Döviz Hesabı Uyarıları Türk Kullanıcıları Bitcoin’e Yöneltti

Türkiye’de 24 Haziran 2018 seçimleri yaklaşıyor. Ortadoğu bölgesinin en demokratik ülkesi konumunda olan, insan hakları mevzusunda Ortadoğu ülkelerine oranla zirvede oynayan Türkiye’de son 7 gündür hükümetin 24 Haziran 2018 seçimlerinden derhal sonrasında döviz hesaplarını Türk Lirası hesabına otomatikman çevirecek olduğu benzer biçimde gerçek dışı iddialar ortaya atılıyor. Hükümet kanadından bu iddialar ile ilgili iddialara karşı izahat yapılmazken, banka hesaplarında döviz hesabı barındıran ve milyonlarca hatta milyarlarca dolarlık döviz sahibi olan Türk vatandaşlarının bir kısmı ise gerçek dışı bu iddialar dolayısı ile banka hesaplarında bulunan döviz hesaplarını gelecek 24 Haziran’a kadar TL’ye çevirmekten ziyade Bitcoin’e yatırmayı düşündüklerini forumlarda ifade etmeye başlamış durumdalar.

Bazı Türk kullanıcılar ise kaygı ve ürkü havası yaratılmasından dolayı ne kadar inandırıcı olmasa dahi bu tür iddiaların son aşama dikkat çekici bulunduğunu, bundan dolayı kripto paralara yatırım yaparak kendi TL ve döviz varlıklarını koruma altında tutmaya başladıklarını belirtmiş durumdalar.

Özgür Iktisat, Cumhuriyet ve Özgürlükler

Türkiye ekonomisi özgür bir iktisat olmasının yanında bir de Cumhuriyet adı altında yönetilen ve vatandaşların kendilerini kimin yönetecek bulunduğunu kendi elleri ve istekleri ile seçtikleri özgür bir ülke. Buradan yola çıkarak Türkiye’de banka hesaplarına el koyulacak bulunduğunun iddia edilmesi ve döviz hesaplarının TL’ye çevrilecek bulunduğunun korkusunun yayılmaya çalışılması son aşama gerçek dışı.

  • Kripto para hesaplarına hiçbir hükümet el koyamayacak olduğundan dolayı bazı Türk vatandaşları endişelerini gidermek adına 24 Haziran’dan birkaç gün sonrasına kadar risk alarak Bitcoin aldıklarını çeşitli ortamlarda paylaşıyorlar.
  • Türkiye’de tüm bankalar özgür iradeleri ile hareket edebildiği için bu ve buna benzer iddiaların gerçek olması Avrupa ülkeleri ile eşit oranda küçük bir ihtimal.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir