En Güvenilir Kripto Para Borsaları Belli Oldu: Binance Neden İlk 10’da Yer Almıyor?

En Güvenilir Kripto Para Borsaları Belli Oldu!

Sıralama Neye Nazaran Belirlendi?

Cryptocompare’ın “Exchange Benchmark” adlı derecelendirme aracı, borsaların arkasındaki ekibi, pazar standardını, coğrafi konumlarını ve yasal statülerinin de dahil olduğu 30 kriteri mercek altına aldı.

19 Eylül’de piyasaya çıkan listede Winklevoss kardeşlerin kripto para borsası Gemini AA derecesiyle birinci sırada yer aldı. Cryptocompare’ın yapmış olduğu sıralamada ilk 10’da yer edinen öteki borsalar ise şu şekilde: itBit, Coinbase, Kraken, Bitstamp, Liquid, OKEx, Poloniex, bitFlyer. Haziran ayında piyasaya çıkan sıralamada AA derecesini almaya hak kazanan Coinbase’in bu kez 3. sıraya kadar gerilediği görülüyor.

Binance Niçin İlk 10’da Yer Almıyor?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olarak gösterilen Bitfinex 10. sırada ve A olarak derecelendirildi. İlginçtir ki, Bitfinex daha ilkin gösterilen sıralamaların ilk 10’unda bile değildi. Bununla beraber Binance, sıralamada güvenlik kriterinde için verilen 10.5 puanla en güvenilir 12. borsa olarak konumlandırıldı. Malta merkezli borsa, Haziran ayındaki derecelendirmede 8. sırada yer edinen Binance’in 4 basamak gerileyerek 12. sıraya yerleşmesinin sebebi olarak platformda Mayıs ayında meydana gelen güvenlik ihlalleri gösteriliyor.Hatırlanacağı suretiyle o dönemde Binance’ten 7,070 Bitcoin, bilgisayar korsanları tarafınca tek bir işlemde çalınmıştı.

Türk Borsalarının Durumu

Cryptocompare’ın yapmış olduğu derecelendirmede ülkemizin ilk dünyanın ise dördüncü kripto para alım satım platformu olan BTCTurk 25. sırada yer aldı. Sıralamanın ilk 100 basamağında ise bir başka Türkiye merkezli kripto para borsası bulunmuyor.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir