Delegated Proof of Stake Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Proof of Stake (PoS) konsensüs algoritmaları, Proof of Work (PoW) protokollerinde bulunan yoğun hesaplamalı madencilik sürecini ortadan kaldırarak blok zinciri ağlarını daha verimli hale getirir. Delagated Proof of Stake olarak malum kavram da benzer şekilde çalışır, sadece değişik olarak süreci daha demokratik hale getiren bir oylama ve yetkilendirme mekanizmasına haizdir.

Özetlemek gerekirse PoW ve PoS Nedir?

Herhangi bir blok zincirinin merkezi yönü, merkezi olmayan bir ağdaki tüm paydaşların paylaşılan verilerin geçerliliği ve bu verileri blok zincirinde iyi mi güvence altına aldığını ifade eden düşünce birliği mekanizmasıdır. Şu demek oluyor ki bir blockchain ağının yeni işlemleri devam ettirip işleyebilmesi için ilkin düşünce birliğine varılması gerekir. Proof of Stake (PoS), düşünce birliğine varmak için kripto para protokolleri tarafınca kullanılan bir algoritmadır. PoS blok zincirlerinde, bir güvence biçimi olarak ağda stake ettikleri yada kilitledikleri tokenlara dayalı olarak bilgisayar donanımı ile işlemleri doğrulamak için rastgele bir şahıs yada grup seçilir.

PoS algoritmalarından elde edilmiş artan verimliliği idrak etmek için, ilkin Bitcoin, Ethereum ve günümüzün en merkezi olmayan ağlarında kullanılan orijinal blockchain düşünce birliği algoritması olan Proof of Work (PoW) ‘u anlamalısınız.

Proof of Work algoritmaları, merkezi olmayan ağları içeren dünyanın dört bir tarafındaki bilgisayarlardan emek harcama ister. Bu iş Bitcoin söz mevzusu olduğunda, bir hesaplama bulmacasını çözen bilgisayar işlem gücüdür ve bu işi meydana getiren bilgisayarlara madenciler denir. Madenciler bulmacayı çözdüklerinde, veri blokları geçerli sayılır ve her insanın blok zinciri kopyasına eklenmiş olur, böylece düşünce birliği sağlanır. Çabalarının bir ödülü olarak, madencilere bitcoin biçiminde bir blok ödül verilir ve arkasından dikkatlerini bir sonraki veri bloğuna çevirir. Bu yöntem enerji yoğun olsa da, blockchain ağlarında güvenlik ve istikrar sağlamada oldukça başarıya ulaşmış bulunduğunu kanıtlamıştır.

Proof of Stake Tarihçesi

PoS terimi ilk olarak Temmuz 2011’de Bitcointalk forumlarında, blokları doğrulama sürecini PoW düşünce birliği algoritmalarını kullanmaktan daha verimli hale getirmenin bir yolu olarak teorileştirildi. PoW’da olduğu benzer biçimde ağ verilerini doğrulamak için rekabet eden ve enerji harcayan binlerce bilgisayar yerine, veri doğrulama, PoW’da güvence olarak tokenlarını stake eden yada kilitleyen ağ düğümlerine atanır.

Ethereum ağı, Ethereum 2.0 güncellemesinde PoW mekanizmalarını PoS ile değiştirebilmek için çalışıyor. Tezos, Cosmos, Cardano, EOS, Algorand ve Synthetix Network, şu anda PoS sürümleri kullanan blok zincirlerinden yalnız birkaçı.

Tekrarlamak gerekirse: PoS ağlarında, fazla enerji ve yoğun madencilik lüzumlu değildir. Bunun yerine, PoS mekanizması, maliyet sahtekarlığı yada hatanın blok ödülünden daha büyük olduğu durumlarda veri bloklarını doğrulamak için rastgele bir doğrulayıcı seçer. PoS algoritmaları, bir sonraki bloğu kimin doğrulayacağını seçmek için birkaç yöntem kullanır:

  • Rastgele seçim: en düşük hash kıymeti (veriyi temsil etmek için bir hashing algoritması tarafınca oluşturulan sayı dizisi), bir sonraki bloğu doğrulamak için en büyük payla birleştirilir.

Peki Delegated Proof of Stake Nedir?

Delegated Proof of Stake (yada DPoS), PoS konseptinin popüler bir evrimidir. Bu evrim yardımıyla ağ kullanıcıları, bir sonraki bloğu doğrulamak için delegeler seçer ve oy kullanır. Temsilciler ek olarak şahit yada blok üreticileri olarak da adlandırılır. DPoS kullanarak, tokenlerinizi bir stake havuzunda biriktirerek ve bu tarz şeyleri belirli bir delegeye bağlayarak delegelere oy verebilirsiniz. Tokenlarınızı fizyolojik olarak başka bir cüzdana aktarmazsınız, bunun yerine tokenınızı bir stake havuzunda yatırmak için bir staking servis sağlayıcısı kullanırsınız.

Her yeni blok için sınırı olan sayıda delege seçilir, bundan dolayı bir bloğun delegeleri bir sonrakinin delegeleri olmayabilir. Seçilen delegeler, onaylanmış bloktan işlem ücretlerini alır ve bu ödül hemen sonra tokenlerini başarıya ulaşmış temsilcinin havuzunda toplayan kullanıcılarla paylaşılır. Ne kadar oldukça bahis koyarsanız, aldığınız blok ödülünden o denli yüksek bir hisse alırsınız. Ödüller, her kullanıcının hissesine gore paylaşılır; şu demek oluyor ki tokenleriniz toplam stake bakiyesinin %5’ini temsil ediyorsa, blok ödülünün %5’ini alırsınız.

DPoS, bir kripto geliştiricisi ve girişimcisi olan Dan Larimer tarafınca 2014 yılında geliştirildi. Larimer ilk olarak 2015 senesinde merkezi olmayan kripto değişiklik platformu BitShares üstünde düşünce birliği algoritmasını uyguladı. Bugün Cardano, EOS ve Tron dahil olmak suretiyle bir takım blok zinciri DPoS kullanıyor.

Savunucularına gore, DPoS, bir sonraki bloğu kimin doğrulayacağını seçmenin daha demokratik bir yoludur. Ek olarak, sınırı olan sayıda doğrulayıcı olduğundan, DPoS ağın düşünce birliğine daha süratli ulaşmasını sağlar.

Delegated PoS dahil olmak suretiyle PoS algoritmalarında kontrol ve deneyler devam etmektedir. Bu konsept, sektör büyüdükçe ve daha karmaşık ve daha büyük pazarları bozmaya çalışırken lüzumlu olan blok zinciri protokollerinin verimliliğini çoğaltmak için çok büyük bir ümit vaat ediyor. PoW’dan PoS tabanlı düşünce birliği mekanizmalarına geçiş, blockchain teknolojisi için bir dönüm noktası gelişmesidir ve PoS’in bir yinelemesi, muhtemelen gelecekte baskın düşünce birliği biçimi haline gelecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir