var sadece yaşanmış olan bu hack vakasında mühim şey, hackerların akıllı sözleşme kodundaki güvenlik açığını bulup bu açıktan yararlanmak yerine, 76 binden fazla kullanıcının cüzdanına saldırmayı tercih etmeleri. 

Elementus’a gore öteki bir dikkat çekici nokta ise en başarıya ulaşmış hackerların bile bu işlemleri gerçekleştirirken zamana karşı yarışmalarının aksine bu hackerların beş gün süresince kripto para fonunu sakin yavaşça ve tertipli bir halde taşımaları. 

Bakalım mevzuyla ilgili olarak Cryptopia çalışanları herhangi bir izahat meydana getirecek mı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir