Dijital Cüzdan Nedir?

Son zamanlarda Dijital cüzdanlar oldukça popülerlik kazanmıştır. Sadece dijital bir cüzdanın, sizin için doğru seçim olup olmadığını iyi mi anlarsınız? Bu kullanışlı protokoller, geleneksel cüzdanınızı taşıma ihtiyacını büyük seviyede ortadan kaldırır. Bunun yerine, dijital cüzdanlar tüm kıymetli bilgilerinizi bir uygulama vasıtasıyla saklar. Dijital cüzdanın ne işe yaradığını, iyi mi çalıştığını ve hayatınızı iyi mi kolaylaştırabileceğini öğrenmek için azımızı okumaya devam edebilirsiniz. İyi okumalar…

Dijital Cüzdan Nedir?

Dijital cüzdan (yada e-cüzdan), oldukca sayıda ödeme yöntemi ve internet sayfası için kullananların ödeme bilgilerini ve şifrelerini güvenli bir halde saklayan yazılım tabanlı bir sistemdir. Kullanıcılar, dijital bir cüzdan kullanarak, yakın alan kontakt teknolojisi ile alışverişlerini kolay ve süratli bir halde tamamlayabilirler. Ondan sonra hatırlayıp hatırlayamayacakları mevzusunda endişelenmeden daha kuvvetli parolalar da oluşturabilirler.

Dijital cüzdanlar, müşterilerin akıllı telefonlarıyla alışverişlerini ödemelerine olanak tanıyan mobil ödeme sistemleriyle beraber kullanılabilir. Sadakat kartı bilgilerini ve dijital kuponları saklamak için bir dijital cüzdan da kullanılabilir.

Dijital Cüzdanlar İle İlgili Temel Bilgiler

  • Dijital cüzdanlar, kullananların bilgisayarla para depolamasına, işlem yapmasına ve ödeme geçmişlerini izlemesine olanak tanıyan finansal hesaplardır.
  • Bu yazılım parçaları, bir bankanın mobil uygulamasına yada PayPal yada Alipay şeklinde bir ödeme platformu olarak dahil edilebilir.
  • Dijital cüzdanlar bununla birlikte Bitcoin şeklinde kripto para birimlerini kullanmak için ana arayüzdür.

Dijital Cüzdan Açıklaması

Kimi zaman e-cüzdan olarak adlandırılan bir dijital cüzdan, çoğu zaman bir cep telefonu uygulaması vasıtasıyla bir şeyler ödemenizi elde eden bir hizmettir. Ek olarak, sürücü belgesi, armağan kartları, eğlence etkinlikleri için biletler ve ulaşım kartları şeklinde geleneksel bir cüzdanın dokunabileceği bir takım başka öğeyi de depolar. Dijital cüzdanların kullanımı yalnız bazı durumlarda daha kolay olmakla kalmaz, bununla birlikte çoğu zaman geleneksel bir cüzdandan daha güvenli olduğu kabul edilir.

Dijital cüzdanlar, bir tüketicinin tüm ödeme bilgilerini güvenli ve kompakt bir halde saklayarak fizyolojik bir cüzdan taşıma ihtiyacını büyük seviyede ortadan kaldırır. Ek olarak, dijital cüzdanlar, tüketici verilerini toplayan firmalar için potansiyel bir nimettir. Firmalar, müşterilerinin satın alma alışkanlıklarını ne kadar oldukca bilirse, onlara o denli etkili pazarlama yapabilirler. Bu durumun tüketiciler için en büyük dezavantajı, yaşanmış olan mahremiyet kaybı olabilir.

Dijital cüzdanlar, gelişmekte olan ülkelerin çoğunun küresel finansal sisteme daha tam olarak katılmasına izin verir. Dijital cüzdanlar, iştirakçilerin sunulan hizmetler için ödemeleri kabul etmesine ve öteki ülkelerdeki arkadaşlarından ve ailelerinden para yada havale almalarına olanak tanır. Dijital cüzdanlar, fizyolojik bir şirket yada şubede banka hesabı gerektirmez ve çoğu zaman daha kırsal alanlardakilerin bağlanmasına izin verir.

Kripto para birimleri, mesela Bitcoin yada öteki dijital para birimleriyle dengeleri korumak ve işlem yapmak için yalnızca dijital cüzdanlara güvenir.

Dijital Cüzdanlar Iyi mi Çalışır?

Her neyse ki dijital cüzdanlar doğası gereği karmaşık değildir. Bir çok durumda, adım atmak için yalnızca bir dijital cüzdan mobil uygulaması indirmeniz gerekir. Bu mobil cüzdanlar birkaç nedenden dolayı idealdir. Birincisi, neredeyse tüm akıllı cihazlarda çalışabilirler. Bu cihazlar içinde akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler bulunur.

Tüm bu verileri mobil cihazlarında tutmakla ilgilenenler için, dijital cüzdanların CPU tabanlı sürümleri de mevcuttur. Bu platformlar, mobil meslektaşları kadar popüler değil. Sadece, bilhassa yitik yada hırsızlıklara karşı birazcık daha güvenlidirler. Bitcoin şeklinde kripto para birimleri, mobil uygulamalara gore daha güvenli bir alternatif olarak kullanıcılara CPU dijital cüzdan seçenekleri sunuyor.

Dijital cüzdan yazılımı geleneksel olarak bir akıllı telefondaki bir mobil uygulama vasıtasıyla barındırılır. Sadece fizyolojik bir aygıt yada kişisel bilgisayarınız şeklinde çeşitli öteki formatlarda da kullanılabilir. Dijital cüzdanın akıllı telefon uygulaması sürümü, esnekliği ve hareketliliği sebebiyle bugün açık ara en popüler olanıdır.

Tipik olarak, kullanmak için dijital cüzdanınızla uyumlu bir satış noktası (POS) sistem terminali bulmanız gerekir. Çoğu zaman, ödeme esnasında görüntülenen temassız sembol vasıtasıyla bunu tanımlayabilirsiniz. Bazı POS sistemleri, Manyetik Güvenli İletim teknolojisini kullanarak ödeme yapmanıza da izin verir. Temassız ödemeleri bulmak daha zor olsa da, birçok çağıl POS sistemi Manyetik Güvenli Aktarım ödemelerini destekleyebilir.

Dijital Cüzdan Kullanma Örneği

2016’daki en iyi dijital cüzdan şirketlerinden birkaçı Due, Accelitec WalletBuilder, Adyel, Airtel Money, AlliedWallet, Alipay, American Express, Android Hisse, Bank of America ve Boost Mobile’ı içerirken, diğerlerinin yanı sıra en büyük üç şirket hala Google, Amazon, ve PayPal. Örnek olarak, Google’ın Cüzdan hizmeti, kullanıcılarının telefonlarında nakit “saklamalarına” olanak tanır. Müşteriler bu parayı hem mağazada hem de çevrimiçi olarak Google ödemelerini kabul eden işletmelerde harcayabilir.

Yukarıda belirtildiği şeklinde, bu, yakın alan kontakt teknolojisi ile desteklenmektedir (iki akıllı cihazın yakın mesafede olmaları halinde kontakt kurmasını sağlama kabiliyeti). Bir işletme halihazırda Google’ın ödeme sistemini kabul etmiyorsa, Google kısa süre ilkin fizyolojik bir Cüzdan Kartı geliştirdi. bu kart temelde Google Bankasına bağlı bir banka kartıdır.

Ocak 2018’de Google, iki temel ödeme akışını (Android Hisse ve Google Cüzdan) Google Hisse adlı tek bir hizmette birleştireceğini duyurdu. Google Hisse ile kullanıcılar, ödeme bilgilerini Google hesaplarına kaydedebilecek ve Google ürünlerinin bulunmuş olduğu her yerde satın alma işlemi yapabilecek (ör. Chrome Android, Youtube ve NFC ödeme seçeneklerine haiz perakende satış mağazaları)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir