Elon Musk’tan Rahmi Koç’a Kadar Türkiye’de Bitcoin Dolandırıcılığı!

Dünyada yatırımcıların yeni kazanç kapısı kripto paralar, dolandırıcıların da adresi oldu. Türkiye’nin ve dünyanın tanınmış simalarının ‘CryptoRobo’ adlı bir yazılımla servetlerine servet kattığını iddia eden dolandırıcılar, Rahmi Koç’tan Richard Branson’a, Elon Musk’tan Bill Gates’e kadar pek oldukça kişinin adını kullanıyor. İnternetten meydana getirilen haberler ve reklamlarda Bitcoin, Ripple, Ethereum, Monero, Zcash şeklinde kripto para birimlerinden yüzde 10 bin ve üstü getiri sağlanacağı iddia ediliyor. Hatta dolandırıcılar o denli ileri gidiyor ki, meşhur işadamlarının düzmece röportajlarını yayınlayıp, ‘CryptoRobo’ yazılımıyla para kazandıklarını dahi öne sürüyor.

 

Üçkağıtta sınır tanımayan dolandırıcılar, Koç Tüm ortaklık Onursal Başkanı Rahmi Koç’un bir web sitesindeki röportajındaki ifadelerle oynayarak, bu siteye para yatırdığını ve sistemin herkesi kısa sürede milyoner yapacağını söylediğini yazdı. worldnews-live.com.tr adresinde haberleştirilen yazıda Koç’un fotoğraflarına yer verilirken, ‘CryptoRobo’ya para yatırdığına ilişkin düzmece dekontlar da paylaşıldı. İnternet sitesindeki haberde, CryptoRobo’nun Richard Branson, Elon Musk ve Bill Gates tarafınca desteklendiği de iddia edildi.

Dolandırıcılardan haberdar olur olmaz Koç Tüm ortaklık’in mevzuyu adli mercilere taşımış olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere bakılırsa, Koç Tüm ortaklık, Rahmi Koç’un adını kullanarak düzmece haber üreten bu siteye İstanbul Anadolu Adliyesi’nde dava açtı.

Sisteme giren üye sayısını çoğaltmak için meşhur işadamlarının adını kullanan dolandırıcılar, vatandaşları kolay yoldan para kazanma vaadiyle kandırıyor. CryptoRobo adlı yazılım sisteminin bir suni zeka vesilesiyle paranızı değerlendirdiği söyleniyor. Sistemi bilgisayarınıza yada telefonunuza yüklemeniz ve para yatırmanız isteniyor. Sonrasında bu yazılımın siz uyurken dahi adınıza kripto paralarda işlem yapmış olduğu, kazanç sağlamış olduğu söyleniyor.

Bu tarz şeyleri da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir