Enigma (ENG) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Enigma (ENG) Nedir?

Blok zinciri, çığır açan bir gelişmedir. Oldukca sayıda blok zinciri platformunun varlığı, kripto para birimlerinin küresel ölçekte benimsenmesini ve kullanılmasını kolaylaştıran şeydir.

Kripto para birimleri vesilesiyle meydana getirilen işlemler, merkezi olmayan sistemler oldukları için hakikaten USP olan bu dijital defterlere geri döndürülemez bir halde kaydedilir.

Bununla beraber, blok zincirleri iki temel sorundan muzdariptir – gizlilik ve ölçeklenebilirlik. Enigma işte burada devreye giriyor.

Enigma: Temel Bilgiler

MIT mezunlarından oluşan bir ekip tarafınca başlatılan Enigma, kripto para piyasasında merkezi olmayan bir informasyon işlem platformu olarak damgasını vurdu. Bu proje, Amerikan start-up’ı bir araştırma projesi olarak başladı ve şimdi dünyanın en iyi kripto para birimleri içinde bir yer buldu.

Enigma’nın başarısının iddiası, blockchain ağlarında depolamaya yönelik daha ucuz çözümleridir. ENG kısaltma sembolü olan Enigma, Eylül 2017’de kripto para piyasasına girdi. Guy Zyskind ve Oz Nathan liderliğinde başladı. Gizlilik ve ölçeklenebilirlik, blok zincirindeki veriler için çözmeyi amaçladığı ana sorunlardan ikisidir.

Enigma’nın Yararları Nedir?

Enigma’nın geliştiricileri, üçüncü tarafları denklemin haricinde tutarak “tasarım yöntemiyle gizlilik” oluşturmayı hedefliyor. Ağ, Enigma ağının kendisinde hususi verileri tutarken öteki blok zincirleriyle bağlantı kurabilir ve genel işlemleri ve verileri bunlara aktarabilir. Bunu, hususi verileri halka göstermeden saklayabilen akıllı sözleşmelerin geliştirilmiş bir versiyonu olan hususi sözleşmelerin kullanılmasıyla yapar.

Enigma Teknolojisi

Enigma, dağıtılmış düğümler vesilesiyle verilerin hesaplanmasını elde eden oldukca partili hesaplama (MPC) terimi üstünden çalışır. Bu şekilde, şifrelenmiş veriler birkaç ağa bölünür ve güvenli depolanması ve erişimi sağlanır. Hiçbir düğümün eksiksiz bir veri setine erişimi yoktur, bu da gizliliğini ve güvenliğini sağlar.

Enigma’nın dağıtılmış hash-table (DHT) teknolojisi, verilerin zincir dışı bir ağda depolanmasına izin verir. Bir karma tablo hemen sonra verinin kendisi yerine verilere referansları kaydeder. Bu ek olarak veri gizliliğini sağlar ve ağ için ölçeklenebilirliğe destek verir.

MPC ve DHT, verileri dağıtılmış ve zincir dışı tutarak ağda eksiksiz veri gizliliği sağlamak için beraber çalışır.

Enigma, işlem sürecini gizli saklı paylaşım yöntemiyle gerçekleştirir. Şifrelenmiş bilginin hesaplanması, tüm verilere erişime haiz tek bir ağ olmaksızın bitlerinin bir grup düğüm içinde dağıtılması yöntemiyle yapılır. Mesajlarla dağıtılan tüm informasyon parçaları kendi başlarına anlamsızdır, sadece bir kez birleştirildiğinde tüm veri kümesini oluşturur.

Verilere bu paylaşılan erişime katılan her düğüm, Enigma’nın hususi sözleşmesine bir güvenlik depozitosu koyar. Bir düğüm yanlış bir halde hesaplamalar yaparsa bu depozito kaybedilir. Düğümler, hesaplamaları mevzusunda dürüst kalmaları için bu şekilde teşvik edilir.

Enigma’nın kurumsal kullanımı, halka açık blockchain ağları için gelişmiş gizlilik tesisine odaklanıyor. Firmalar artık hususi blok zincirlerine gerek kalmadan verilerini Enigma’da verimli bir halde depolayabilir ve paylaşabilir.

Son olarak projesi “Catalyst” hem de bir kişinin bir kripto hedge fonu oluşturmasına ve üçüncü bir tarafa başvurmadan zincirler arası transferler yapmasına izin veriyor. Ticareti kolaylaştırmak için veri ve token alışverişi için bir pazar yeri sunar. İlk odak noktası finansal veridir ve kurumsal potansiyeli büyüktür.

Enigma Kurumsal Kullanım

  • Sıhhat: Enigma, sıhhat şirketlerinin verileri verimli bir halde depolamasına ve herhangi bir gizlilik endişesi olmadan araştırmacılara göndermesine olanak tanır.
  • Kredi: Bu platform, kredi verenler içinde paylaşılan finansal verilerde herhangi bir açığa çıkmadan merkezi olmayan bir bankacılık sistemi oluşturabilir.
  • IoT: Enigma’daki mereziyetsiz pazarlar, Nesnelerin İnternetinin büyümesine uygun olacak.

Enigma (ENG) Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

ENG Satın Alma

Piyasalara nispeten kısa sürede girmesi sebebiyle Enigma, yalnızca Binance, Bittrex, Huobi ve Liqui ve EtherDelta şeklinde bazı ufak platformlar şeklinde birkaç büyük platformda satın alınabilir. Yukarıda belirtilen platformlarda BTC yada ETH’yi eşleştirerek tecim yapabilirsiniz. Bununla beraber Binance, en yüksek hacmin yanında en düşük işlem ücretini sunuyor.

ENG Depolama

Enigma şu anda Ethereum ile bir ERC-20 tokenı olarak eşleştiriliyor. Bundan dolayı, Enigma tokenlarınızı bir myEtherWallet hesabında yada Ledger Nano S’de saklayabilirsiniz.

Pazara yeni girmesi sebebiyle, şimdilik evvelde yüklenmiş bir token olarak mevcut değil. Depolama için hususi bir token olarak eklemeniz gerekecek.

Enigma Öteki Kripto Para Birimlerinden Iyi mi Farklıdır?

Enigma’yı gizlilik paralarının rakibi olarak görmek yaygın bir yanılgıdır. Bununla beraber, veri gizliliği ile ilgilenir ve bu yüzden işlemler yerine verilerin güvenliğine ve hesaplanmasına odaklanır.

Aşağıdakiler, onu öteki kriptolardan benzersiz kılan şeydir:

Merkezi olmayan informasyon işlem sistemi ile Enigma, potansiyel olarak sıhhat sektöründe suni zeka, veri pazarı, kredi değerlendirme ve daha pek oldukca sektörün yerini alabilir.

Sistemin ihtiyacını karşılayarak blok zincirleri için artırılmış gizlilik ve ölçeklenebilirlik sunar.

Mevzu teknoloji olduğunda, Enigma’nın ekibi yol haritasının önüne geçiyor ve Catalyst ile şimdiden güncellemeler sunuyor. Gelecekte olacaklar yalnızca daha iyi hale gelmelidir. Enigma, kıymetini güçlendirmek için KyberNetwork (KNC) şeklinde veri sağlayıcıları ve EtherDelta şeklinde değişiklik platformlarıyla ortaklıklar kuruyor.

Enigma’ya Yatırım Yapmalı Mısınız?

Veri pazarı için gelecek vaat eden olanaklarına karşın, Enigma pazarda hafife alınmaya devam ediyor. Bununla beraber, yaygın olarak sunacak oldukca şeyi olan bir para birimi olarak kabul edilmektedir.

Catalyst’in verilerle dolu bir dünyada potansiyeli ümit verici görünüyor. Azca kıymet biçilmiş bir fiyat ve artan bir potansiyele haiz Enigma’nın oldukca karlı bir yatırım sunması umut ediliyor.

Enigma’nın son ortaklıkları da kripto para gücünden yararlanacak. Yaklaşan projeleri, pazarda büyük değişimler yapma potansiyeline haizdir. Mükemmel bir ekiple ve gelecek vaat eden bir yol haritasıyla bu kripto para birimine yatırım yapmak verimli olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir