Dikkat: Ripple İçin Kıyamet Yaklaşıyor, Kritik Karar Önümüzdeki Hafta Açıklanacak

Gelecek hafta Ripple’ın XRP’si için eleştiri karar verilecek. Bitcoin, Ethereum ve Ripple şeklinde popüler kripto paraların menkul kıymet olup olmadığına ilişkin tartışmalar sürerken gelecek hafta mahkeme XRP’nin menkul kıymet olup olmadığına ilişkin kararını açıklayacak. Dava, 15 Ocak Çarşamba günü, ABD Şimal Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nin baş bölge hakimi Phyllis J. Hamilton tarafınca görülecek.

Ripple 2020’ye Fena Başladı

San Francisco merkezli bir blockchain devi Ripple Labs, Aralık ayının başlangıcında XRP’nin menkul kıymet olup olmadığına ilişkin argümanlara bir son vermek için ciddi bir çaba gösterdi. Ripple Labs, kripto para XRP’nin bir menkul kıymet token’ı olarak kabul edilemeyeceği mevzusunda ısrarını sürdürdü ve davanın süre aşımına uğradığını savundu.

Daha Ilkin Ne Olmuştu?

Bradley Sostack, Ripple’ı 2013’ten 2015’e devam eden “asla bitmeyen bir ICO” düzenlemekle ve yatırımcılarına kayıtlı olmayan menkul kıymetler satmakla suçlamış ve bunu mahkemeye taşımıştı.

Oldukça kısa bir süre ilkin, Ripple CTO’su David Schwartz, Ripple’ın bir ICO yürüttüğü iddialarını reddetmiş ve firmanın girişim kapitalistleri ve melek yatırımcılar tarafınca finanse edildiğini ve XRP alıcılarının hiçbirinin şirkete para vermek istemediğini belirtmişti. Tüm bunlarla beraber Çarşamba günü yapılacak duruşmada, XRP’nin bir menkul kıymet token’ı olup olmadığı mevzusundaki sonsuz tartışmalara kati bir halde

son vermeyecek. Ripple için en iyi senaryo, hakimin itirazı onaylaması ve böylece yasal savaşı sonlandırmasıdır.

Ripple’ın (XRP) Sonu Gelebilir Mi?

Gene de, bu mevzuda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) karar vermesi gerektiği için XRP’nin durumu kati  bir halde netleştirmeyecek.  Hakimin davacı lehine karar verirse büyük olasılıkla XRP oldukça büyük bir satış baskısına maruz duracak ve kıymetini mühim seviyede yitirecek. Bu şekilde bir olasılıkta Ripple’ın da yüklü miktarlarda cezalarla karşılaşması beklenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir