Enjin (ENJ) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Enjin Nedir? (ENJ)

Enjin, geliştiricilere Ethereum blok zincirinde sanal ürünler oluşturma ve yönetme kabiliyeti elde eden bir yazılımdır. Buradaki düşünce, birçok değişik mülkte oyun içi öğeleri yönetmek için blockchain teknolojisini kullanarak Enjin’in, sanal oyun içi malların ve koleksiyonların transferini engellemiş olan yüksek ücretlerin ve dolandırıcılığın azaltılmasına destek olabileceğidir.

Bu hedef doğrultusunda Enjin, kullananların hem Ethereum’da dijital varlıklar oluşturmalarına hem de bu tarz şeyleri oyunlara ve uygulamalara entegre etmelerine olanak tanıyan yazılım geliştirme kitleri (SDK’lar) yayınladı.

Her basılan varlık, istenen platforma uyacak şekilde özelleştirilebilir ve akıllı bir sözleşmeye kaydedilerek, öğelere kripto para biriminin avantajlarını, kısaca hız, maliyet ve güvenlik sağlanabilir.Dijital varlıkları kendi platformunda yönetmenin merkezi, Enjin’in kripto para birimi olan ENJ’dir ve Enjin’de oluşturulan her oyun içi öğeye ENJ’de bir kıymet atanır.

Enjin ek olarak, resmi internet sayfası ve blogu vasıtasıyla kullanıcıları yol haritasının durumu hakkında güncel meblağ.

Enjin Iyi mi Çalışır?

Enjin’in ana kullanım örneği, kullananların oyunlar için sanal ürünleri yönetmesini ve depolamasını sağlamaktır. Bunlar, oyun içi para birimlerinden, kılıçlar yada karakterler için aksesuarlar benzer biçimde benzersiz oyun öğelerini temsil eden tokenlara kadar değişebilir.

Oyun içi öğeler oluşturmak ve yok etmek için geliştiriciler aşağıdaki beş adımı tamamlar:

  • Acquisition – Bu ilk adımda geliştiriciler ENJ satın alır.
  • Minting – Geliştiriciler, satın alınan ENJ’yi kullanarak oyun içi öğeler tasarlar. Oyun geliştiricileri, oyun içi para birimleri ve kılıçlar, silahlar, yardımcılar, tanklar, uzay gemileri, karakterler, arazi parçaları, gezegenler benzer biçimde öğeler için token basabilirler. Burada hayal gücü sınırsızdır.Büyük hacimli oyun içi öğeler (mesela para birimleri yada mayınlanabilir kaynaklar) basarken en mühim değişken (tasarım açısından oyun içi iktisat) tedarik modelidir. Ethereum ölçekleme problemininin çözümü olan Efinity, oyun geliştiricilerinin oyun ekonomisi tasarımı ile ilgili gereksinimlerini karşılamak için altı değişik token tedarik modelini destekleyecektir.
  • Gaming – Oyuncular token alır ve bu tarz şeyleri oyun içinde çeşitli işlevler için kullanır
  • Trading – Oyuncular birbirleri içinde token ticareti yapar. Efinity, ticari onaylarla birleştirildiğinde, oldukça oyunculu oyunlarda her tür dolandırıcılığı olmasa da çoğunu ortadan kaldıracak bir güvenlik katmanıyla sonuçlanacak olan birden fazla tokenın emanet edilmesini destekleyecek. Simgeleştirilmiş bir öğenin gerçek kıymeti, yalnızca onun yaratıcısına bağlı olabilir. Esrarengiz bir kılıç meydana getiren meşhur bir Twitch yayıncısını, bir tüfek için kaplama oluşturan yetenekli bir sanatçıyı yada görkemli bir kale inşa eden gerçek dünyadaki bir mimarı düşünün. Bu tür ENJ destekli öğeler, gene Efinity’nin özelliklerinden önde gelen token paketleri sebebiyle mümkün olacaktır.
  • Melting – Oyuncular ENJ için token satarlar. Şu demek oluyor ki oyuncular, ENJ tabanlı sanal öğelerini “eriterek” ENJ elde edebilirler.”Melting” ifadesi, ENJ destekli sanal öğeleri Enjin Coin’e geri dönüştürmeyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Melting özelliği bir tür “sigorta” sağlar ve oyuncuların büyük çoğunluğuna başka türlü elde edemeyecekleri oyun içi öğeleri satın almaları için bir teşvik sağlar – ek olarak mikro dönüşümleri uygulamak için etik bir yol sağlar.

Enjin ekibi, cüzdanlara ve ödeme platformlarına odaklanan kitleri içeren bu işlevleri etkinleştirmek için çeşitli SDK’lar oluşturdu. (Bu SDK’lar, bu öğeleri oluşturmak için ortak işlevler sunarak sanal ürünler oluşturmanın maliyetini ve karmaşıklığını en aza indirir.)

Enjin, SDK’ları ile bağlantılı olarak, bu öğeleri oyunda dağıtmaya destek olmak için uygulama programlama arayüzleri (API’ler) de oluşturdu.

Enjin Akıllı Cüzdan Nedir?

Enjin’in, oyuncuların eşya depolayabileceği ve takas edebileceği ve platformun tüm özelliklerini birbirine bağlayan kendi mahalli cüzdanı vardır.

Cüzdan, kullananların şunları yapmasına izin verir:

  1. Envanterlerini değerlendirmeyi, birden fazla oyuna bağlanmalarını ve öğelerini her platformda kullanmalarını sağlar.
  2. Enjin cüzdanı vasıtasıyla kendi aralarında işlem yapar, kısaca oyun ortamı haricinde madeni para ve eşya ticareti yapabilirler.
  3. Dijital ürünlerini ENJ için satar.

Enjin’i Kim Geliştirdi?

Enjin, kurucu ortaklar Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafınca 2009 senesinde oluşturulan ve bir topluluk oyun platformu olarak inşa edilen, kâr amacı gütmeyen bir şirkettir.

Enjin, 2017’de yeni blok zincirini oluşturmak için ENJ tokenleri satarak ortalama 18,9 milyon dolar toplayan bir ilk para teklifi (ICO) başlattı. Enjin 2018’de yayına girdi.

ENJ’in Niçin Bir Kıymeti Var?

ENJ, geliştiricilerin Enjin platformunda oyun ortamları için öğeler basmasını sağlar.

Sanal ürünleri basmak için, geliştiricilerin ENJ’yi akıllı bir sözleşmeye kilitlemesi ve böylece öğeye bir kıymet ataması gerekir. Bir oyuncu bu öğeleri aldığında, bu tarz şeyleri oyunlarda kullanabilir. Buna ek olarak başkalarına takas edebilir yada orijinal para basma maliyetine bakılırsa ENJ karşılığında satabilir.

Satıldığında, bir ürün imha edilir ve akıllı sözleşmeye kilitlenen ENJ, ürünü satan kullanıcıya bırakılır.

Değerine ek olarak, öteki birçok kripto para birimi benzer biçimde, ENJ arzının da sınırı olan olması, kısaca yalnızca 1 milyar ENJ’nin yaratılacağı anlamına geliyor.

Niçin ENJ Kullanmalıyım?

Enjin, Enjin’de varlıklar oluşturmak için ENJ satın almaları gerektiğinden, yeni tür oyun içi varlıklar yaratmak isteyen herhangi bir geliştiricinin ilgisini çekebilir.

Yatırımcılar, oyun oynamak için dijital ürünlerle etkileşime girmenin daha saydam bir yoluna maruz kalmak istemeleri durumunda ENJ’yi de ilgi çekici bulabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir