Enerji Fiyatları Madencilik Dolayısı İle Artabilir

Cointelegraph.com’da paylaşılan habere nazaran bazı ülkelerde Bitcoin madenciliği dolayısı ile enerji kullanımının en üst düzeye çıkmış olduğu ve bu durumun ciddi tehdit ve sorunları bununla beraber getirmiş olduğu bilgisi paylaşıldı. Gösterilen haberde Bitcoin madenciliği dolayısı ile enerji tüketiminin üst düzeye çıkmış olduğu ülkelerde enerji dağıtım şirketleri tarafınca devlet ile yapılacak olan görüşmelerde fiyatların zam oranlarının bu yıl için %5 oranına kadar varabilecek olduğu tahmin edildi.

Enerji tüketiminin madencilik dolayısı ile daha çok artması enerji dağıtım şirketleri için bir kazanç olabilir sadece bu durum nükleer enerji ve organik enerjiden elde edilmiş enerjinin daha da fazla arttırılması hali ile daha çok enerji üretimi yapılmasını tetikleyerek daha çok harcaması ortaya çıkarıyor. Bu harcama tüketici tarafınca karşılanması gerektiği için masrafların bir kısmının devlet kasasından, bir kısmının ise tüketicinin cebinden karşılanmak zorunda.

İzlanda Arttırmayacak

İzlanda’da ise Bitcoin madenciliği mevzusunda fazlaca fazla talep olmasına karşın organik kaynaklar aracılığı ile elde edilmiş enerji dolayısı ile fiyatların en küçük bir artış yaşaması beklenmiyor. Çin ve Cenup Kore’de ise Bitcoin madenciliği dolayısı ile enerji fiyatlarının bu yıl sonunda gelecek yıl için averaj olarak 12 aylık formülde %0.30 oranında daha çok zam görebilecek olduğu tahmin edilmekte. Türkiye’de enerji fiyatlarına devamlı zam geldiği için tüketim olsun yada olmasın ne kadar zam gelecek olduğuna dair bir veri bulunmuyor ve Bitcoin madenciliği Türkiye’de yüksek enerji tutarları dolayısı ile pek fazla tutulmuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir