En İyi Stablecoin Projeleri Nelerdir?

2020 yılı, güvenli liman varlıkları olarak performans gösteren sanal para birimleriyle ilgili boş hayalleri olanlar için bir gerçeklik kontrolü oldu. Bununla beraber, tüm bu kargaşanın ortasında bir ışık, istikrarlı paraların geçerli barınaklar ve kıymet biriktirebilen uygun ödeme araçları olarak ortaya çıkmasıydı.

Stablecoinler isimlerine sadıktır ve kripto topluluğuna en oldukca gereksinim duyulan istikrarı elde etmiştir. Bunun sebebi, büyük seviyede, bu madeni paraların geleneksel parasal sistemler tarafınca desteklenmeleridir. Dahası, stablecoinler gelişmiş blockchain teknolojisinden meydana gelen avantajlarla birleştirilmiştir.

Belirsiz Zamanlarda Stablecoin

Mevcut koşullar göz önüne alındığında, kripto meraklıları, kripto teminatlı stabilcoinlerin ortak bir kullanım durumu haline gelme potansiyelini araştırıyor ve güvence olarak kullanılan öteki kripto para birimlerinin kıymetini türetiyor.

Pandemiden ilkin bile, Stablecoinler talep ve kullanımda artmaktaydı. Feysbuk, Walmart, JP Morgan ve ötekiler benzer biçimde büyük sanayi devleri aslına bakarsanız Stablecoin projeleri üstünde çalışıyorlardı. Sadece pandeminin niçin olduğu aşırı belirsizlik sebebiyle, yaygın bir ürkü varlık tasfiyesi yaşandı ve birçok yatırımcı fonlarını korumak için daha güvenli yollar arıyor.

Rakamlarla konuşmak gerekirse, Stablecoins’in benimsenmesi 2019’un sonuna kıyasla 2020 senesinde %8’lik bir artış kaydetti. Stablecoin ek olarak, yaratıcıları varlık destekli para birimlerinin arzını genişlettikçe, dönem süresince piyasa değerinde  %30’dan fazla bir artış görmüş oldu.

Stablecoin’in bu patlaması, DeFi’yi daha erişilebilir hale getiren ve bununla beraber uzun vadeli faydalar sunan kripto paraları destekleyebilen varlık sınıfının çeşitliliğine de bağlanabilir. Örnek olarak, tüm etken stabilcoinlerin ortalama yarısını oluşturan ve toplam kıymeti 7,3 milyar$ ‘ın üstünde olan Ethereum Stablecoins, kıymet transferlerini mühim seviyede kolaylaştırdığı için PayPal benzer biçimde geleneksel uygulamalardan daha iyi performans gösteriyor benzer biçimde görünüyor.

Netice olarak, Stablecoin inanılmaz bir yatırım fırsatı haline geldi ve oldukca gereksinim duyulan DeFi rönesansını başlattı. İnsanlar, aktitether

f Stablecoin projeleri ve kullanımdaki Stablecoin sıralaması hakkında informasyon sahibi olmayı merak ediyor. Buna destek olmak için, giderek büyüyen DeFi alanında dalgalar yaratan en başarıya ulaşmış 8 Stablecoin projesinden bahsedeceğiz.

Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Stablecoin Projeleri!

Stablecoin Sıralamasında 1 Numara: Tether

Tether (USDT), en popüler stabilcoinlerden biridir. 2014 senesinde piyasaya sürülen Tether, 1: 1 oranında fiat teminatlandırılmıştır. Bunun anlamı, her USDT’nin bir dolar ile desteklenmesidir.

Tether, fiyatı istikrarlı bir stabilcoin’dir ve düşük riskle beraber gelir. Bu, Omni Layer kullanılarak Bitcoin Blockchain vesilesiyle verilir. Coinmarketcap fiyat grafiğine bakarsanız, Tether’in kıymetini 1,00 $ civarında tutmakta mükemmel bir iş çıkardığını görebilirsiniz.

Tether’in emek harcama şekli, fiat kripto para birimleri içinde bir ağ geçidi olarak hizmet etmektir. Birisi süratli bir halde bir ticarete atlamak istiyor sadece merkezi borsayı kullanmak istemiyorsa, tether destekli fiat parasıyla desteklenen Tether’i kullanabilir. Bunun yanı sıra Tether, altcoinlerde yeni olan kullanıcılar için kolay bir ağ geçidi görevi görür. Bir çok süre, kullanıcılar altcoinleri direkt fiat parayla satın alamazlar. Bu yüzden, yeni bir kullanıcının fiat’larını altcoin satın alabilecekleri stabilcoinlere dönüştürmesi oldukca daha kolaydır.

Stablecoin Sıralamasında 2 Numara: USDCoin (USDC) 

USDCoin yada USDC, Circle ve Coinbase arasındaki ortak girişimin bir sonucu olarak oluşan fiat teminatlı bir stablecoin’dir. Coinbase  popüler bir kripto borsası olduğundan USDC’nin popülaritesi de arttı.

Temelde, USDC Ethereum tabanlı bir tokendır ve Ethereum Blockchain üstünde dağıtılır. Bir USDC, bir ABD Dolarının özdeş 1: 1 temsilidir. Ethereum blok zinciri aslen USDC için önemlidir. Bir ERC-20 akıllı sözleşmesi, USDC tokenlarının verilmesini ve geri ödenmesini denetim eder.

Stablecoin Sıralamasında 3 Numara: TrustToken’dan TrueUSD (TUSD)

TUSD, Ethereum blok zincirinde ERC-20 tokenı olarak çalışan fiat-teminatlı bir stabilcoin’dir. Tokenların verilmesinden görevli olan şirket, değişik varlık destekli token seçenekleri oluşturan bir platform olan TrustToken’dir. Platform, TCAD, TAUD, TGBP yada THKD benzer biçimde öteki durağan(durgun) paralar sunar.

TrustToken, TrueUSD’nin çalışmasını ve anlamını bloglarında deklare etti. TrueUSD, tamamen teminatlı, yasal olarak korunan ve üçüncü taraf tasdikleriyle saydam bir halde doğrulanan, USD destekli bir ERC20 stabilcoin. TrueUSD, karşı taraf riskini azaltmak ve token sahiplerine kötüye kullanıma karşı yasal koruma sağlamak için birden fazla emanet hesabı kullanıyor.

TUSD token satın almak istiyorsanız, KYC ve AML işlemlerini tamamlamanız gerekir. Doğrulama yapıldıktan sonrasında, bir üçüncü taraf hesabına para aktarmanız gerekir.

Stablecoin Sıralamasında 4 Numara: Paxo’dan PAX Standard Stablecoin

Tıpkı USDT benzer biçimde, PAX da ABD Dolarına karşı 1: 1 oranında mevcuttur. PAX stabilcoin, Ethereum blok zincirinde yayınlanır ve ERC-20 protokolünü destekleyen herhangi bir Ethereum cüzdanında saklanabilir.

Bu tokenlerden görevli olan şirket Paxo, kendisini güvenilir bir Stablecoin ihraççısı olarak markalaştırmaya odaklanıyor, bundan dolayı onu birinin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan stabilcoin projeleri listemize dahil ediyor. Bu yüzden Paxos, New York Eyaleti bankacılık yasası kapsamında tescil edilmiştir. İşleyiş biçimleri bir bankanınkinden oldukca değişik olsa da, şundan dolayı bankalar kâr elde etmek için müşterilerin fonlarına bağlıdır. Paxos ise müşterilerin yatırılan fonlarını güvenle saklayan güvenilir bir emanetçidir. Her PAX’ın bir dolar ile desteklenmesini sağlarlar.

Stablecoin Sıralamasında 5 Numara: Binance USD (BUSD)

Binance, 5 Eylül 2019’da BUSD stablecoin’i yeniden duyurdu. 1: 1 oranında kullanıcı doları tarafınca desteklenir ve Ethereum üstünde çalışır. Bir röportaj esnasında Binance CEO’su Changpeng Zhao, Binance USD’yi niçin geliştirdiklerini deklare etti:

“Durağan(durgun) dijital varlıkların gücüyle daha çok kullanım durumu ve yarar dahil olmak suretiyle, BUSD verilmesi yöntemiyle daha büyük blok zinciri ekosistemi için daha çok finansal hizmetin kilidini açmayı umuyoruz.”

Birkaç ay sonrasında, Binance platformunda hakkaten daha gelişmiş finansal hizmetler bulabiliriz. Şu anda Binance, kilitli tokenlerinize faiz kazandığınız tutum ürünleri sunmaktadır.

BUSD, bilhassa kullananların ödemesi ihtiyaç duyulan ücretler mevzusunda platform için mühim bir rol oynadı. Ödemeleri, BUSD’ye haiz olan kullananların daha düşük işlem ücretleri ödemesi gerekecek şekilde yapılandırdılar. Netice olarak Binance, Binance tokenlerinin yaratılmasıyla daha çok finansal enstrümanın kilidini açmakta iyi bir iş çıkardı.

Stablecoin Sıralamasında 6 Numara: Maker’dan DAI Stablecoin’i

Maker’ın kısaltması olan MKR, Ethereum blok zincirinde oluşturulan bir kripto varlığıdır. DAI stabilcoin’in kıymetini stabilize etmek için yaratılmıştır. Bunun anlamı, DAI’nin bir ABD dolarının kıymetini takip eden kripto teminatlı bir stabilcoin olmasıdır.

MKR, akıllı sözleşmeler yöntemiyle Teminatlı Borç Pozisyonları (CDP) kullanarak DAI’nin kıymetini dengelemek istiyor. Doğası gereği bir blok zinciri, üstünde gerçekleşen her işlemi depoladığından, stabilcoin’i doğrulamak için merkezi bir organizasyona gerekseme yoktur.

Stablecoin Sıralamasında 7 Numara: StableUSD (USDS)

StableUSD stablecoin, USD karşısında 1: 1 oranında sabitlendi. Güvence, Prime Trust adıyla bir Amerikan tröst şirketinin kontrolü altındadır.

StableUSD, USDS tokenleri satın almak için Bitcoin, Ethereum yada USDT stablecoin benzer biçimde kripto para birimleri göndermenize müsaade eden öteki stabilcoinlerden birazcık farklıdır.

Stablecoin Sıralamasında 8 NumaraFeysbuk Stablecoin: Libra

Feysbuk Stablecoin’i olan Libra, Toplumsal Medya devi Feysbuk tarafınca tavsiye edilen yeni bir Stablecoin kripto para birimi türüdür.

Libra’nın yayınladığı tek şey temel, deneysel kodlardır. Stablecoin olarak tasarlanan Feysbuk, Libra ve öteki Stablecoin arasındaki farkları sağlam tuttu.

Belirli bir para birimine yada varlığa sabitlenmiş öteki Stablecoin’lerin aksine, Feysbuk stablecoin, banka mevduatları ve birden fazla para biriminde devlet tahvillerini içeren bir grup varlığa, düşük dalgalı varlıklara sabitlenecek.

Bu Feysbuk Stablecoin’in amacı, öteki birçok kripto para birimi ve stabilcoin benzer biçimde, dolaşımdaki ulusal para biriminden daha yararlı olmaktır. Libra son aşama ilgi çekicidir şundan dolayı Feysbuk aslına bakarsanız erişime vardığında besin zincirinin en üstünde yer almıştır. Libra’nın bir tek engelleri aşması gerekiyor, böylece dünya Feysbuk’un erişiminin kripto para piyasasına da genişleyip genişleyemeyeceğini görebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir