Dünyanın İlk Bitcoin Anıtı İnşa Edildi

Slovenya‘nın Kranj şehrinde dünyanın ilk Bitcoin anıtı inşa edildi. Hacim bakımından dünyanın en büyük dijital kripto para birimi Bitcoin’in “B” harfi şeklindeki devasa logosu, kent merkezine yakın bir meydana yerleştirildi.

Anıtın Slovenya’da inşa edilmesi rastlantı değil!

Senelerden beri Bitcoin ve kripto para borsalarıyla içli dışlı olan Slovenya, hem de Bitstamp borsasının da memleketi konumunda. Bilinmiş olduğu suretiyle Bitstamp, tüm dünyadan yüzbinlerce yatırımcıya kripto para alım satımı yapma imkânı sunan popüler bir borsa.

Belediye çalışanları tarafınca kurulumu meydana gelen metal Bitcoin ‘B’ logosunun yapımını Aleksander Frančeškin ve Selman Čorović üstlendi. Tüm giderler ise Slovenya menşeli teknoloji ve tasarım şirketi 3fs ile Bitstamp borsası tarafınca karşılandı.

Bitstamp’ın ana vatanı Slovenya

En eski kripto para borsaları içinde yer edinen ve günümüzde de faaliyetlerine devam eden Bitstamp, Bitcoin’in daha da yaygınlaşması ve halk tarafınca bilinirliğinin artması için böylesi bir sanat içerikli emek harcamayı finanse etmiş.

Firmanın CEO’su Nejc Kodrič bilhassa Bitcoin topluluğunun yakından tanımış olduğu bir isim. 2011’in Ağustos ayında gene Solvenyalı olan Damijan Merlak‘la beraber Bitstamp borsasını hayata geçiren ikili, Nisan 2013‘te şirketi ilkin İngiltere‘ye, 2016‘da ise Luksemburg‘a taşıma sonucu aldılar.

Yukarıda yer edinen fotoğraf ise Rusya‘nın Yekaterinburg şehrinde çekildi. Dere kenarına inşa edilen yuvarlak heykellerin üstüne sprey boyayla Bitcoin logosunun işlendiği görülüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir