Dünya Bankası Başkanı, Bitcoin için ‘Ponzi’ dedi!

Iktisat hayatına yön veren adlar Bitcoin’e darbe vuran açıklamalar halletmeye devam ediyor. Son olarak Dünya Bankası‘nın Başkanı Jim Yong Kim, Bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerini “Ponzi şeması”na benzetti.

Her ne kadar Bitcoin’i bir dolandırıcılık ağına benzetmiş olsa da, Kim, Bitcoin‘in ardındaki blockchain teknolojisini Dünya Bankası’nın dikkatle izlediğini de not düştü. Kim’e bakılırsa blockchain, gelişmekte olan ülkelerin yolsuzluğu önlemesine ve paranın takibini daha başarıya ulaşmış bir halde sağlamasına destek olabilir.

“Bitcoin ve öteki benzeri kripto para birimlerinin ne amaçla kullanıldığına baktığımda, bir çok kripto para biriminin basitçe Ponzi şeması bulunduğunu söyleyebilirim” diyen Kim, “Hala bu kripto paraların iyi mi çalmış olduğu anlaşılabilmiş değil” değerlendirmesinde de bulunmuş oldu.

Bitcoin, 2018 yılına oldukca fena başladı

Dünya Bankası Başkanı Kim’in açıklamaları ne ilk, ne de son. 2018 senesinde 200 milyar dolar tutarındaki hacminin 44.2 milyar dolarını kaybeden Bitcoin, ABD ve Cenup Kore benzer biçimde ülkelerden peş peşe gelen açıklamalar neticesinde yatırımcısına zor günler yaşatmaya başladı.

Bilhassa dünyanın en büyük Bitcoin ticaretçisi konumundaki Cenup Kore, ülkedeki borsaları kapatma kararını planladığının sinyallerini verdi. Öte taraftan Çin’deki hükümet de blockchain benzer biçimde uçtan uça (peer-to-peer, P2p) platform teknolojilerine engelleme getirmeye hazırlanıyor. Tamamı Bitcoin’in kıymetini eriten etkenler.

1,000 doların altında işlem görürken yüzde 1,500 oranında kıymet kazanıp 2017’yi 14,156 $ seviyesinde kapatan Bitcoin; şuan 8,230 $ bandında işlem görürken acıklı bir halde düşüş eğilimi de sergiliyor.

 

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir