Ethereum 2.0 Nedir? Ne Gibi Yenilikler Sunuyor?

Ethereum blockchain ağının performansını arttırmak ve benimsenmesini sağlamak için hazırlanan ana ağdaki büyük güncelleme Ethereum 2.0 (Eth 2.0) olarak adlandırılıyor. Dünyanın en büyük akıllı sözleşme platformunu kökten dönüştürmeyi amaçlayan güncelleme Eth 2.0 yaklaşıyor. Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin de dahil olmak suretiyle bazı geliştiriciler, 10 Temmuz itibarıyla sık sık ertelenen ETH 2.0’ın bu senenin sonunda piyasaya çıkacağını tahmin ediyor.

Eth 2, Ethereum ağı için uzun süredir planlanan bir yükseltmedir ve tüm insanlığa hizmet etmesi için gereksinim duyulan ölçeklenebilirliği ve güvenliği sağlar. Eth 2.0, enerji tüketimini azaltacak, ağın daha çok işlemi işlemesine izin verecek ve güvenliği artıracaktır. Teknik olarak konuşursak, Ethereum bir proof of stake blok zinciri haline gelecek ve parça zincirleri tanıtmış olacak. Bu, Ethereum’un emek verme biçiminde oldukca büyük bir değişim ve eşit derecede büyük faydalar sağlayacak. Sadece bu yalnızca Ethereum’un altyapısında gerçekleşecek bir değişim. Aslına bakarsan bir ETH sahibi, dapp kullanıcısı yada dapp geliştiriciyseniz, hiçbir şey yapmanıza gerek yok bundan dolayı Eth2 bugün kullandığınız ana Ethereum ağıyla uyumlu olacaktır. Bugün haiz olduğunuz ETH’yi Eth2’de de kullanabileceksiniz.

Niçin Ethereum 2.0?

Ethereum, 2015 senesinde piyasaya sürüldüğünden bu yana dünyanın en oldukca kullanılan programlanabilir blok zinciri haline geldi. Açık, izinsiz sistemler milyarlarca dolar kıymet yarattı ve tamamen yeni türden yazılım uygulamalarını mümkün kıldı. Sadece Ethereum’un potansiyelini gerçekleştirmek için hala ölçeklenmesi gerekiyor.

Başlangıçta Serenity olarak malum Eth2 yükseltmesi devamlı uzun vadeli bir vizyondu. Ethereum’a ölçeklenebilir bir proof of stake konsensüsü getirmek devamlı yol haritasında olmuştur.

Mevcut Sınırlamalar

Hız, Enerji ve Fırsat

Ethereum saniyede yalnızca ~ 15 işlem gerçekleştirebilir. Karşılaştırma için Visa’nın bin 500 civarında işlem yaptığını söyleyebiliriz. Ve bu işlemleri doğrulamak için madencilik süreci sürdürülebilir değil bundan dolayı harcanan enerji miktarı fazla.

Proof of work blok zincirleri, madencilik sürecinin güvenlik nedenleriyle yoğun enerji gerektirmesine gerekseme duyar – bundan dolayı ağa saldırmanın maliyeti yüksektir. Sadece bu bununla birlikte madenci olarak katılmanın önünde mali bir engel olduğu anlamına da geliyor. Ethereum’un ölçeklenmesi gerekiyor sadece gene de güvenli ve merkezi olmayan bir yapıya haiz olması gerekiyor. Bu üç şeyi aynı anda başarmak kolay değil. Bir blok zincirini güvenli ve merkezi olmayan bir halde ölçeklendirmek zor olsa gerek.

Bazı blok zincirleri saniyede daha çok işlem sağlayabilir. Sadece bunun sebebi, Ethereum’dan daha merkezi olmalarıdır. Merkeziyetsizlikten taviz verdiğinizde, sistemin açıklığını ve güvenliğini de tehlikeye atmış olmuş olursunuz.

Eth2, performanstan, güvenlikten yada merkeziyetsizlikten taviz vermeden ölçeklenecek şekilde tasarlanmıştır. Iyi mi? Ağ, Eth2’yi gerçeğe dönüştürmek için bazı büyük değişikliklerden geçecek ve bazı mühim yeni özellikler ortaya koyacaktır.

Proof of Stake

Stake etme, ETH’nizi Ethereum için bir doğrulayıcı olmak için taahhüt etme sürecidir. Doğrulayıcı, işlemleri onaylayan ve seçildiğinde zincirde yeni bloklar oluşturan bir yazılım çalıştırır. Tam bir doğrulayıcı olmak için 32 ETH’ye ihtiyacınız olacak. Sadece, stake havuzlarına katılarak daha minik bir hisse teklif etme fırsatları da olacaktır.

Ethereum bugün bir proof of work blok zinciridir. Yeni bloklar yapmaya büyük oranda data işlem gücü ayırarak ağı güvende ve senkronize tutmak için madencilere güvenir. Güvence kanıtı ağı güvende meblağ, sadece enerji tüketimini finansal bir taahhütle değiştirir.

Shard Zincirleri (Parça Zincirleri)

Parça zincirleri, Ethereum’da bulunan ve ağın işleme işinin bir bölümünü üstüne alan paralel blok zincirleri gibidir. Ethereum’u birbirine bağlı blok zincirlerinden oluşan süper bir otoyol haline getireceklerdir.

Şu anda, Ethereum ağındaki tüm düğümler, yeni bir işlem yapmadan ilkin Ethereum tarihindeki her işlemi indirmeli, hesaplamalı, depolamalı ve okumalıdır. Ethereum’un şu anda saniyede yalnızca ~15 işlem gerçekleştirebilmesi şaşırtıcı değil. Eth2’de, düğümler bir parça alt kümesine dağılacaktır. Tüm ağı değil, yalnızca o alt kümedeki her işlemi indirmeleri, hesaplamaları, depolamaları ve okumaları gerecektir. Bu da Ethereum’un kapasitesini artıracaktır.

Beacon Chain (İşaret Zinciri)

İşaret zinciri, Ethereum’un merkezinde bulunan ve tüm parça zincirlerine düşünce birliği sağlayacak yeni bir blok zinciridir. Her parça zincirinde, doğrulayıcılar işlem blokları oluşturacak ve bu tarz şeyleri işaret zincirine bildirecektir. Bu bilgiler ondan sonra öteki tüm parçalar için kullanılabilir hale gelecek ve tüm ağda düşünce birliği sağlanacaktır.

Eth 2.0 Niçin Mühim?

Beş yılı aşkın araştırma ve geliştirmenin zirve noktası olan Ethereum 2.0, oldukça iddialı bir yükseltmedir. Kripto para birimi endüstrisi, Ethereum’un eski ağdaki tüm işlemleri etken ve çalışır halde tutarken tüm kullanıcıları ve varlıkları tamamen yeni bir merkezi olmayan ağa geçirmeye çalmış olduğu büyüklükte ve değerde bir blok zinciri görmemişti.

Ethereum 2.0 yükseltmesinin – tüm karmaşıklığıyla – tamamlanması muhtemelen uzun seneler alacaktır. Bununla beraber, bu raporda yer edinen geliştirici yorumları, Ethereum 2.0 yol haritasındaki en büyük engelin (ve kim bilir en mühim dönüm noktasının) ilk lansmanı bulunduğunu gösteriyor.

Eth 2.0’ın ortaya çıkacak olmasıyla birlikte ağın hızı ve ölçeklenebilirliği daha üst seviyelere taşınacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir