Ermenistan Kripto Para Madenciliğine ve Kripto Para Kullanımına Sıcak Bakıyor

Ermenistan gelecek günlerde kripto para düzenlemesi meydana getirecek. Yeni mevzuatta, ülkedeki bitcoin ve altcoin madenciliğinin yasallaştırılmasının temelleri atılacak. Madencilere vergiden muafiyet kazanacaklar ve madencilere ek olarak öteki teşvikler sunulacak. Kanun tasarısı onaylanırsa işletmeler lisans almadan bitcoin madenciliği yapabilecek. Bu durum, bitcoin ve öteki kripto paraların işlemlerini dolaylı olarak yasal hale getirecek.

Bitcoin madenciliğini düzenleyen kanun Ermenistan’ın Erivan şehrindeki parlamentoya sunuldu. Milletvekilleri yeni mevzuat için oy kullanırsa, Ermenistan kripto paralara karşı iyimser tutum gösteren Avrasya Ekonomik Birliği’nin ikinci üye devleti olacak. Beyaz Rusya, geçtiğimiz günlerde kripto paralarını yasallaştırma işlemlerine başlamış, ICO’ları düzenlemeyi ve madencileri vergilendirmeden muaf tutma yöndeki pozitif yönde adımları atmıştı.

Bu kanun tasarısının arkasındaki isim : Edmon Marukyan 

Karşıcılık partiden olmasına karşın, Marukyan, “Dijital Teknolojiler Üstüne” Yasasını yürürlüğe koyabilirse Ermenistan için kripto paraların yasallaştırılması yolu açılabilir.

Gürcistan ise, Cenup Kafkasya’daki ülkeler içinde bitcoin yasallaştırmada öncüdür. Birkaç senedir bekletim teknolojilerinin uygulanması hem hususi hem de kamu sektöründe genişliyor. Cenup Kafkasya’da ilk Bitcoin maden ocağı çiftliği Gürcistan’da 2016 senesinde kuruldu.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir