DigitalNote (XDN) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

DigitalNote (XDN) Nedir?

XDN: Temel Bilgiler

XDN, DigitalNote blok zinciri tarafınca kullanılan dijital kripto para birimidir. 2014 senesinde geliştirilen merkezi olmayan, eşler arası ve tamamen güvenli bir kripto para birimidir. Onu öteki altcoinlerden ayıran şey, ağdaki düğümler içinde anonim ve şifreli ileti geçişini destekleyen gizliliğe verilen önemdir.

DigitalNote (XDN) Geliştirme

DigitalNote başlangıçta 30 Mayıs 2014’te duckNote olarak piyasaya sürüldü ve Bytecoin’den bir çataldı. Arkasından Eylül 2014’te DarkNote olarak tekrardan adlandırıldı ve arkasından Haziran 2015’te DigitalNote olarak değiştirildi.

XDN adil bir lansmana sahipti, kısaca XDN için ön bloklar yada ICO yoktu. Bu, ağdaki başka bir tek düğümün geliştiricisinin haksız bir halde büyük oranda kripto para bulundurma tehlikesi olmadığı anlamına gelir.

XDN, daha çok güvenlik sağlama, ağ içinde adaleti teşvik etme ve gerçek anonimlik sağlama şeklinde, BTC’nin beğenileri tarafınca oluşturulan blok zinciri teknolojisindeki çeşitli protokolleri geliştirmek için geliştirildi.

DigitalNote’un Yararları Nedir?

DigitalNote (XDN) Teknolojisi

Proof of Work | Proof of Stake hibriti – XDN, ağda düşünce birliğine varmak ve işlemleri doğrulamak için PoW / PoS hibrit mekanizma kullanan birkaç kripto para biriminden biridir. Bu, ağın madencilere ve hisse sahiplerine bölündüğü, blok zinciri ağı tarafınca tüketilen kaynakları ve gücü büyük seviyede azalttığı ve zararı dokunan çevresel tesirleri azalttığı anlamına gelir. Bu bununla birlikte madencilerin sistem üstünde tekel olmadığı anlamına gelir.

CryptoNight algoritması – CryptoNight algoritması, XDN’nin beraber geliştirildiği CryptoNote protokolü tarafınca kullanılan belleğe bağlı bir işlevdir. Bitcoin’in SHA-256 algoritmasının aksine, Uygulamaya Özgü Entegre Dönem (ASIC) madenciliği kurulumlarıyla kötüye kullanılması son aşama zor olsa gerek. Bu, BTC şeklinde daha büyük PoW paralarının aksine, adil ve hakkaten merkezi olmayan bir ağı teşvik eder. Ek olarak CPU ve GPU madencilerine madencilik için adil bir talih verir. Bu da ağın ASIC madencileri tarafınca tekeline alınmasını engeller.

CryptoNote teknolojisi – XDN’de kullanılan CryptoNote teknolojisi ve ilgili protokoller, onu ilk gerçek anonim paralardan biri yapar. Teknoloji, öteki blok zincirlerinden değişik olarak, gönderici ve alıcı ayrıntılarının blok zincirinden ifşa edilemediği, bağlantısız işlemlere izin verir. XDN ek olarak, bir bloğun birkaç değişik kullanıcının ortak anahtarlarını içeren karmaşık bir süreç yöntemiyle doğrulandığı, bir bloğun kaynağını ve işlem içeriğini bulmayı engelleyici bir halde zor ve ergonomik olarak olanaksız hale getiren halka imzaları da kullanır.

Proof of Activity Tabanlı Staking – XDN, öteki altcoinlerin çoğunun aksine, kripto paralarını yatıran kullanıcıları ödüllendirmek için enflasyonist olmayan bir yöntem kullanır, böylece ödülü belirlemek için yalnızca stake süresini kullanarak ağın güvenliğini artırır. Stakerlar, paralarını kilitledikleri süreye nazaran ödüllendirilir, bu süre bir aydan 10 yıla kadar değişebilir. Ne kadar oldukça istifleyici var ise, ağ saldırılara karşı o denli güvenlidir.

DigitalNote Ana Özellikler

  1. PoS / PoW Yaklaşımı – Bu, madencilerin ağın büyük bir bölümünü denetim etmesine izin vermeyerek ağda adaleti teşvik eder. Bununla beraber blok zinciri ağı tarafınca tüketilen kaynakları ve gücü azaltarak çevre üstündeki zararı dokunan etkiyi azaltır.
  2. ASIC dirençli blok zinciri – Geliştirilmiş XDN algoritmasıyla, ASIC madencileri madencilik güçlerini adaletsiz bir halde artıramayacaklar ve blok zinciri üstünde tekele haiz olmayı bırakacaklar, bu da en oldukça bloğu madencilikle sonuçlanacak. XDN blok zinciri ASIC’lere dayanıklıdır ve GPU ve CPU madencilerine adil bir talih verir.
  3. Gizlilik Koruması – XDN blok zinciri, herhangi bir işlemde yer edinen gönderme ve alma adreslerini gizlemek için CryptoNote teknolojisini kullanır. Bu, gönderenin yada alıcının yada hatta bir işlemin içinde ne olduğunun, kısaca değerinin halka açık blok zincirinden belirlenemeyeceği anlamına gelir. Bu, CryptoNote protokolleri kullanılarak işlemlerin kontrollü bir halde birbiriyle birleştirilmesi ile yapılır.
  4. Şifreli mesajlaşma – CryptoNote teknolojisini genişleten XDN, gönderen ve hedeflenen alıcı haricinde asla kimsenin mesajın kodunu çözemeyeceği tamamen güvenli, hususi, merkezi olmayan ve eşler arası bir mesajlaşma sisteminin kullanımını da mümkün kılmıştır. Bir işlemle beraber paketlenmiş ileti, alıcı bloğun karşısına ulaştığında işlem içeriğine nazaran otomatikman çözüleceğinden, evvelinde herhangi bir anahtar değişimine de gerek kalmamıştır.
  5. Şifrelenmiş işlem yorumları – Bu benzersiz özellik, kullananların istedikleri herhangi bir mesajı bir işleme eklemelerine olanak tanır ve bu ileti ondan sonra güvenli ve şifreli bir halde blok zincirine yayınlanır. Adresin gizlenmesi sebebiyle, yorumun göndereni, her insana açık blok zincirine göz atan biri tarafınca tanımlanamayacak ve kullananların sansürün etrafından dolaşmasına izin vermeyecek,
  6. Süratli ve verimli geleceğe yönelik ağ – Maksimum 8,59 milyar XDN sınırı, yalnızca 4 dakikalık blok süresi ve 150 XDN blok ödülüyle DigitalNote blok zinciri, oldukça daha süratli bir halde tutarlı, süratli ve güvenilir bir ağ sağlar. Geliştiriciler tarafınca meydana getirilen devamlı güncellemeler, bununla birlikte güncel bir blok zinciri sağlar.

XDN Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

XDN Satın Alma

DigitalNote Bittrex, Upbit ve Altex şeklinde birden fazla borsada satın alınabilir ve takas edilebilir, Bittrex hacim olarak en büyüğüdür.

XDN, CPU yada GPU madencilik sistemi kullanılarak çıkarılabilir. XDN algoritmasının doğası onu ASIC’e dirençli hale getirir. Kullanıcılar ek olarak, madencilik katılımlarını çoğaltmak için FairHash yada SuperPools şeklinde madencilik havuzlarına katılabilirler.

Stake etme, XDN paraları kazanmanın başka bir yoludur. XDN coinleri, stake etme süresinin uzunluğunun ödülleri belirlediği stake ödülleri kazanmak için yatırılabilir. Mevduat bir aydan 10 yıla kadar yapılabilir. XDN’nin benzersiz stake etme metodolojisi enflasyonist değildir ve seçilen “kilitleme” süresine bağlı olarak sahiplere ödenir.

XDN Depolama

Resmi XDN cüzdanı resmi GitHub sayfasından indirilebilir.

DigitalNote (XDN) Öteki Kripto Para Birimlerinden Iyi mi Farklıdır?

Hibrit düşünce birliği mekanizması – DigitalNote, hibrit bir PoW / PoS konsensüs mekanizması elde eden birkaç kripto para biriminden biridir. Bu, madencilerin ağın büyük bir bölümünü denetim etmesine izin vermeyerek ağda adaleti teşvik etmekle kalmaz, bununla birlikte blok zinciri ağı tarafınca tüketilen kaynakları ve gücü azaltarak çevre üstündeki zararı dokunan etkiyi azaltır.

ASIC dirençli blok zinciri – XDN blok zinciri, PoW paralarının çoğu zaman karşılaşmış olduğu en büyük sorundan korunur; bu, ASIC madencilerinin ağın çoğunu ele geçirmesi ve blok zinciri üstünde tekele haiz olması ve en oldukça bloğu madencilik yapmasıdır. XDN’de kullanılan geliştirilmiş Cryptonight algoritması, ASIC’lere dirençli olduğu ve GPU ve CPU madencilerine adil bir talih verdiği anlamına gelir.

Tam anonimlik – XDN ağı, kullanıcılarına gerçek anonimlik elde eden birkaç blok zincirinden biridir. İzlenemeyen işlemlerin yanı sıra, tamamen şifrelenmiş, anonim mesajlar ve işlem yorumları şeklinde gizlilik özelliklerini ve ilgili müşterilerin gizliliğini korumak için gizleyici adresleri de ihtiva eder. Bu, işlemlerin ve ilgili adreslerin blok zincirini görüntüleyebilen hepimiz tarafınca erişilebilen halka açık blok zincirinde depolandığı öteki altcoinlerin çoğundan farklıdır.

Sağlam özellikler – Daha kısa blok süreleri, adil ve eşit fırsat ağı ve geliştirilmiş güvenlik önlemleri ile sonuçlanan blok zinciri teknolojisindeki çeşitli güncellemelerin yanı sıra, XDN’nin kullanıcılarının gizliliğini artıran ve tamamen anonim işlemler elde eden sağlam ve yenilikçi özellikleri vardır. CryptoNote teknolojisinin kullanımı ve tamamen güvenli ve anonim bir mesajlaşma sistemi şeklinde öteki özellikler de, XDN’yi öteki altcoinlerden ayırır.

DigitalNote’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

  • Anonim işlemler ve şifreli mesajlaşma şeklinde XDN tarafınca sağlanan benzersiz özellikler, gelecekte tutarları artırarak daha çok kişinin ilgisini çekebilir.
  • Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmak, kendi organik değişken doğasına doğal olarak olsa da, XDN’nin benzersiz özellikleri ve tutarlı gelişimi, yatırım için incelemeye kıymet kılar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir