En İyi DeFi Protokolleri Nelerdir?

Peki, DeFi tam olarak nedir ve niçin önemlidir? Kısacası, DeFi, Ethereum’un beraber çalışabilirliği ve akıllı sözleşme kabiliyetlerinden yararlanarak nezaret dışı finansal hizmetleri kitlesel pazara getirmek için merkezi olmayan bir harekettir. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi DeFi projelerini görebilirsiniz.

1. DIA

DIA  (Merkezi Olmayan Data Varlığı), saydam, açık erişimli veri ve oracle’ların benimsenmesini sağlama misyonuna haiz, kar amacı gütmeyen ve açık kaynaklı bir İsviçre blok zinciri projesidir. DIA’nın DeFi ekosistemi içinde, DIA token sahipleri ve temsilcilerinden oluşan merkezi olmayan bir topluluk denetim altındadır. DIA’nın Yönetişim Tokenı, kilit piyasa oyuncuları için bir teşvik görevi görür.

2. Orion Protokolü

Orion Protokolü (ORN) ilk Dinamik Para Arzı (DYCO) olarak piyasaya çıktı

Orion, lansmanından bu yana Elrond Network, Bitmax, MXC ve Acheron ile ortaklıklar imzaladı. Kucoin ve Bitmax’ta piyasaya sürüldüğünden beri, ilk ORN arzının ortalama %33’ü bir ön stake programına katkıda bulunmuş oldu ve token 20x’in üstünde stabilize oldu.

3. Aleph.im

Aleph.im, son zamanlarda DeFi arenasına en yeni katılanlardan biri. Aleph, blok zincirinin merkezi olmayan data işlem gücü ve depolama için düğümler olarak çalmış olduğu makineler için bir söyleşi protokolüdür. 2020’de genel bulut hizmetleri pazarının 374 Milyar Dolara erişmesi ve 2022’ye kadar 520 milyar doları aşması planlanıyor. Şu anda Amazon’un AWS’si pazarda önder durumda sadece merkezi olmayan çözümlere olan talep asla bu kadar yüksek olmamıştı.

Aleph.im’in başarısının bir kanıtı olarak, internet sayfaları aslına bakarsak şu anda ağ üstünde çalışıyor. Aleph, dünyanın ilk tam merkezi olmayan türev borsası olan, Serum’u yürüten ortaklardan biri olarak dahil edilecek.

4. Serum

Basından yeni çıkan, önde gelen kripto türev borsası FTX, Solana’dan inşa edilecek yeni DeFi DEX’i (merkezi olmayan borsa) duyurdu. Serum adı altında, bu yaklaşan DEX, müşterilerin istediği hızda ve fiyatta, güvenilmez çapraz zincir ticareti sağlayarak öteki DEX’lerin başarısız olduğu noktalardan yararlanmaya çalışacak.

DeFi Rate’e bakılırsa, “Serum’un enerji tacirlerine FTX benzer biçimde merkezi bir değişimin rahatlığını tamamen izinsiz ve güvensiz bir halde sunmayı amaçladığı görülüyor. Mimari, SRM enflasyonu, alım satım ücretleri ve “liderler” isminde olan bir delegasyon / yönlendirme sistemi yardımıyla teşviklere haiz düğüm operatörlerini destekleyecek şekilde ayarlanmıştır.”

5. Compound

Compound, ilk DeFi şirketlerinden biriydi ve mahalli tokenları COMP, mevcut seviyelere düzeltmeden ilkin değerde fırladı. Compound, kullananların tamamı Ethereum blok zincirinden faiz kazanmalarına yada güvence karşılığında varlıkları ödünç almalarına olanak tanıyan bir para piyasası protokolüdür.

Compound’da bir likidite havuzuna katkıda bulunma süreci nispeten basittir ve her insanın arz ve öğrenci bakılırsa otomatikman ayarlanan oranlarla bileşik faiz kazanmaya derhal başlamasına izin verir. Compound, 1 Haziran 2020’de yalnız 100 milyon dolar olan 790 milyon dolarlık varlığa kilitlendi.

6. Yearn Finance

Yearn, borç verme hizmetlerini kullanan toplayıcılar için merkezi olmayan bir ekosistem görevi görür ve iştirakçilerin USDC, DAI ve USDT benzer biçimde tokenleri yatırmalarına ve Yearn’ın en kârlı borç verme fırsatları seçimine katılmalarına izin verir.

Şirket, süreci demokratikleşmeyi düşünerek başlatan geliştirici Andre Cronje tarafınca yönetiliyor. Ön madencilik, ön satış yada ekip tahsisi yok, kısaca YFI tokenleri esasen topluluğa aittir. YFI’nin gelecek aylarda iyi mi bir performans sergilediğini görmek garip olacak.

7. dHedge

Synthetix tarafınca desteklenen dHedge, ek olarak Blocktower Capital ve Three Arrows Capital benzer biçimde önde gelen yatırımcılar tarafınca da desteklenmektedir. dHedge hepimiz için ticareti demokratikleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan varlık yönetimi için yeni bir protokol oluşturmuştur. Şirket kısa süre ilkin gizli saklı moddan çıkacağını duyurdu.

Synthetix’in sıfır kayma tecim modeli ve genişleyen listelenen varlık grubu ile dHedge, Synthetix protokolünün sağlamış olduğu türevlerin likiditesini kullanmak için yeni yollar yaratıyor. Synthetix şu anda kullananların kripto para birimleri, itibari para birimleri ve emtialar dahil olmak suretiyle varlıklara dayalı çeşitli türevleri basmasına, tutmasına ve ticaretine izin veriyor. DHedge resmi olarak faaliyete geçerken gözünüzü dört açın.

8. Uniswap

Uniswap, mevcut DeFi boğa koşusunun arkasındaki itici güçlerden biridir. Tamamen merkezi olmayan bir borsa olarak hareket eden Uniswap, sipariş defterleri yerine teşvikli likidite havuzlarından yararlandığı için öteki DEX’lerden farklıdır. Likidite sağlamaya kabul eden kullanıcılar, Ethereum destekli her işlem için gerçekleşme eden ücretlerin bir yüzdesi ile ödüllendirilir.

Şu anda Uniswap, 100 milyon doların üstünde likidite havuzlarına ve haftada yüzlerce yeni listeye kilitlenmiş durumda. Çömez kripto para birimi kullanıcıları için, Uniswap’i kullanmadan ilkin incelenmesi ihtiyaç duyulan kayma ve oynaklık ile ilgili hususlar da vardır.

9. Curve Finance

2020’nin başlarında piyasaya sürülen Curve, kullananların stabilcoinler için hususi olarak tasarlanmış düşük kayma, düşük ücretli algoritma ile stabilcoinler içinde tecim yapmalarına olanak tanır. Curve, verim çiftçiliğinin ilk savunucularından biridir ve şu anda, kullananların yeni para birimleri benzer biçimde ödüller kazanmak için stabilcoin yatırabilecekleri 7 havuz sunmaktadır. Şu anda Curve havuzlarında, 1 Haziran’da yalnız 15 milyon dolardan 210 milyon doların üstünde kilitli durumda.

Kolay bir arayüze haiz olan Curve, en popüler DeFi platformlarından biridir ve kullanıcı dostu özellikleri ve saydam dokümantasyonu ile övgüler almıştır.

10. Maker DAO

1 milyar dolardan fazla taahhüt edilen varlıkla, Maker DAO muhtemelen bu listedeki en tanınmış isim ve iyi bir sebep. Merkezi olmayan kredi platformu, kıymeti USD’ye sabitlenmiş bir stabilcoin ve kripto para birimi endüstrisinde en oldukca kullanılan stabilcoinlerden önde gelen DAI’yi destekliyor. Maker DAO, her insanın bir kasa açmasına, kripto teminatını kilitlemesine ve bu teminata karşı DAI oluşturmasına izin verir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir