Elliott Dalga Teorisi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Elliott Dalga Teorisi Nedir?

Elliott Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliott tarafınca, yinelenen fraktal dalga modellerini gözlemlediği ve tanımladığı finansal piyasalardaki fiyat hareketlerini tanımlamak için geliştirilmiştir. Öteki bir deyişle Elliott Dalga Teorisi, yatırımcı duyarlılığı ve psikolojisindeki kalıcı değişimlerle ilgili tekrarlayan uzun vadeli fiyat kalıplarını arayan bir teknik çözümleme yöntemidir.

Elliott , çoğu zaman birazcık rastgele ve kaotik bir halde davranılmış olduğu kabul edilen hisse senedi piyasalarının aslına bakarsak yeniden eden kalıplarla işlem gördüğüne inanıyordu. Kuram sadece 70’lerde Robert R. Prechter ve A. J. Frost’un çabaları yardımıyla popülerlik kazanmıştır.

Elliott Dalga Teorisinin Kökenleri

Elliott Dalga Teorisi 1930’larda Ralph Nelson Elliott tarafınca geliştirilmiştir. Elliott, bir hastalık sebebiyle emekli olmaya zorlandıktan sonrasında zamanını meşgul edecek bir şeye gereksinim duydu ve çeşitli endekslerde 75 senelik, aylık, haftalık, günlük, saatlik ve 30 dakikalık çizelgeleri incelemeye başladı.

Bu kuram, Elliott, bir borsa dibi mevzusunda esrarengiz bir tahmin yaptığında 1935’te ün kazanmıştır ve o zamandan beri binlerce portföy yöneticisi ve hususi yatırımcı için bir temel haline geldi.

Ralph Nelson Elliott, bu dalga modellerinin iyi mi tanımlanacağını, tahmin edileceğini ve bunlardan iyi mi yararlanılacağını belirleyen belirli kuralları deklare etti. Bu kitaplar, makaleler ve mektuplar, 1994 senesinde gösterilen “RN Elliott’s Masterworks” te ele alınmıştır. Elliott Wave International, piyasa analizi ve tahmini Elliott’un modeline dayalı olan dünyanın en büyük bağımsız finansal çözümleme ve piyasa tahmin firmasıdır.

RN Elliott, bu modellerin gelecekteki fiyat hareketleri hakkında herhangi bir kesinlik sağlamadığını, daha ziyade gelecekteki piyasa eylemleri için olasılıkların belirlenmesine destek olduğuna dikkat çekti . Spesifik fırsatları belirlemek için teknik göstergeler dahil öteki teknik çözümleme biçimleriyle beraber kullanılabilirler.

Elliott Dalga Teorisi Iyi mi Çalışır?

Bazı teknik analistler, Elliott Dalga Teorisini kullanarak borsadaki dalga modellerinden kâr elde etmeye çalışır. Bu hipotez, hisse senedi fiyat hareketlerinin, yatırımcı psikolojisi tarafınca yaratılan dalgalar adında olan yukarı ve aşağı kalıplarda yeniden eden hareketleri sebebiyle tahmin edilebileceğini söylüyor.

Kuram, hareket dalgaları ve düzeltici dalgalar dahil olmak suretiyle birkaç değişik dalga türünü tanımlar. Tüm yatırımcılar teoriyi aynı şekilde yorumlamaz yada bunun başarıya ulaşmış bir tecim stratejisi olduğu mevzusunda aynı fikir değildir. Dalga analizi fikrinin tamamı, öteki fiyat oluşumlarının çoğunun aksine, bir tek talimatları uyguladığınız tertipli bir plan oluşumuna eşit değildir. Dalga analizi, trend dinamikleri hakkında öngörüler sunar ve fiyat hareketlerini fazlaca daha derinlemesine anlamanıza destek verir.

Hareket Dalgaları

Hareket dalgalar, bir sonraki en büyük derecenin eğilimiyle aynı yönde net hareket meydana getiren beş alt dalgadan oluşur. Bu model, en yaygın güdü dalgasıdır ve bir pazarda tespit edilmesi en kolay olanıdır. Beş alt dalgadan oluşur.

Sadece oluşumunu tanımlayan 3 kuralı vardır. Bu kurallar çiğnenemez. Bu kurallardan biri ihlal edilirse, yapı bir hareket dalgası değildir. Bu 3 kaide şunlardır:

  • Dalga 2, kendisinden önceki dalga 1’in hareketinin %100’ünden daha çok geriye gidemez.

  • Dalga 4, kendisinden önceki dalga 3’ün hareketinin %100’ünden daha çok geriye gidemez.

  • 1, 3, 5 numaralı dalgalar içinde dalga 3 en kısa olması imkansız ve çoğu zaman en uzun olandır. Ek olarak, Dalga 3 devamlı Dalga 1’in son noktasından daha ileri hareket eder.

Düzeltici Dalgalar

Hareket Dalgalarının aksine Düzeltme Dalgaları tipik olarak üç-dalgalı yapıdan oluşur. Çoğu zaman, iki daha minik Hareket Dalgası içinde görülen minik Düzeltme Dalgası şeklinde ortaya çıkarlar. Üç dalgaya çoğu zaman A, B ve C adı verilir.

Hareket Dalgalarıyla kıyaslandığında Düzeltme Dalgaları daha minik olma eğilimindedir bu sebeple büyük trendin aksi yönüne hareket eder. Bazı durumlarda böylesi bir karşı-trend çekişmesi Düzeltme Dalgalarını belirlemeyi fazlaca daha zor hale getirir bu sebeple bu dalgalar uzunluk ve karmaşıklık bakımından büyük farklar izah edebilir.

Prechter’a bakılırsa Düzeltme Dalgalarına yönelik akılda tutulması ihtiyaç duyulan en mühim kaide bu dalgaların hiçbir vakit beş dalgadan oluşmadığıdır.

Bu hareket ve düzeltici dalgalar, daha büyük desenler oluşturmak için kendine benzer bir fraktalda yuvalanmıştır. Mesela, bir senelik bir grafik düzeltici bir dalganın ortasında olabilir, sadece 30 günlük bir grafik gelişmekte olan bir hareket dalgasını izah edebilir. Bu Elliott dalgası yorumuna haiz bir yatırımcı, kısa vadeli bir yükseliş görünümüyle uzun vadeli bir düşüş görünümüne haiz olabilir.

Elliot Dalga Teorisi Yararlı Mı?

Elliott dalgalarının etkinliğine yönelik tartışmalar devam etmektedir. Bazıları, Elliott Dalga prensibinin başarısının büyük oranda tacirin piyasa hareketlerini net bir halde trendlere ve düzeltmelere bölme becerisine dayandığını iddia eder.

Uygulamada dalgalar Elliott’un kurallarına karşı gelmeden birkaç değişik yoldan çizilebilir. Bu da dalgaları doğru şekilde çizmenin {hiç de} rahat bir işlem olmadığı anlamına gelir. Bunun sebebi doğru çizim işleminin yalnızca edinim gerektirmesi değil bununla birlikte yüksek oranda öznellik içermesidir.

Buna bağlı olarak eleştirmenler, büyük oranda öznel doğası ve katı şekilde belirlenmemiş kurallara dayanması sebebiyle Elliott Dalga Teorisinin geçerli bir kuram olmadığını iddia eder. Gene de Elliott’ın prensiplerini kar elde edecek şekilde uygulamayı başaran binlerce başarıya ulaşmış yatırımcı ve trader bulunur.

İlginç bir halde, gitgide daha çok yatırımcı başarı oranlarını çoğaltmak ve riskleri azaltmak için Elliott Dalga Teorisini teknik göstergelerle birleştirmektedir. Fibonacci Düzeltme Seviyesi ve Fibonacci Uzantısı göstergeleri muhtemelen en popüler örneklerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir