Destek Ve Direnç Seviyelerini Nasıl Tanımlarız? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Giriş

Destek ve direniş, arz ve talep güçlerinin kesiştiği mühim kavşakları temsil eder. Finansal piyasalarda fiyatlar, arz (aşağı) ve talep (yukarı) fazlası tarafınca yönlendirilir. Arz ifadesi, düşüş, ayılar ve satış ile eş anlamlıdır. Talep ifadesi, boğa ve satın alma ile eş anlamlıdır. Talep arttıkça fiyatlar yükselir. Arz arttıkça ise fiyatlar düşer.

Direnç ve Destek Seviyelerini Iyi mi Tanımlayabiliriz? 

Direnç ve destek seviyelerinin belirlenmesi, teknik analizin bir parçasıdır. Destek ve direnç seviyelerinin belirlenmesi birçok şekilde yapılabilir.

Bir çok süre, destek ve direnç seviyeleri mühim fiyat noktaları çevresinde oluşur. Bu noktalar kimi zaman ruhsal fiyat noktaları olarak tanımlanır. Bu fiyat noktalarını geriye dönük testlerle, doğrusu geçmiş fiyat hareketlerine bakarak tespit edebiliriz.

Destek Nedir?

Alıcılar çoğu zaman satın almadan ilkin bir varlığın fiyatının belirli bir seviyeye inmesini beklerler. Bir varlığın fiyatı yükselirse, ondan sonra ilk alım fiyatının altına düşme riski ortaya çıkarsa, bu alıcılar fiyatı korumak için çaba sarfetmek ve potansiyel olarak pozisyonlarına daha fazlasını eklemek isteyebilir.

Trendleri takiben, yeni yatırımcıların aynı fiyat noktasında toparlanmaları muhtemeldir. Bu durum, destek olarak malum geçici bir zemin oluşturarak satın alma baskısını artırır.

Öteki bir deyişle destek, bir grafikte fiyatın düşmüş olduğu sadece aşağıya inmek için savaşım etmiş olduğu bir alandır. Teoride destek, talebin (satın alma gücünün) fiyatın daha da düşmesini önleyecek kadar kuvvetli olduğu fiyat seviyesidir. Buradaki mantık, fiyat desteğe yaklaştıkça ve süreçte ucuzladıkça, alıcıların daha iyi bir antak kalma görmeleri ve satın alma olasılıklarının artmasıdır.

Direnç Nedir? 

Direnç, desteğin tam tersidir. Bir varlık aşırı kıymetli olarak algılandığında, satıcılar avantaj elde etmek, pozisyonlarından çıkmak ve kâr elde etmek isteyeceklerdir.

Normal olarak bir fiyatın hareketleri aynı engeller içinde kilitli kalmayacaktır. Sonunda, satın alma ve satış çabaları tamamen emildikten sonrasında, bir kırılma olabilir. Peşinden bu kırılma, piyasa duyarlılığında mühim bir değişikliğe niçin olabilir. Bir fiyatın düştüğünü yada uçtuğunu görebiliriz.

Öteki bir deyişle direnç, bir grafikte fiyatın yükseldiği sadece üstünü kırmak için savaşım etmiş olduğu bir alandır. Direnç, arzın (satış gücünün) fiyatın daha çok yükselmesini önleyecek kadar kuvvetli olduğu fiyat seviyesidir. Bunun arkasındaki mantık, fiyat direnişe yaklaştıkça ve bu süreçte daha pahalı hale geldikçe, satıcıların satma olasılığının artması ve alıcıların satın alma olasılığının azalmasıdır. Bu senaryoda, arz (satıcılar) talebi (alıcılar) aşacak ve bu da fiyatın direncin üstüne çıkmasını engelleyecektir.

DESTEK VE DİRENÇ İLE İLGİLİ TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Destek ve direnç, ticarette kuvvetli bir dayanaktır. Buna ek olarak bir çok stratejinin içinde yerleşmiş bir tür destek / direnç analizi vardır.
  • Destek ve direnç stratejileri, bu seviyelere nazaran fiyatlara yada destek ve direncin kırılmasını öngörmeye dayandırılabilir.
  • Fiyat sonsuza kadar desteğe ve direnişe saygı göstermeyecektir. Bunu akılda tutarak, yatırımcıların bir kırılma olursa zararları sınırlamak için sağlam bir risk yönetimi benimsemesi gerekir.

Destek ve Dirence Dayalı Tecim

Desteğe yakın satın alıyorsanız, destek alanında bir konsolidasyonu bekleyin. Peşinden fiyat o ufak konsolidasyon alanının yüksek seviyesinin üstüne çıktığında satın alabilirsiniz. Fiyat bu şekilde bir hareket yaptığında, fiyatın hala destek alanına saygı duyduğunu ve ek olarak fiyatın destekten daha yükseğe çıkmaya başladığını bilmemizi sağlar. Aynı kavram dirençle satış için de geçerlidir. Direnç alanının yakınında bir konsolidasyonu bekleyin. Peşinden fiyat ufak konsolidasyonun en düşük seviyesinin altına düştüğünde kısa bir ticarete girebilirsiniz.

Bir ticarete girerken, kârlı bir çıkış için aklınızda bir hedef fiyat bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Desteğe yakın satın alıyorsanız, fiyat kuvvetli bir direnç seviyesine ulaşmadan derhal ilkin çıkmayı düşünün. Dirençte kısa dönem var ise, fiyat kuvvetli desteğe ulaşmadan derhal çıkın. Ek olarak ufak destek ve direnç seviyelerinde de çıkabilirsiniz. Mesela, yükselen bir trend kanalında destek satın alıyorsanız, kanalın tepesinde satış yapmayı düşünün.

Bazı durumlarda, ufak bir destek / dirençle satış yapmak yerine bir kırılmanın gerçekleşmesine izin verirseniz daha çok kâr elde edebilirsiniz. Mesela, daha büyük bir yükseliş trendi içinde üçgene yakın destek satın alıyorsanız , ticareti üçgen direncini kırıp yükseliş trendi ile devam edene kadar tutmak isteyebilirsiniz.

Ek olarak eski desteğin yeni direnişe dönüşebileceği yada bunun tersi olabileceği benzer biçimde bir kavram da var. Normal olarak bu devamlı bu şekilde değildir. Sadece ikinci bir talih kırılma benzer biçimde oldukca hususi koşullarda iyi emek harcama eğilimindedir .

Destek ve Direnç: Netice

Anahtar destek ve direnç seviyelerinin belirlenmesi, başarıya ulaşmış teknik çözümleme için temel bir bileşendir. Kimi zaman tam destek ve direnç seviyelerini belirlemek zor olabilir. Sadece hepimiz bunların varlığının ve konumunun bilincinde olursak, çözümleme ve tahmin kabiliyetlerini büyük seviyede artırabiliriz.

Bir güvenlik mühim bir destek düzeyine yaklaşıyorsa, artan satın alma baskısı ve potansiyel bir tersine dönme emareleri ararken extra tetikte olmak için bir uyarı görevi görebilir.

Bir güvenlik direnç düzeyine yaklaşıyorsa, artan satış baskısı ve potansiyel tersine dönme emarelerini aramak için bir uyarı görevi görebilir. Bir destek yada direnç seviyesi kırılırsa, arz ve talep arasındaki birlikteliğin değiştiğini gösterir. Bir direnç kırılması, boğaların (talebin) üstünlüğünü kazandığını ve bir destek kırılması, ayıların (arz) savaşı kazandığını gösterir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir